Smrt stopařek - čeští filmaři si v příběhu děsivých vražd vypomohli trikem jak z hollywoodského filmu

Smrt stopařek - čeští filmaři si v příběhu děsivých vražd vypomohli trikem jak z hollywoodského filmu 11 obrázků v galerii
Smrt stopařek | Foto: Filmové studio Barrandov
Dnes už se jim čeští filmaři, minimálně v rámci kino tvorby, prakticky nevěnují. Dlouhou dobu ale patřily detektivky mezi jeden z nejčastější natáčených žánrů, diváci je ve velkém navštěvovali v kinech a nejednou se autoři inspirovali skutečnými událostmi.

Že se detektivkám tak dlouho dařilo, bylo bezpochyby dáno i tím, že po zestátněná kinematografie nebyly filmy s kriminální zápletkou coby "zábava pro masy" zavrženy, ale pouze modifikovány, aby odpovídaly potřebné ideologii (zločin musel vycházet z nepřátelství vůči komunismu, motivace ke spáchání trestného činu se změnila z osobní na politickou atd.). Jakkoli se tedy pod tíhou socialismu žánr proměnil, jeho oblibu se povedlo udržet.

Smrt stopařek | Foto: Filmové studio Barrandov

V roce 1979 tak mohla do kin přijít detektivka Smrt stopařek, snímek zachycující děsivou dvojnásobnou vraždu, jíž spáchal o tři roky dříve Miroslav Somora a která otřásla pro svou brutalitu veřejností. Oficiální popis filmové verze je následující: Řidiči Charvátovi se úspěšně daří tajit před okolím jak svůj pobyt ve vězení, tak i nezvladatelnou agresivitu vůči ženám. Jednoho dne vezme do auta dvě stopařky a cestou obě zavraždí. Těla pohodí na místě, jež nemá nic společného s jeho osobou, a domnívá se, že tím zahladil všechny stopy. Přesto se ho zmocní strach před dopadením, rozhodne se tedy uprchnout přes hranice. Aby se pojistil, bere si s sebou rukojmí malého synka své bytné. Policejní vyšetřovatelé jsou mu však na stopě...

Snímek natočil režisér převážně rodinných filmů Jindřich Polák (Pan Tau, Lucie, postrach ulice, Kačenka a strašidla, ale také legendární sci-fi Ikarie XB 1) a výše popsaný základ realitě většinově odpovídá. Somora (ve filmu Charvát) byl v minulosti opravdu několikrát trestán za přepadení, krádeže a znásilnění a dařilo se mu jeho prohřešky před ostatními tajit. Zjemnění lze najít v činu vraždy obou dívek, ale to lze chápat (přeci jen nebylo cílem filmařů diváky rovnou znechutit a vyhnat je z kin). Relativně nevýznamná je i změna v případě svědka, který ve skutečnosti projížděl okolo místa činu autem a nikoli autobusem. Jeho rychlé nalezení těl na skládce každopádně umožnilo prakticky okamžité dopadení Somory. A právě v tento moment autoři filmu nejvíce upustili uzdu fantazii, aby finále bylo dynamičtější.

Zatímco ve filmu si bezpečnost jede pro vraha, ten včasně prchá za nedobrovolné pomoci bytné a jejího syna, kterého bere s sebou jako rukojmí (přirozeně mu drží pistoli u hlavy, aby ho kriminalisté brali vážně) a celá honička vede až k hranicím, realita byla podstatně prostší. Somora byl zatčen o dva dny později doma, když si zrovna vodou smýval krev v kabině řidiče a chystal se celou kabinu přestříkat novou barvou. S kriminalisty odešel bez odporu a následně se při výslechu plně doznal ke všemu, co spáchal.

Inu, jak je vidno, nejen v Hollywoodu mají rádi dramatičtější akční konce. Smrt stopařek si můžete pustit dnes v televizi na Primě od 22:00.

Smrt stopařek | Foto: Filmové studio Barrandov
Ankety
Myslíte, že Woody Allen sexuálně zneužil svou dceru?
Ano
Ne
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist