11.11.2020, 12:01

Čeští filmaři mají šanci dosáhnout na "Evropské Oscary". Uspět mohou s krutým válečným příběhem a kontroverzním léčitelem

Čeští filmaři mají šanci dosáhnout na "Evropské Oscary". Uspět mohou s krutým válečným příběhem a kontroverzním léčitelem 8 obrázků v galerii
Nabarvené ptáče, Ivan Trojan a Agnieszka Holland během natáčení Šarlatána | Foto: Bioscop, CinemArt
Historické koprodukční drama Šarlatán s Ivanem Trojanem v hlavní roli a snímek Václava Marhoula Nabarvené ptáče se budou ucházet o Evropské filmové ceny v kategoriích nejlepší režie (za Šarlatána pro Agnieszku Holland) a film (za Nabarvené ptáče pro producenta a režiséra Václava Marhoula). Výsledky budeme znát v sobotu 12. prosince 2020.

Koprodukční Šarlatán pojednává o osudu výjimečného a kontroverzního létičele Jana Mikoláška, kterého si ve filmu režisérky Agnieszky Holland zahrál Ivan Trojan a jeho syn Josef. Snímek se bude na Evropských filmových cenách ucházet o cenu v kategorii nejlepší režie, v níž je nominována právě slavná polská autorka Agnieszka Holland.

Agnieszka Holland a Ivan Trojan během natáčení | Foto: Marlene Film Production / Alžběta Jungrová

Gratulujeme paní režisérce, je to zárovn velké ocenění práce všech tvůrců, herců a celého filmového štábu, zvláště v tak složité době. Na Evropské filmové ceny byla nominovaná v historii jen hrstka českých snímků a o to silněji působí letošní ročník, kdy jsou na seznamu hned dva české filmy,“ říká producentka Šarlatána Šárka Cimbalová.

Druhým snímkem tuzemských tvůrců, který se bude ucházet o Evropské filmové ceny, tentokrát v prestižní kategorii nejlepší film, je historické drama Václava Marhoula Nabarvené ptáče, která se loni dostalo do širší nominace na Oscary a vysloužilo si pozornost mezinárodního publika (především kvůli naturalistickému zpracování a knižní předloze Jerzy Kosinského).

„Pro mě to byl šok, opravdu jsem to nečekal. Už jen proto, že Nabarvené ptáče se výrazně odlišuje od trendů evropské kinematografie posledních deseti let,“ přiznal Václav Marhoul, který za tento film získal osm Českých lvů.

Václav Marhoul během natáčení | Foto: Jakub Čech

Realizace filmu Nabarvené ptáče zabrala 100 filmovacích dnů během šestnácti měsíců v celkem 43 lokacích na Ukrajině, Slovensku, v Polsku a České repubice. Snímek sleduje putování cikánského chlapce východopolským venkovem během probíhající 2. světové války. Zvěrstva a hrůzy obyčejných lidí sleduje dětská duše ze své jedinečné perspektivy. Václavu Marhoulovi se do filmu podařilo dostat plejádu hereckých hvězd, za všechny například Harvey Keitel, Stellan Skarsgard, Udo Kier či Barry Pepper.

Evropská filmová akademie čítající víc než 3.800 členů své ceny letos udělí už po dvaatřicáté. Stříbrnou sošku z českých tvůrců v historii vyhráli pouze Helena Třeštíková za dokument René a Tomáš Luňák za animovaný film Alois Nebel, Miloš Forman obdržel čestnou cenu za Evropský úspěch ve světovém filmu.

Evropským Oscarům vládla Hanekeho Láska, v animovaných filmech vyhrál český Alois Nebel! Evropským Oscarům vládla Hanekeho Láska, v animovaných filmech vyhrál český Alois Nebel!

Snímek Alois Nebel režiséra Tomáše Luňáka se před rokem nedostal mezi devět snímků, které se ucházely o cenu Americké akademie filmových věd a...

Ankety
Co říkáte na blížící se konec seriálu Ordinace v růžové zahradě?
To to trvalo!
Štve mě to, Ordinace neměla nikdy skončit!
Ono to pořád ještě běží?!
Ani nevím, že takový seriál existuje
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist