Steve Guttenberg - kam zmizel sympaťák Mahoney z Policejní akademie

Steve Guttenberg - kam zmizel sympaťák Mahoney z Policejní akademie 10 obrázků v galerii
Steve Guttenberg | Foto: Twentieth Century Fox Film Corp.
Možná už jste na tohle jméno zapomněli, Steve Guttenberg nicméně patřil mezi nejzářivější hollywoodské hvězdy osmdesátých let. A tam také jeho úspěšná kariéra zůstala.

Guttenberg se stal hvězdou jaksi omylem a navzdory všem předpokladům. Jeho nečekaný úspěch mimo jiné vedl v roce 1995 v epizodě Simpsonů "Homer Veliký" k vtípku, že za jeho prosazením stála sekta kameníků, ke které se Homer přidá. Sám Guttenberg ve svých pamětech napsal, že to zpočátku opravdu na žádnou velkou kariéru nevypadalo. Agent mu řekl, že není dost hezký ani talentovaný a jako by tohle kombo nestačilo, ještě si přisadil s tím, že má pro potřebný úspěch u filmu příliš směšné jméno. Guttenberg se nenechal odradit, chodil na castingy a pak... se něco zlomilo.

Tři muži a mladá dáma | Foto: Buena Vista Pictures

V osmdesátých letech se Guttenberg trefil do touhy filmařů o nalezení "chlápka, se kterým se každý jiný chlap ztotožní". Ze stejné vlny zájmu vzešel i Tom Hanks a nepřekvapí, že se s Guttenbergem na castinzích často přetahoval o roli. Zatímco v případě hitu Žbluňk! si Guttenberg vytáhl v souboji kratší sirku, u Policejní akademie Hankse naopak porazil a konečně měl na kontě pořádný hit. To se psal rok 1984. A najednou to šlo samo.

Příští rok přišlo pokračování a k tomu úspěšný Zámotek. V roce 1986 se přidala trojka Policejní akademie a klasika Číslo 5 žije. A rok následující úspěšná komedie Tři muži a nemluvně, přirozeně další Policejní akademie (nicméně pro Guttenberga poslední - poté už neměl zájem) a výborný thriller Okno z ložnice, který naznačil, že by se při troše štěstí mohl prosadit i mimo komedie. To se ale nestalo. Následoval ještě Zámotek 2 (1988) a Tři muži a mladá dáma (1990) a tím vesměs Guttenbergova hvězdná etapa skončila.

Což se zdá skoro neuvěřitelné, když vezmeme v potaz, jak snadno padaly Guttenbergovy do klína sequely jeho úspěšných projektů. Jenže to mělo stinnou stránku. V prvé řadě se chytil do pasti víceméně jednoho typu role a za druhé málokdy zazářil sám o sobě. Všechny jeho hitové projekty byly o kolektivním hrdinovi (sbor policejních nováčků, domov důchodců, tři chlápci s děckem, kamarád robot). Guttenberg postrádal skutečné herecké sólo, jakým byl například pro Hankse Velký. A s tím šel ruku v ruce menší komerční potenciál, protože Guttenberg v hlavní roli rozhodně neznamenal jistý hit.

Číslo 5 žije | Foto: TriStar Pictures

V devadesátých letech by možná mohl Guttenberg nasbírat nějaké body přes bulvár, ale v soukromí byl "jen" milý chlapík. Ani v médiích tak nedokázal o svoji osobu vyvolat patřičný zájem (nemít v té době na krku skandál bylo paradoxně spíš ke škodě) a z veřejného života v podstatě zmizel. Není to tak, že by přímo přestal hrát. Rolí bylo dost, ale většinou šlo o laciné filmy, které vycházely jen na VHSkách (v živé paměti mám takhle kanadské béčko Akce Airborne z roku 1998, kde se pokoušel Guttenberg situovat do akční role).

V posledních dvaceti letech Guttenbergovu kariéry provází nejrůznější (většinou malé) seriálové role a filmová kariéra bez jediného výraznějšího kousku. Nejblíže comebacku se přiblížil díky stanici SyFy, která po úspěchu Žraločího tornáda hledala další podobnou absurditu pro masy a vsadila na Turbotarantule (2015) s Guttenbergem v hlavní roli. Jeho hrdina Colton West si v následujícím roce hodil cameo ve Žraločím tornádu 4 a dočkal se i druhého filmu, ale ten už si nevedl dobře a série skončila (a to navzdory tomu, že se ve dvojce přidalo do boje i několik kolegů z Policejní akademie).

Turbotarantule 2: Druhá láva | Foto: SyFy

Po Turbotarantuli 2 se Guttenberg navrátil do země nikoho, kde točí filmy, které nikdo nezná a dostává role, jaké by mohl hrát doslova kdokoli. V roce 2019 se například objevil po boku Bruce Willise v otřesné Betonové pasti, i když "objevil" je trochu silné slovo - ve filmu je ve dvou scénách a to na cca dvě minuty. A je to škoda, protože v Turbotarantuli ukázal, že v sobě ještě toho sympaťáka z osmdesátek pořád má. Jen dostat šanci ho pořádně předvést. Možná v remaku Policejní akademie, o kterém se posledních pár let dost mluví. Je ale otázkou, jestli budou mít tvůrci o Guttenberga vůbec zájem. Vývoj posledních dvaceti let něčemu takového bohužel nenapovídá.

Ankety
Líbí se vám nová 3D animace Studia Ghibli?
Ano
Ne
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist