Psycho Alfreda Hitchcocka: Nejděsivější scéna pro dobové cenzory? Žádná vražda ve sprše, ale záběr na splachující záchod

Psycho Alfreda Hitchcocka: Nejděsivější scéna pro dobové cenzory? Žádná vražda ve sprše, ale záběr na splachující záchod 6 obrázků v galerii
Psycho | Foto: 1960 Paramount Pictures
Momentů, kvůli kterým se Psycho zapsalo do filmové historie, najdeme hned několik. Je tu samozřejmě mnohokrát citovaná scéna ve sprše, která nabídla na tehdejší dobu nečekaně intenzivní záběrování. Pak nelze nezmínit finále, v němž dojde na šokující odhalení. Skutečné pozdvižení ale v roce 1960 přinesla scéna, do níž byste to neřekli.

Psycho mělo od začátku našlápnuto k tomu, že bude dráždit cenzory. Vyjma vraždy ve sprše jsme také viděli, jak hrdinka okrade svého šéfa, muže bez trička, ženu v podprsence a to ani nemluvíme o faktu, že vrah měl poněkud nezdravou fixaci na svou matku. Sir Alfred Hitchcock celý život bojoval s cenzory (a nejen s nimi, ale to by bylo na jiný příběh a článek), takže nějaké ty problémy u Psycha očekával. Společnost Paramount Pictures ostatně dala na film velmi malý rozpočet, protože se producentům nelíbila předloha. Hitchcock si byl nicméně projektem natolik jistý, že nabídku přijal s tím, že film zaplatí převážně z vlastní kapsy, když dostane 60 % ze zisku. Studio věřilo v propadák, na nabídku kývlo a následně si muselo sypat popel na hlavu, když se z filmu stal hit. V rozhovorech s Françoisem Truffautem z roku 1962 Hitchcock zmínil, že jen on sám na filmu vydělal 13 milionů dolarů.

Ale zpět k cenzuře. Vše již zmíněné si Hitchcock poměrně rychle prosadil, nejvíce ale paradoxně narazil u scény se splachující toaletou. Tu cenzoři odmítali povolit s tím, že pohled na záchod je prostě nechutný (byl první, kdo se odvážil ho natočit). Aby Hitchcock cenzory zlomil, nechal scénář upravit tak, aby byl splachující záchod nedílnou součástí děje a tudíž musel být ukázán. Cenzory nakonec přesvědčil a od té doby mohou režiséři splachovat záchody ve filmech o sto šest. Inu, i takové bitvy se svedly v Hollywoodu.

Psycho | Foto: 1960 Paramount Pictures
Ankety
Máte rádi žánr true crime?
Ano, mám.
Mám, ale není můj nejoblíbenější.
Ne, nemám.
Vyhýbám se mu, děsí mě.
Je to pro mě subžánr s velmi různorodou kvalitou.
Co je to true crime?
Nejnovější články:
Načíst další články