Ukázkový drsňák i sympatický komediant. Kurt Russell slaví 70 let

Ukázkový drsňák i sympatický komediant. Kurt Russell slaví 70 let 14 obrázků v galerii
Kurt Russell | Foto: AVCO Embassy Pictures
Rodák z Massachusetts, známý z desítek nejrůznějších filmů, slaví v těchto dnech jubileum.

Kurt Russell začal s herectvím už v dětství. První roli ztvárnil v šesti letech, byl vyhledávaným dětským hercem v rodinných produkcích Walta Disneyho. V roce 1963 si ve filmu Stalo se na světové výstavě dokonce zahrál po boku Elvise Presleyho. Legendárního zpěváka si o šestnáct let později sám zahrál v televizním snímku Elvis, jenž natočil John Carpenter, autor mnoha kultovních žánrových snímků.

Právě s tímto osobitým filmařem Russell natočil některé ze svých nejslavnějších filmů. Dva roky po Elvisovi se sešli na natáčení béčkové akční klasiky Útěk z New Yorku, kde Russell ztvárnil ikonického Snakea Plisskena, jednoho z nejstylovějších filmových drsňáků 80. let. O patnáct let později se Russell s Carpenterem k látce vrátili ve volném pokračování nazvaném Útěk z L.A.

Útěk z New Yorku | Foto: AVCO Embassy Pictures

Roku 1982 pak spolu stvořili film, který je dosud možná vůbec nejlepším v kariéře obou tvůrců. Řeč je samozřejmě o proslulém sci-fi hororu Věc, kde se Russell objevil v roli vědce MacReadyho, jenž spolu se svými kolegy z polární stanice musí čelit tajemné mimozemské hrozbě. Posledním společným projektem byla velice svérázná akční fantasy komedie Velké nesnáze v malé Číně.

Věc | Foto: Universal Pictures

V 80. letech se Russell objevil dále například v dramatu Silkwoodová, v romantické komedii Přes palubu, kde si zahrál po boku své životní partnerky Goldie Hawn, nebo v krimi Tequila Sunrise, v níž se představil vedle Mela Gibsona a Michelle Pfeiffer.

Až překvapivě skvěle fungující dvojici Russell vytvořil se Sylvesterem Stallonem ve výborné akční krimikomedii Tango a Cash z roku 1989. Oba herci zde předvedli, že dokážou náramně skloubit prvoplánové drsňáctví s vítanou odlehčující komediální polohou (a podle nedávných zpráv se Stallone pokouší Russella přemluvit k pokračování!).

Tango a Cash | Foto: Warner Bros. Pictures

I v 90. letech Russella čekalo několik dalších rolí tvrdých chlapů. Ve hvězdně obsazeném Ohni Rona Howarda ztvárnil protřelého šéfa hasičů, v neméně hvězdném westernu Tombstone si zahrál legendárního šerifa Wyatta Earpa a v populární dobrodružné sci-fi Rolanda Emmericha Hvězdná brána se objevil jako duševně zlomený velitel speciální vojenské jednotky. Zahrál si například i po boku Stevena Seagala, další velké akční hvězdy své doby, v thrilleru Boeing 747 v ohrožení, v němž teroristé unesou letadlo plné nevinných civilistů.

Oheň | Foto: Universal Pictures

V 21. století Russell zjevně padl do oka Quentinu Tarantinovi, jenž ho obsadil do tří ze čtyř jeho posledních filmů (v Nespoutaném Djangovi měl být původně také, jeho postava byla ale nakonec vyškrtnuta). Oblíbený herec si tak prostřednictvím "maniaka z videopůjčovny" mohl zahrát psychopatického zabijáka (Grindhouse: Auto zabiják), zkušeného lovce zločinců (Osm hrozných) či malou roli šéfa kaskadérů (Tenkrát v Hollywoodu).

Grindhouse: Auto zabiják | Foto: The Weinstein Company & Dimension Films

Velmi vítanou posilou se Russell stal i ve dvou posledních dílech veleúspěšné akční série Rychle a zběsile, kde si s chutí zahrál tajného agenta. Za zmínku stojí i jeho účast ve snímcích jako je sportovní drama Hokejový zázrak, brutální western Kosti a skalp, katastrofický Deepwater Horizon: Moře v plamenech či komiksoví Strážci galaxie Vol. 2.

Aktuálně Kurt Russell řádí na Netflixu jako Santa Claus v (tuto chvíli dvoudílné) sérii Vánoční kronika.

Ankety
Na co se v létě nejvíc těšíte v kině a na streamu?
The Boys, třetí řada
Ms. Marvel
Hustle
Peaky Blinders, finální řada
Jurský svět: Nadvláda
Umbrella Academy, třetí řada
Elvis
Thor: Láska jako hrom
The Gray Man
She-Hulk
Na dovolenou a na koupání!
Nejnovější články:
Načíst další články