Řekli byste to do něj? Kultovní režisér si kromě "filmů pro pamětníky“ oblíbil též několik novodobých komiksových hitů

Řekli byste to do něj? Kultovní režisér si kromě "filmů pro pamětníky“ oblíbil též několik novodobých komiksových hitů 21 obrázků v galerii
Steven Spielberg | Foto: Universal Pictures
Obdivovaný režijní mág má skutečně rozmanitý filmový vkus.

Americký režisér Steven Spielberg bezpochyby patří mezi největší, nejúspěšnější a nejslavnější světové filmaře všech dob. Většina jeho filmových děl se těší obrovské popularitě a přízni jak diváků, tak odborné kritiky. Skrze svou ranou tvorbu, zahrnující především různé typy žánrových snímků (Čelisti, série o Indiana Jonesovi), byl dlouho vnímán především jako mistr zábavy, posléze však dokázal, že umí velmi kvalitně zpracovávat i seriózní a složitá témata (viz Říše slunce, Schindlerův seznam, Zachraňte vojína Ryana).

O Spielbergově lásce k filmovému umění nemůže být pochyb. Zdaleka nejen jeho oddané fanoušky by proto mohlo zajímat, jaké snímky má dvojnásobný držitel Oscara za režii nejraději. Jde o následující tituly:

1. Život je krásný (1946)

2. Kmotr (1972)

3. Fantasia (1940)

4. A Guy Named Joe (1943)

5. Strážci Galaxie (2014)

6. Válka světů (1953)

7. Psycho (1960)

8. 2001: Vesmírná odysea (1968)

9. Lawrence z Arábie (1962)

10. Nedotknutelní (2011)

11. Temný rytíř (2008)

12. Nikdo mne nemá rád (1959)

13. Americká noc (1973)

14. Občan Kane (1941)

15. Stateční kapitáni (1937)

16. Nejlepší léta našeho života (1946)

17. Stopaři (1956)

18. Tootsie (1982)

19. Sedm samurajů (1954)

20. Dumbo (1941)

Zřejmě málokoho překvapí, že se mezi jeho nejoblíbenějšími filmy vyskytují desítkami let prověřené hollywoodské klasiky jako Život je krásný Franka Capry, Kmotr Francise Forda Coppoly, Psycho Alfreda Hitchcocka, Občan Kane Orsona Wellese, 2001: Vesmírná odysea Stanleyho Kubricka či "zázračný" Lawrence z Arábie Davida Leana. V oblibě má evidentně díla i dalších režisérských ikon jako jsou Francois Truffaut, Christopher Nolan, William Wyler, John Ford, Sydney Pollack či Akira Kurosawa.

Lawrence z Arábie | Foto: Columbia Pictures

Lehce zarážející by však mohlo být umístění např. komiksové sci-fi komedie Strážci Galaxie, deset let starého francouzského hitu Nedotknutelní či dvojice letitých disneyovek.

Fantasia | Foto: Walt Disney Pictures

Pokud vám snímek s názvem A Guy Named Joe, jenž má slavný režisér na čtvrtém místě, nic neříká, vězte, že Spielbergův (nepříliš úspěšný) romantický film Navždy z roku 1989 je remakem tohoto díla, které natočil Victor Fleming (Čaroděj ze země Oz, Jih proti Severu) a hlavní roli v něm ztvárnil Spencer Tracy (Hádej, kdo přijde na večeři). Totožné duo tvůrců pak stojí i za druhým málo známým filmem v žebříčku, jímž jsou Stateční kapitáni, rodinné dobrodružství natočené dle stejnojmenné knihy Rudyarda Kiplinga.

Guy Named Joe, A | Foto: Metro-Goldwyn-Mayer (MGM)

Na uvedeném žebříčku je ovšem jasně vidět, že se proslulý autor a hitmaker ve svém filmovém vkusu nenechává omezovat tématy, žánry, styly, natož třeba zemí nebo datem vzniku. Počínaje 30. léty jsou s výjimkou devadesátek přítomna všechna následující desetiletí. Nejvíce jsou zastoupena léta čtyřicátá (6x), padesátá (4x) a šedesátá (3x).

Žebříček zveřejnil web Far Out.

Co říkáte na Spielbergovy oblíbené filmy?
Super!
Nic moc
Hrůza
Ankety
Máte rádi žánr true crime?
Ano, mám.
Mám, ale není můj nejoblíbenější.
Ne, nemám.
Vyhýbám se mu, děsí mě.
Je to pro mě subžánr s velmi různorodou kvalitou.
Co je to true crime?
Nejnovější články:
Načíst další články