15.6.2021, 07:00

Mentalista: Šokující smrt oblíbené postavy byla podle tvůrců nevyhnutelná

Mentalista: Šokující smrt oblíbené postavy byla podle tvůrců nevyhnutelná 7 obrázků v galerii
Mentalista | Foto: CBS
Mentalista vydržel v televizi sedm sezón a na rozdíl od jiných show se slušně popral i se změnou směru, kterou v polovině šesté série znamenalo uzavření případu Rudého Johna.

Když došel hlavní hrdina Patrick Jane v podání šarmantního Simona Bakera na konec své cesty vedoucí k odplatě, změnili tvůrci základ show, přesunuli většinu původních postav pod křídla FBI a rozjeli novou sérii případů, do kterých mohl Jane - tentokrát s novým zázemím - znovu zasahovat svým typicky svérázným způsobem a tím přidělávat vrásky nadřízeným. Z rovnice sice vypadli Rigsby a Van Peltová, ale netřeba si nic nalhávat - zas tak velká ztráta to nebyla. Nechápejte mě špatně, své momenty měli, ale vyjma komplikované romance jim tvůrci do vínku o moc víc nedali a jakkoli se herci snažili, oba hravě v každé scéně přehrál stoický Cho v podání Tima Kanga.

Mentalista | Foto: CBS

Z nově příchozích postav se nejlépe ujal nový šéf Dennis Abbott, jehož výborně zahrál Rockmond Dunbar (známý většině diváků jako C-Note z Útěku z vězení), Joe Adler coby naivní technik Wylie a Josie Loren v roli Michelle Vegyové, čerstvé agentky, jež se přidala k týmu v poslední sérii.

Mentalista | Foto: CBS

Mentalista si držel hned několik vypravěčských formulí. Tou nejzajímavější byly pravidelné komplikované pasti, které Jane chystal na vrahy. Ne vždy to samozřejmě vyšlo tak dobře, jak si tvůrci usmysleli, přesto si dle mého zaslouží obdiv za to, kolikrát schéma podrazu využili. Něco takového není vůbec lehké vymýšlet a Mentalista s hravým řešením přicházel s železnou pravidelností. Co tvůrci naopak nedělali nikdy, to bylo zabíjení hlavních hrdinů. Jistě, vedlejší, ač pro hlavní děj sebedůležitější postavy měly osud nejistý. Pokud šlo o ale ústřední postavy, tam se vždy našel dobrý konec.

Jako blesk z čistého nebe proto zapůsobila desátá epizoda sedmé série, v níž nečekaně zemřela Lorenina Michelle poté, co byla postřelena v akci.

Mentalista | Foto: CBS

V jiném seriálu by nejspíš podobná smrt znamenala pro diváky maximálně pozvednuté obočí. V Mentalistovi šlo o doslova nevídanou věc. A nevyhnutelnou. Jak potvrdil výkonný producent seriálu Tom Szentgyorgyi, její smrt byla naplánována od samého počátku. Když tvůrci začali poslední sérii připravovat, dali si dva cíle - představit postavu, která o způsobu, jak Jane pracuje, nic neví a mohla by se proto na něj dívat novýma očima. A současně potřebovali hlavního hrdinu nasměrovat k finále, kdy se rozhodne znovu usadit: "Člověk, jakého sedm sérií známe, se z Patricka stal kvůli ztrátě své ženy a dcery. Abychom příběh zakončili, kruh se musel uzavřít. Smrt Vegy byla katalyzátorem pro zbývající epizody a Janeovy poslední kroky."

Mentalista | Foto: CBS

Vztah Janea a Lisbonové se v té době pomalu rozvíjel a smrt Vegy byla dle Szentgyorgyia ideální pro to, aby si Patrick uvědomil, že může vše ztratit, pokud nezačne nějak jednat. Současně připustil, že byli nakonec s ostatními tvůrci na vážkách, zda mají Vegu opravdu zabít, protože si Loren s týmem skvěle sedla a diváci si ji okamžitě oblíbili. Vzhledem k tomu, že se seriál stejně blížil k již definitivnímu konci, se ale nakonec nenechali zviklat.

Ankety
Máte rádi žánr true crime?
Ano, mám.
Mám, ale není můj nejoblíbenější.
Ne, nemám.
Vyhýbám se mu, děsí mě.
Je to pro mě subžánr s velmi různorodou kvalitou.
Co je to true crime?
Nejnovější články:
Načíst další články