Prokleté filmy #2: Pronásledovala autory hororu V zajetí démonů temná entita? Skeptici pochybují, štáb si ale jistý není

Prokleté filmy #2: Pronásledovala autory hororu V zajetí démonů temná entita? Skeptici pochybují, štáb si ale jistý není 10 obrázků v galerii
V zajetí démonů (2013) | Foto: 20th Century Fox
Tento snímek sice není považován za jeden z těch nejstrašidelnějších hororových titulů, zato by se dal ale rozhodně označit za nejpopulárnější. Možná ale tolik lidí neví, že se jedná o příběh založený na skutečných událostech.

V předchozím tematickém článku jsme popisovali podivnou souhru náhod provázející natáčení Vymítače ďábla, oblíbeného hororu z roku 1973. V tomto textu se zaměříme na titul V zajetí démonů, jenž je některými internetovými weby kvůli řadě náhod, s jimiž se štáb potýkal během natáčení, považován za „nového Vymítače ďábla“. Konkrétně to zmiňuje například americký server Patheos.com zabývající se převážně spirituálními tématy.

Manželé Warrenovi, ztvárněni ve filmu hereckými esy Patrickem Wilsonem a Verou Farmigou, byli skutečnými paranormálními vyšetřovateli. Podle některých skeptiků jako jsou podcaster Perry deAngelis, neurolog Steven Novella, Joe Nickell a Benjamin Radford, jsou však tato vyšetřování pouhými žvásty. Nejvíce se strefují do případu v Amityville, jehož údajná pravdivost není nic jiného než výmysl a s realitou to nemá co dělat.

V zajetí démonů (2013) | Foto: 20th Century Fox

Lorraine Warrenová (1927 – 2019) na celý proces natáčení dohlížela, a tak snímek slibuje co nejvěrněji zachycené zpracování paranormálního vyšetřování, jež oběma manželům přineslo velkou pozornost médií a popularitu. V roce 1971 se na opuštěnou farmu v Harrisville nastěhovala sedmičlenná rodina Perronových, aniž by znala strašlivou historii jejich nového domu a pozemku. Film zachycuje jejich případ plný nevysvětlitelných jevů a násilí. Na farmě se toho totiž v minulosti odehrávalo opravdu spoustu. Vše začalo smrtí sedmidenního novorozeného dítěte původních majitelů a skončilo údajným paranormálním terorizováním nevinné rodiny o sto let později.

V zajetí démonů (2013) | Foto: 20th Century Fox

Perronovi si v domě zažili těžké časy. Vše ale začalo velmi nenápadně, záhadně mizely věci, ty se vzápětí objevovaly na jiných místech a z různých koutů domu se ozývaly prapodivné zvuky. Brzy na to začali vnímat přítomnost někoho, kdo do domu nepatří a zároveň nikdy nebyl k nalezení. Matka dívek, Carolyn, začala pátrat po historii domu, v níž narazila na hrůzostrašné smrti za nevysvětlitelných příčin. Mnoho dětí bylo nalezeno utopených v nedalekém rybníku, jedno bylo zavražděno a další se oběsily na půdě domu. Carolyn zanedlouho přišla na možného viníka, ducha Batsheby, manželky původního majitele, usvědčenou ze satanismu a čarodějnictví. Rozhodla se proto kontaktovat paranormální vyšetřovatele, jež v domě během deseti let, co zde rodina žila, podnikli řadu průzkumů a seancí. Jeden z rituálů měl podle svědectví jedné z dcer, děsuplné účinky. Jejich matka začala mluvit starobylým jazykem, židle, na níž seděla, se vznesla a následně byla vržena přes celou místnost.

Tyto zaznamenané události přilákaly pozornost nejen sousedů v okolí, ale posléze také médií a Warrenovi se stali nejznámějšími vyšetřovateli nadpřirozených jevů všech dob. Během natáčení snímku jimi inspirovaným, byl celý štáb svědkem hned několika náhodných událostí, z nichž mrazí. Když se scenáristé, bratři Hayesovi spojili s Lorraine Warrenovou, aby jim pomohla vytvořit co nejpřesnější scénář, byl jejich telefonát přerušen zvláštními zvuky a statickou elektřinou. Po několika minutách a pokusech o opětovné připojení, byla linka odstřižena a telefonát skončil nezdarem. Scenáristé si pak museli najít jiný způsob, jakým se s Lorraine kontaktovat.

V zajetí démonů (2013) | Foto: 20th Century Fox

Dalším děsivým zážitkem si během jedné noci prošel režisér James Wan. Ten si u sebe doma pročítal scénář, když byla domácí atmosféra narušena štěkáním nedávno pořízeného malého psa. Ten byl nejprve zaujatý prázdným rohem v místnosti, ale po chvíli začal po pokoji splašeně pobíhat, jako kdyby něco, nebo někoho pronásledoval. Problém je, že Wan nikoho neviděl. Byl údajně natolik vyděšený, že tu noc už na scénáři nepracoval.

V zajetí démonů (2013) | Foto: 20th Century Fox

Když se na proces natáčení přijela podívat skutečná rodina Perronových, provanul celým okolím chladný vítr, což by nebylo zajímavé, kdyby si štáb nevšiml, že průvan nepohnul ani jedním ze stromů v blízkém okolí. V tutéž chvíli matka dcer Perronových, Carolyn, která odmítala na natáčení přijet, pocítila na opačné straně kontinentu příval temné přítomnosti, velmi podobné té ztvárněné ve filmu. Během tohoto zážitku zakopla a utrpěla zranění, kvůli nimž skončila v nemocnici.

Svědkem děsivých událostí se stala také herečka Vera Farmiga, ztvárňující roli Lorraine Warrenové. Ta jednoho dne po probuzení otevřela svůj laptop, aby pokračovala v pročítání scénáře, když se stalo něco, co si ani později nedokázala racionálně vysvětlit. Uprostřed obrazovky bylo vyryto pět škrábanců. Farmiga podle webu Patheos.com uvedla, že neměla tušení, jak se něco takového mohlo stát. Laptop jí do té doby neupadl, nebyl ani v přítomnosti dětí, jež by mohly tuto škodu zapříčinit. Herečka byla prý natolik znepokojená, že počítač raději zaklapla, odložila a už na něj víckrát nesáhla.

V zajetí démonů (2013) | Foto: 20th Century Fox

James Wan rovněž uvedl, že režíroval už několika hororových snímků, například série Saw či Insidious. Všechny tyto filmy byly ale zcela fiktivní a při natáčení bylo všechno v absolutním pořádku. To, co zažil během tvorby V zajetí démonů, mu ale nedovoluje tvrdit o tomto snímku totéž. Někdy se obyčejné natáčení může zvrhnout v sérii děsivých náhod, kterou začal jen jeden nevysvětlitelný telefonní výpadek. Lidská fantazie je vskutku neomezená a když na to přijde, umí být i velmi paranoidní.

Prokleté filmy: Vymítač ďábla nešetřil nikoho. Seznamte se s děsivými událostmi, které doprovázely natáčení nejznámějších hororů Prokleté filmy: Vymítač ďábla nešetřil nikoho. Seznamte se s děsivými událostmi, které doprovázely natáčení nejznámějších hororů

Vymítač ďábla, film, který diváky děsí i téměř padesát let po premiéře. Jeho scénář ale ani zdaleka není to nejstrašidelnější, co ho potkalo.

Ankety
Myslíte, že Woody Allen sexuálně zneužil svou dceru?
Ano
Ne
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist