Chlapec s parožím jako jediná naděje pro lidstvo. V seriálu Sweet Tooth uvidíte, co by se stalo, kdyby svět zachvátil virus horší než COVID-19

Chlapec s parožím jako jediná naděje pro lidstvo. V seriálu Sweet Tooth uvidíte, co by se stalo, kdyby svět zachvátil virus horší než COVID-19 14 obrázků v galerii
Sweet Tooth: Chlapec s parožím (2021) | Foto: Netflix
Nový seriál od studia Warner Bros. si pohrává s dystopickou tematikou. Čeho všeho jsou lidé schopni, aby se udrželi při životě?

Sweet Tooth: Chlapec s parožím je nový osmidílný dystopický fantasy seriál s prvky sci-fi, natočený podle stejnojmenných knižních komiksů od kanadského autora Jeffa Lemireho. Kniha byla poprvé vydána v roce 2009 a publikovala ji světoznámá komiksová společnost DC Comics. Tvorba seriálové adaptace začala v roce 2018 a ujal se jí autor hororu Země kůlů a sci-fi snímku V měsíčním světle, americký scenárista a režisér Jim Mickle. Ten byl zároveň i jejím výkonným producentem po boku Roberta Downeyho Jr. a jeho manželky Susan Downey.

Trailer:

Seriál se na Netflixu objevil začátkem června a od té doby se drží v seznamu Top 10 nejsledovanějších titulů, získal si řadu sympatií a chvála se na něj sype ze všech stran. Na světoznámém hodnotícím serveru Rotten Tomatoes si drží neuvěřitelných 98 % na základě 49 recenzí a 91 % od hodnocení téměř 500 uživatelů. Někteří jej přirovnávají k Bambimu, jiní zase k akčňáku Mad Max, ti ostatní říkají, že má Sweet Tooth něco z obou. Osobně bych jej ještě přirovnala k dystopickému románu Cesta od amerického spisovatele Cormaca McCarthyho. Obě díla se odehrávají v dystopickém světě, kde je v hlavní roli otec a syn. Otec se snaží svého syna chránit před okolními hrozbami a také před jeho vlastní zvědavostí a naivitou, zatímco bezelstný chlapec je v příběhu vnímán jako jedinou nadějí pro lidstvo.

Sweet Tooth: Chlapec s parožím (2021) | Foto: Netflix

Děj seriálu se odehrává někde poblíž amerického Colorada v blíže neurčeném čase. Vše ale napovídá tomu, že se jedná o blízkou budoucnost. Svět zde před deseti lety zachvátil smrtící virus, jež se vyznačuje třesem a lidstvo začalo vymírat. V té samé době se navíc zničehonic začali rodit hybridi, miminka, jež byla napůl lidmi a napůl zvířaty. Zatímco se lidé ve městech setkávali s panikou, tak se jeden otec rozhodl utéct do hlubokých lesů a navždy tak ochránit svého hybridního syna před zlými lidmi. Roky plynuly a chlapec rostl. Lidé, kteří stále nebyli schopní přijít na skutečný původ onemocnění, začali z jejich zkázy vinit hybridy a lovit je. Svět se zde ocitá na pokraji zkázy, kde zbylo jen pár lidí, jež postrádají poslední zbytky morálky a něčeho, čemu se kdysi říkala empatie a lidskost.

Hlavní postavou je zde Gus (Christian Convery), chlapec s parožím. Devět let žil poklidným životem uprostřed lesů po boku svého otce, dokud se vážná choroba nedostala až k nim a nezbavila chlapce toho jediného, koho v životě měl. Rok po otcově smrti nalezne chlapec ukrytou truhlu, jež otevře a nalezne v ní fotku své mámy. V den, kdy se rozhodne domov opustit, založí požár, aby se zbavil vzpomínek. Dým ale přiláká skupinu lovců, kteří chtějí Guse následně ulovit. Jeho cesta by zde skončila nebýt poutníka Tommyho Jepperda (Nonso Anozie), který mu zachrání život. Po krátkém vypořádání se s lovci chce Gusovi utéct, ale chlapec se nedá a rozhodne se svého zachránce následovat, opouští domov a vydává se na nebezpečnou cestu, při níž se setká se spoustou přátel, ale také řadou padouchů a nebezpečných událostí, v nichž půjde jemu i Jepperdovi o holý život.

Sweet Tooth: Chlapec s parožím (2021) | Foto: Netflix

Příběh je založený na neskutečném emotivním dopadu na diváka. Přitom se zde ale nesetkáte se sentimentalitou ani prvoplánovostí. Gus je velmi vnímavý a citlivý chlapec se srdcem na správném místě, jenž se sice do všeho vrhá po hlavě, ale nikdy se nezachová sobecky či neohleduplně. Fandíte mu při každém jeho kroku a drtí vám srdce, když jste svědky toho, jak mu každý při prozkoumávání světa hází klacky pod nohy a snaží se mu ublížit. Gus je zde ztělesněním toho nejlepšího z lidí, a to i přesto, že má parohy. Za to většina lidí by se dala klidně označit za divokou zvěř i když nosí technologicky vyspělé zbraně.

Sweet Tooth: Chlapec s parožím (2021) | Foto: Netflix

Lidé zde žijí v sousedstvích, která mnohem více než civilizovanou komunitu připomíná domorodé kmeny, jež žijí ve velkých domech. Hrají si na přátele, zatímco šmejdí po okolí a snaží se najít záminku k tomu, aby se svých sousedů zbavili. Jakmile se objeví jen malá známka třesu, přivážou svého dlouholetého přítele k židli v jeho vlastním domě a následně jej zaživa upálí. Sweet Tooth je plný povahových protikladů, jež vás přinutí k tomu se zamyslet nad tím, jak byste se v jejich situaci zachovali vy sami.

Velmi zajímavě zvolená je v seriálu také kompozice, v níž se pracuje hned s několika hlavními dějovými liniemi, jež se postupně propojují. V jedné jsou hlavními postavami Gus a Jepperd, zároveň se zde ale rozvíjí životní příběh lékaře Singa (Adeel Akhtar) a dále linka terapeutky Aimee Eden (Dania Ramirez), jež se stane zakladatelkou organizace Rezervace pro hybridy, v níž před okolním světem ukrývá osamocené zmutované děti. Tyto dějové linie jsou navíc občasně provázeny retrospektivními prvky, což se na první pohled může zdá chaotické. Od toho je tu ale skvělý vypravěč James Brolin, jenž nám vše velmi přehledně a stručně vysvětluje.

Sweet Tooth: Chlapec s parožím (2021) | Foto: Netflix

Natáčení proběhlo na území Nového Zélandu, takže se tu vyjma perfektního příběhu setkáte také s neuvěřitelnými panoramaty na přenádhernou novozélandskou krajinu. Vzhledem k tomu, že je to poměrně vysokorozpočtový snímek, na jehož produkci se podílela i studia Warner Bros, tak se můžete pokochat skvělými vizuálními efekty, kostýmy a kulisami, jež všemu dodávají za doprovodu příjemného soundtracku skvělou atmosféru. Herecké výkony jsou taktéž naprosto špičkové. Nutno dodat, že mladinký herec Christian Convery, ztvárnitel Guse, odvedl neskutečně kvalitní výkon, jenž je uvěřitelný a profesionální.

Sweet Tooth: Chlapec s parožím (2021) | Foto: Netflix

Nenapadá mě nic, co bych seriálu mohla vytknout. Snad jen to, že jeho příběh skončil otevřeným dějem a tím pádem mi nezbývá nic jiného než čekat na další sérii, jež má zatím neznámé datum. Celkově na mě seriál působí dojmem, že nám byl v první sérii prozrazen jen střípek děje. Byli jsme seznámeni s hlavními postavami, jejich životními zkušenostmi a ambicemi. V dalších sérií ale přijde řada na to, aby se tyto dějové linie jednotlivých postav propojily a začaly se utvářet v jeden kompletní celek, jež nás možná přivede k rozřešení celého problému o původu viru a hybridů. Hlavními otázkami seriálu Sweet Tooth: Chlapec s parožím jsou, zda se lidstvo zachrání, jestli je to vůbec možné či zda vůbec za svou záchranu stojí a nebylo by lepší, kdyby se na světě raději začala rozvíjet mnohem ekologicky přívětivější rasa lidských mutantů, jež očividně mají přesně to, co planeta potřebuje, aby přežila. Seriál Sweet Tooth: Chlapec s parožím si své vysoké hodnocení jistě zaslouží a sledovat jej můžete na vašem Netflixu i vy.

Hodnocení: 85 %

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE

Ankety
Na jaké pokračování zavedené série se nejvíc těšíte?
John Wick: kapitola 4
Shazam 2: Hněv bohů
Creed III
Strážci Galaxie: Volume 3
Rychle a zběsile 10
Spider-Man: Napříč paralelními světy
Transformers: Probuzení monster
Indiana Jones a disk osudu
Mission: Impossible: Odplata – první část
The Marvels
The Equalizer 3
The Expendables 4
Duna: druhá část
Nejnovější články:
Načíst další články