Nejstarší žijící olympionik Austrálie utekl z komunistického Československa. Dnes je mu 99 let, u "protinožců" zpopularizoval lyžování a vzniká o něm film

Nejstarší žijící olympionik Austrálie utekl z komunistického Československa. Dnes je mu 99 let, u "protinožců" zpopularizoval lyžování a vzniká o něm film 10 obrázků v galerii
Cesta do Kandaháru | Foto: Photographeria
Tento měsíc začalo natáčení krátkometrážního filmu Cesta do Kandaháru, který pojednává o osudech sourozenců Příhodových, československých reprezentantech ve sjezdovém lyžování, kteří v roce 1949 utekli z Československa do Rakouska a následně do Austrálie.
Cesta do Kandaháru | Foto: Photographeria

O čem to bude: Sourozenci Alexandra a František jsou reprezentanty Československa ve sjezdovém lyžování. Alexandra úspěšně startuje na zimní olympiádě ve Sv. Mořici v roce 1948. Revoluční Únor 1948 ovšem přinese změnu, která natrvalo ovlivní jejich životy. Rozhodnou se opustit Československo způsobem jim vlastním. Na lyžích. Ještě je možné na několika místech projít, ale hranice se už pomalu uzavírá. (Photographeria)

Cesta do Kandaháru - z natáčení | Foto: Photographeria

Cesta do Kandaháru bude dle tvůrců filmem o svobodě, kterou dnes bereme za samozřejmost. Kdysi však za svobodu lidé riskovali své životy. Režisérem a scenáristou je Petr Vopěnka, který působil několik let ve Velké Británii, kde se věnoval dokumentární a krátkometrážní filmové tvorbě. V hlavních rolích sourozenců Alexandry a Františka se představí Andrea Tesařová a Denis Docenko.

Cesta do Kandaháru: Představení projektu

Scény z olympiády ve Sv. Mořici by tvůrci chtěli natočit na sjezdovce v Malé Úpě. Kvůli koronavirové pandemii ale netuší, zda jim bude natáčení povoleno. Vznik filmu můžete podpořit na jeho oficiálních webových stránkách.

Příběh a osobnost Františka Příhody, který loni 8. července oslavil 99. narozeniny a žije v Austrálii, bere dech. Pražský rodák a vášnivý lyžař do Austrálie připlul v roce 1950 a o šest let později zem reprezentoval na olympijských hrách v Cortině d'Ampezzo. Příhoda je nejstarším žijícím olympionikem Austrálie, který v pro nás exotické zemi zpopularizoval tradiční zimní sport, lyžování.

Ankety
Myslíte, že Woody Allen sexuálně zneužil svou dceru?
Ano
Ne
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist