Koordinoval odsun sovětských vojsk z Československa. Jeho hudba se hrála na Broadwayi. Olga Sommerová si v novém dokumentu posvítí na známého rockera a politika

Koordinoval odsun sovětských vojsk z Československa. Jeho hudba se hrála na Broadwayi. Olga Sommerová si v novém dokumentu posvítí na známého rockera a politika 4 obrázky v galerii
Michael Kocáb | Foto: Irena Zlámalová
Přední česká dokumentaristka Olga Sommerová svou filmografii nově rozšíří o dramatický životní příběh muzikanta a politika Michaela Kocába, který patří mezi výrazné postavy české kultury, politiky i občanské společnosti. Svým filmem chce Sommerová připomenout, že v dějinách rozhodují nejen šťastné či neblahé náhody, ale také to, čemu se říká úloha osobnosti.

Celým životem Michaela Kocába se prolíná boj za lidská práva, politickou kulturu a demokracii. Mimo jiné koordinoval odsun sovětských vojsk z Československa, je jedním ze zakladatelů Občanského fóra a navrhl Václava Havla na prezidenta. V roce 2009 se stal ministrem pro lidská práva a národnostní menšiny a později zmocněncem vlády pro lidská práva. Ještě během studií v roce 1977 založil kultovní rockovou skupinu Pražský výběr, která vystupuje dodnes. Jeho vrcholným dílem v oblasti klasické hudby je balet Odysseus pro Laternu Magiku, který se hrál po celém světě, včetně pěti týdnů na Brodwayi.

Politika, kultura i sonda do soukromí

Kromě politické a kulturní činnosti se bude film zabývat také soukromým životem Michaela Kocába, otce čtyř dětí. „Mojí ambicí je vytvořit atraktivní životopisný a tvůrčí portrét muže, pohybujícího se mezi hudbou a politikou, který nebyl dosud v tak komplexní míře prezentován,“ říká režisérka Olga Sommerová. Celovečerní film s příznačným názvem Michael Kocáb – Rocker versus politik vzniká pod vedením producenta Viktora Schwarcze ze společnosti CineArt TV Prague, který stojí například za filmy Nechte zpívat Mišíka (2017), Jan Palach (2018) nebo Poupata (2011). Na výrobě se podílí také Česká televize a producent Petr Koza ze společnosti KOZA Film. Film vzniká za podpory Státního fondu kinematografie. Role kameramanky se ujala Olga Malířová Špátová.

V současné chvíli je natáčení filmu téměř u konce a na řadu přichází postprodukce. K tomu, aby se film k divákům dostal v té nejlepší kvalitě, chybí tvůrcům aktuálně už jen potřebné finance. Ty sbírají prostřednictvím kampaně na crowdfundingovém serveru Hithit.cz. „Prostředky, které chceme na Hithitu získat, použijeme především na kvalitní digitální postprodukci filmu, kdy bude řadu materiálů nutné digitálně zpracovat a trikově upravit. Obracíme se tedy na veřejnost s prosbou o pomoc,“ říká producent Viktor Schwarcz.

Pro přispěvatele je na Hithitu kromě vstupenek na premiéru s tvůrci filmu připravená i celá řada dalších atraktivních odměn jako například filmový plakát, limitované DVD s podpisem Michaela Kocába, Kocábova kniha Vabank, prohlídka jeho studia, soukromá projekce záznamu koncertu Pražského výběru v O2 aréně a další. Nechybí ani večeře za účasti Olgy Sommerové, Olgy Malířové a Michaela Kocába.

Celovečerní dokumentární film s pracovním názvem Michael Kocáb – Rocker versus politik do kin zamíří v příštím roce.

Ankety
Který z první desítky nejlepších filmů všech dob podle ankety britského magazínu Sight & Sound máte nejraději?
1. Jeanne Dielman, Obchodní nábřeží 23, 1080 Brusel
2. Vertigo
3. Občan Kane
4. Tokijský příběh
5. Stvořeni pro lásku
6. 2001: Vesmírná odysea
7. Dobrá práce (Beau travail)
8. Mulholland Drive
9. Muž s kinoaparátem
10. Zpívání v dešti
Žádný z nich jsem neviděl/a.
Nejnovější články:
Načíst další články