4.8.2021, 12:07

Jak se festivaluje během ustupující pandemie? O víkendu se uskutečnil letošní vůbec první český popkulturní festival

Jak se festivaluje během ustupující pandemie? O víkendu se uskutečnil letošní vůbec první český popkulturní festival 14 obrázků v galerii
Advík 2021 (Ariel je Lena cosplay) | Foto: Michal Kára · LARPy, cosplay a tak
Mnoho z návštěvníků bylo spokojených, pár si jich však stěžovalo. Byl tento pražský festival úspěchem nebo zklamáním?

Tento víkend proběhl první větší popkulturní festival u nás. Jmenoval se Advík a konal se v Praze na Hájích v Modré škole. Tento festival má už dlouholetou tradici a byl zrušený pouze jedinkrát. Stalo se tomu minulý rok kvůli pandemickým opatřením. I letos byla jeho existence ohrožená, nakonec však pod dohledem přísných hygienických opatření proběhl. Jak se „festivaluje“ během snad již ustupující pandemie?

Advík 2021 | Foto: Michal Kára · LARPy, cosplay a tak

Odbyla páteční třetí hodina odpolední a na Modré škole se slavnostně uprostřed letních prázdnin rozevřely dveře dokořán. V nich stáli organizátoři Advíku a začali dovnitř vpouštět ukázněné návštěvníky festivalu zaměřeného na japonskou tématiku. Náhodným kolemjdoucím asi neunikly řady zajímavých fanouškovských kostýmů, což už pro tamější obyvatele není žádnou novinkou. Bylo to však vůbec poprvé, co na sobě cosplayeři měli při vstupu do budovy respirátory. Dovnitř se totiž mohlo vstoupit pouze pod podmínkou dodržování hygienických pravidel a s platným certifikátem o prodělané nemoci COVID-19, ukončeném očkování či s potvrzením o antigenním nebo PCR testu. Respirátory mohly být uvnitř budovy sundány pouze v případě, že byl dotyčný focen nebo se účastnil soutěže vyžadující fyzickou zátěž.

Advík se konal přes víkend a ukončený byl v neděli ve dvě hodiny odpoledne. Během jeho trvání si návštěvníci mohli projít nákupní stánky s originálním zbožím ale také s prodejním merchem s anime či herní tématikou. Dále se mohli v sedě a s rozestupy účastnit soutěží, workshopů, různých zajímavých přednášek nebo turnajů ve videohrách. V cosplay soutěži se na prvním místě umístila cosplayerka Luminapatty, která bude českou cosplay komunitu reprezentovat v soutěži na rakouském festivalu AniNite na konci letošního srpna. Od srdce jí jménem redakce gratuluji!

Advík 2021 (vítězka cosplay soutěže, Luminapatty) | Foto: Michal Kára · LARPy, cosplay a tak

I přesto, že byla situace v posledních dvou letech komplikovaná, tak Advík proběhl až překvapivě hladce a bez žádných větších přešlapů. Někteří účastníci si stěžovali na to, že byl prý osekaný a o ničem, většina ale říká, že to jinak nešlo a festival si užili i tak. Organizátoři a vedení školy byli s celou akcí navíc natolik spokojení, že ihned po ukončení oznámili, že jim spokojený ředitel povolil Advík i v příštím roce. Datum se stanovil na 4. až 7. srpna a na své facebookové stránce k události má už nyní kolem 500 zájemců o účast.

Podle slov jednoho z organizátorů byl letošní Advík tím nejklidnějším, jakým si pamatují, což je vzhledem k situaci jedině dobře. V minulosti se totiž museli občasně vypořádávat s zásahy policie kvůli neukázněným návštěvníkům, jenž dělali rámus v okolí školy a rušili tím obyvatele sídliště. Letos by se museli potýkat s většími problémy než jen s napomenutím, a tak je jedině dobře, že se všichni účastníci festivalu chovali tak jak situace vyžaduje.

Advík 2021 (redaktorka - napravo - v cosplay akci) | Foto: Michal Kára · LARPy, cosplay a tak
Ankety
Bude Aňa Geislerová dobrá filmová prezidentka?
ano
ne
Nevím.
Je mi to jedno.
Nejnovější články:
Načíst další články