Je znám především jako android Bishop bojující s Vetřelci. Charismatický herec ale na plátně čelil i Predátorovi, Arnoldu Schwarzeneggerovi nebo Jean-Claudeu Van Dammeovi

Je znám především jako android Bishop bojující s Vetřelci. Charismatický herec ale na plátně čelil i Predátorovi, Arnoldu Schwarzeneggerovi nebo Jean-Claudeu Van Dammeovi 11 obrázků v galerii
Lance Henriksen | Foto: Universal Pictures
Dnes slaví 81. narozeniny herec Lance Henriksen, mistr převážně vedlejších rolích, jenž za svou mnohaletou kariéru zazářil v nejednom kultovním snímku.

Rodilý Newyorčan Lance Henriksen (*1940) má za sebou desítky filmových i televizních rolí. Ve filmech se jako herec objevuje ve větší míře již od 70. let minulého století (viz Psí odpoledne, Televizní společnost, Blízká setkání třetího druhu), dobře známý je ale především znalcům a příznivcům žánrových filmů 80. a 90. let. Nejvíce proslul nezapomenutelnou rolí hodného androida Bishopa ve veleúspěšné hororové sci-fi Vetřelci, kterou v roce 1986 natočil James Cameron.

Vetřelci | Foto: 1986 20th Century Fox

Nemělo by se však zapomínat ani na některé jeho další významné role. Fanoušci akčních sci-fi si ho jistě pamatují i jako detektiva z předchozího Cameronova filmu, prvního Terminátora, kde během strhující scény na policejní stanici neúspěšně stanul tváří v tvář nepřátelskému T-800 v podání Arnolda Schwarzeneggera.

Terminátor | Foto: Metro-Goldwyn-Mayer

Ovšem skutečnou perličkou je, že do role zlého Terminátora chtěl Cameron původně obsadit právě Henriksena, zatímco Schwarzenegger měl hrát Kylea Reese, jehož nakonec ztvárnil Michael Biehn.

Rok po Vetřelcích si v osobitém hororu Na prahu temnot zahrál člena malé skupiny upírů, která v 80. letech bezcílně bloumá Spojenými státy. Ve snímku se Henriksen znovu objevil po boku Jenette Goldstein (Vasquezová) a Billa Paxtona (Hudson), hereckých kolegů ze zmíněného sci-fi hororu. Navíc se jedná o titul režírovaný Kathryn Bigelow (Bod zlomu, Smrt čeká všude), která byla mezi roky 1989 a 1991 Cameronovou manželkou.

Na prahu temnot | Foto: Anchor Bay Entertainment

S Billem Paxtonem Henriksena však pojí ještě minimálně jedna věc. Něco naprosto výjimečného: Jsou jedinými dvěma herci v dosavadní historii, kteří na stříbrném plátně (neúspěšně) vzdorovali Terminátorovi, Vetřelci a dokonce i Predátorovi (Paxton v Predátorovi 2, Henriksen ve Vetřelec vs. Predátor).

Vetřelec vs. Predátor | Foto: 2004 20th Century Fox Film Corporation

Specifická vizáž herce v podstatě předurčila také k rolím ďábelských padouchů. Kromě upíra ztvárnil například hlavu nebezpečného motorkářského gangu v béčkové akční krimi Studený jako kámen nebo kanibalského pistolníka v kultovním antiwesternu Jima Jarmusche Mrtvý muž. Možná nejlepší zápornou postavu si však zahrál roku 1993 v Živém terči, prvním hollywoodském filmu hongkongské režijní legendy akčního žánru Johna Woo (Hard Boiled, Tváří v tvář). Tam představoval nelítostného zabijáka, který svým movitým zákazníkům umožňoval lovit lidské trofeje, které nebude nikdo postrádat. Jednou takovou se však stal i bývalý příslušník elitních jednotek v podání Jean-Claudea Van Dammea, jenž jeho dosavadní výnosný byznys dost radikálně utnul. V této efektní akční jízdě navíc Henriksen vytvořil výborný padoušský tandem s Arnoldem Voslooem, budoucím Imhotepem z dobrodružné série Mumie.

Živý terč | Foto: Universal Pictures

Pomineme-li většinu zde zmíněných děl, Henriksenovu filmografii tvoří po celou dobu jeho kariéry převážně béčková produkce. Velké a kvalitní snímky, jejichž zásluhou se nejvíce proslavil, jsou tedy spíše výjimkou. Zatím poslední velkou hereckou příležitost dostal v loňském roce. Scenáristicky i režijně debutující herec Viggo Mortensen (trilogie Pán prstenů) ho obsadil do role svého otce v psychologickém rodinném dramatu Ještě máme čas.

Ještě máme čas | Foto: GEM Entertainment

Kromě filmové tvorby je Henriksen dodnes aktivní i na poli televizních seriálů. Mezi lety 1996-1999 byl ústřední hvězdou temného thrillerového seriálu Milénium, jehož autorem byl Chris Carter. Ten je známý zejména kultovními Akty X, přičemž Henriksen se v crossoverové epizodě slavného sci-fi seriálu jakožto hrdina Milénia Frank Black, za jehož ztvárnění byl opakovaně nominován na Zlatý Glóbus, dokonce objevil po boku legendárního dua agentů FBI Foxe Muldera (David Duchovny) a Dany Scullyové (Gillian Anderson).

Akta X | Foto: 20th Century Fox Television
Ankety
Máte rádi žánr true crime?
Ano, mám.
Mám, ale není můj nejoblíbenější.
Ne, nemám.
Vyhýbám se mu, děsí mě.
Je to pro mě subžánr s velmi různorodou kvalitou.
Co je to true crime?
Nejnovější články:
Načíst další články