Prokleté filmy #3: Na internetu naleznete ke koupi i čiré zlo. Temný duch pak pronásleduje nejen tvůrce hororu

Prokleté filmy #3: Na internetu naleznete ke koupi i čiré zlo. Temný duch pak pronásleduje nejen tvůrce hororu 5 obrázků v galerii
Kletba z temnot (2012) | Foto: Lionsgate
Kletba z temnot (2012) je hororový paranormální snímek, jež rozvíjí téma údajně skutečných posednutých předmětů. Nejedná se o nic jiného než o záhadné „Dybbuk Boxes“. Čeho všeho je ale temná entita schopná?

Tyto nechvalně proslulé prokleté skříňky možná nejsou příliš známé v našich zemích, zato v zahraničí, konkrétně v USA, by o jejich negativním vlivu na lidské osudy mohly vznikat romány. Ve snímku od dánského režiséra Olého Bornedala, tvůrce převážně dramatických titulů jako Zbav nás od zlého (2009) a Tak trochu jiná lovestory (2007), se scenáristé inspirovali případem koupě jedné údajně prokleté krabičky z internetové aukční síně eBay, jež zapříčinila svým majitelům řadu nepřívětivých náhod a zdravotních problémů.

Kletba z temnot (2012) | Foto: Lionsgate

Ve filmu jsou protagonisty Clyde (Jeffrey Dean Morgan) a Stephanie (Kyra Sedgwick), rozvedený manželský pár, mající střídavou péči o své dvě dcery. Příběh začíná na bleším trhu, kde mladší dceru Em zaujme tajemná skříňka. Nebylo by na ní nejspíše nic zas tak zvláštního, kdyby rodině brzy na to neobrátila život vzhůru nohama. Em se od tohoto předmětu nehodlá vzdálit a navíc ji negativně ovlivňuje – způsobuje jí psychické problémy, agresivní sklony a závislost. Po sérii znepokojivých a nevysvětlitelných událostí se znovu kompletní rodina pokusí odhalit pravou příčinu jejich neštěstí. Zjišťují, že je to dybbukova skříňka. Jinými slovy se jedná o předmět ukrývající temnou entitu nebo dokonce démona. Ten se pak podle zvěstí usadí v těle toho, kdo ho osvobodil.

Dybbukové jsou podle židovské mytologie neklidné a agresivní duše mající schopnost nejen strašit, ale také posednout živé. Sem tam jsou zmiňováni jako součást lidské duše, pomáhající svým hostitelům dosáhnout svých vysněných cílů, ať už v oblasti pracovního či osobního života. Dybbuk své oběti slouží, ale to jen do doby, než naplní všechny její požadavky. Poté to pro nebohou duši končí jejím trýzněním. Údajně skutečná posednutá krabice, podle níž je snímek natočený, byla původním vlastnictvím židovského přeživšího holocaustu. Tomu se i s krabicí podařilo utéct do Spojených států amerických. Není známé, co se s ní dělo do roku 2001, kdy se jí během prodeje jedné nemovitost ujal Kevin Mannis. Podle jeho svědectví v ní byly nalezené starožitné mince, pramen blonďatých a hnědých vlasů, malá soška s vyrytým hebrejským slovem „shalom“, pohárek na víno, sušený lístek a svícen s mořskými motivy. Dle údajů uvedených na krabici se ji pokusil vrátit rodině, do které patřila, ta ji ale odmítla se slovy, že ji zpět nepřijmou, poněvadž je bedna posedlá dybbukem.

Kletba z temnot (2012) | Foto: Lionsgate

Poté, co se Mannis vrátil domů s nepořízenou, se mu v životě udála strašlivá událost. Jeho matka utrpěla mrtvici a Mannis se brzy na to rozhodl krabice rychle zbavit. Podle losangeleského magazínu se pak v roce 2004 prodala na eBayi za $280 do vlastnictví muzejního kurátora Jasona Haxtona. V popisu výrobku bylo uvedeno, že se jedná o tajemnou bednu ukrývající neklidnou duši, přinášející všem majitelům řadu nevysvětlitelných náhod vedoucí k lidskému utrpení. Haxton poté na vlastní kůži pocítil, jakých negativních vlivů na člověka je schopná. Jeho zdraví se rapidně zhoršilo, vykašlával krev a na těle se mu objevovaly řady podlitin. Nakonec se proto rozhodl bednu s dybbukem zakopat do země na do dnes utajené lokaci. Z nějakého důvodu se ji ale po delší době rozhodl darovat paranormálnímu vyšetřovateli Zakovi Bagansovi, jež krabici uvedl ve své vlastní televizní show (The Bagans' show) v epizodě „Deadly Possessions“.

Kletba z temnot (2012) | Foto: Lionsgate

Snímek Kletba z temnot se inspiruje právě touto konkrétní bednou. Svému štábu přitom film navždy zanechal vzpomínky na řadu strašidelných událostí, jež během natáčení udály. Herce Jeffreyho Deana Morgana můžeme znát například z jeho role Negana v oblíbeném seriálu Živí mrtví. V tomto filmu ale ztvárnil roli otce posednuté dívenky Emily a v jednom ze svých rozhovorů pro The Hollywood Reporter uvedl údajně děsivé momenty, z nichž mu naskákala husí kůže. Během tvorby každé z klíčových scén filmu, začaly žárovky zcela náhodně pravidelně praskat, aniž by se přišlo na možné příčiny. Všichni přítomní měli pravidelně pocit, že jsou sledováni nějakou neviditelnou zlou entitou a byli svědky nečekaných návalů chladu a studeného větru. To vše se dělo ve zcela uzavřených ateliérových prostorách.

Tím nejděsivějším momentem, kterého byli tvůrci nepřímo svědkem, je ale událost, jež se stala pár dní po ukončení natáčení. Sklad, do kterého uklidili veškeré filmové rekvizity, včetně repliky skutečné posednuté bedny, zcela nevysvětlitelně do základů shořel. Dodnes se nepřišlo na nic, co požár způsobilo. Technici vyloučili veškerá elektronická či úmyslná zavinění.

Kletba z temnot (2012) | Foto: Lionsgate

Děsivé události doprovázející natáčení jsou sváděné na přítomnost repliky dybbukové schránky, co by se ale na place dělo, kdyby měli tvůrci natolik kuráže, aby přijali nabízenou reálnou bednu? Takovou příležitost totiž měli. Byla jim nabídnuta jejími současnými vlastníky, ale producent Sam Raimi ji odmítl. Magazínu The Hollywood Reporter sdělil, že je sice velkým skeptikem, ale nehodlal si pohrávat s osudem celého štábu. Zároveň ale také potvrdil, že se i bez přímé přítomnosti zlého ducha děly na place nevyjasněné události, jež na žádném ze svých dalších natáčení nikdy nezažil.

Prokleté filmy #2: Pronásledovala autory hororu V zajetí démonů temná entita? Skeptici pochybují, štáb si ale jistý není Prokleté filmy #2: Pronásledovala autory hororu V zajetí démonů temná entita? Skeptici pochybují, štáb si ale jistý není

Tento snímek sice není považován za jeden z těch nejstrašidelnějších hororových titulů, zato by se dal ale rozhodně označit za nejpopulárnější...

Ankety
Zaujal vás Shang-Chi?
Ano
Ne
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist