Proč nikdy nevznikl třetí Batman pod taktovkou Tima Burtona

Proč nikdy nevznikl třetí Batman pod taktovkou Tima Burtona 5 obrázků v galerii
Batman se vrací (1992) | Foto: Warner Bros. Pictures
První dva filmy o netopýřím hrdinovi pod vedením slavného režiséra slavily u kritiků relativní úspěch. Proč tedy nakonec Tim Burton od třetího odkráčel? Vzhledem k režisérově reputaci onen důvod není vůbec překvapující.

Když Tim Burton natočil v roce 1989 Batmana, studio Warner Bros. mohlo začít otvírat šampaňské. Film totiž v box officu překonal několik rekordů, přičemž byl i dobrým zdrojem pro výrobu hraček, na které se specializoval především McDonald, protože se jednalo o film s populárními komiksovými postavami. Nutno ovšem dodat, že Burton byl ve své vizi studiem krapet omezený. Pokud znáte režisérovu filmografii, tak určitě víte, že Burton děsivé a temné motivy vyloženě miluje. Jelikož ale studio chtělo, aby byl film přístupný i mladšímu publiku, trochu ho v jeho drsnosti krotilo. Kvůli tomu nebylo úplně jisté, že se Burton vrátí na post režiséra pro následné pokračování. Ale jakmile mu studio oznámilo, že mu za to dá větší kreativní svobodu, nakonec na to kývl.

A tak vznikl Batman se vrací (1992). Ovšem Burton se v něm více věnoval spíše samotným padouchům, Batman zůstal tak trochu v pozadí. V tomto pokračování byl hlavním padouchem Tučňák, který zde však byl pojat spíše jako tragický padouch, a doplňovala ho i Catwoman, které Burton vytvořil daleko hrozivější původ, než jaký měla v jiných adaptacích. Celkově tak mělo pokračování daleko temnějšího a dospělejšího ducha. A přesně v tom je zakopaný pes. I přestože kritici film chválili, diváci, zejména rodiče malých dětí, byli filmem spíše znepokojeni. To se také projevilo na finančním úspěchu, který už nedosahoval úrovní předešlého dílu. A konečná rána přišla s vyjádřením McDonaldu, který odmítl prodávat hračky s postavami vydaného filmu. To nakonec studio Warner Bros. přinutilo k tomu, aby Burtona na palubu tvorby třetího dílu už nevzalo.

Po Burtonovi převzal otěže režie Joel Schumacher, který sérii vzal zase trochu jiným směrem. Bohužel spíše k horšímu.

Batman se vrací (1992) | Foto: Warner Bros. Pictures
Ankety
Líbí se vám nová 3D animace Studia Ghibli?
Ano
Ne
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist