Rok 2020 byl pro ženy od filmu rekordní

Rok 2020 byl pro ženy od filmu rekordní 6 obrázků v galerii
Patty Jenkins a Gal Gadot při natáčení Wonder Woman | Foto: Warner Bros. Pictures
Přišel nový rok a to je vždy dobrý čas na přemýšlení o tom, jaký ten minulý vlastně byl. Asi se všichni shodneme na tom, že byl zvláštní a tak trochu šílený, zda ale byl dobrý nebo špatný záleží na každém z nás i na tom, co ho potkalo a jak se dokázal s danými životnými změnami popasovat. Někdo měl štěstí, někdo smůlu... Tak to jednoduše bývá. Pro ženy ve světě filmu byl nicméně rok 2020 rekordní.

A řeč je hlavně o filmových režisérkách. Podle nové studie univerzity v San Diegu minulý rok natočily šestnáct procent z nejvýdělečnějších filmů roku 2020, což je o o čtyři procenta víc než předchozí rok a o celých dvanáct procent více než v roce 2018. Úspěch ale slavily i kameramanky, scenáristky, producentky nebo výkonné producenty. Celkově tak ženy při natáčení zmíněných snímků zastaly 21 procent významných postů, což je dosud nejvyšší hodnota.

Birds of Prey | Foto: Warner Bros. Pictures

Za nejvýznamnější filmy, na kterých se ženy podílely, byly označeny snímky Birds of Prey v režii Cathy Yan, Wonder Woman 1984 (Patty Jenkins), Emma. (Autumn DeWilde), Portrét dívky v plamenech (Céline Sciamma) či Mulan (Niki Caro).

Iniciativy za ženská práva a rovnost si mohou pogratulovat, neboť to vypadá, že přeci jen dochází ke změnám. Na druhou stranu je třeba říci, že daná čísla jsou stále velmi nízká a do vyrovnání sil na filmovém poli to má ještě daleko.

Ankety
Na jaké pokračování zavedené série se nejvíc těšíte?
John Wick: kapitola 4
Shazam 2: Hněv bohů
Creed III
Strážci Galaxie: Volume 3
Rychle a zběsile 10
Spider-Man: Napříč paralelními světy
Transformers: Probuzení monster
Indiana Jones a disk osudu
Mission: Impossible: Odplata – první část
The Marvels
The Equalizer 3
The Expendables 4
Duna: druhá část
Nejnovější články:
Načíst další články