Streamovací služby v Česku pod lupou - je lepší Amazon, Netflix, HBO nebo Apple? Podrobný přehled pohledem běžného nakupujícího

Streamovací služby v Česku pod lupou - je lepší Amazon, Netflix, HBO nebo Apple? Podrobný přehled pohledem běžného nakupujícího 5 obrázků v galerii
Simpsonovi | Foto: FOX
Na kina můžeme na nějakou dobu zapomenout, takže je na čase přenést veškerou naši pozornost do obývacích pokojů. Podíváme se proto pořádně na zoubek streamovacím službám. Na dvě největší sice stále ještě čekáme (Disney+ a HBO Max), nicméně i tak už najdeme na českém trhu hned několik silných jmen, které chtějí získat naše peníze.

Na následujících řádkách si projdeme plusy, mínusy a přidáme nějakou tu drobnou analogii pro srovnání, aby se v hodnocení chytil opravdu každý.

HBO GO

Rozhraní HBO GO | Foto: HBO

Začneme tam, kde se většina Čechů cítí nejvíc doma - v HBO, respektive HBO GO, což je streamovací odnož populární kabelovky. Výhoda HBO je jasná. Nikde jinde se legálně fanoušek filmu za jednotný poplatek měsíčně nedostane k nedávným hitům z kin. Jistě, pořád platí to, co v devadesátých letech, kdy u nás HBO zakořenilo - novinky sem neputují zdaleka tak rychle, jak bychom chtěli. A zatímco v devadesátkách mít HBO něco znamenalo, dnes je to skoro retro záležitost pro naše rodiče. Nicméně nabídka je velmi slušná. Sice z ní má člověk pocit, že většinu věcí viděl, ale to platilo vždy i pro samotnou televizní verzi. A nabídka titulů by se také mohla točit častěji. V čem má ale HBO obrovskou výhodu je absolutní lokalizace, přičemž většina titulů má titulky i český dabing. Tohle nyní jiná streamovací služba nenabízí.

Je to něco jako: Tesco. Všichni jsme tam kdysi chodili, takže to působí docela důvěrně, ale musí vám být přes čtyřicet, abyste se tam cítili opravdu jako doma a nevadilo vám, že i po letech je to vlastně pořád to samé.

Plusy: plnohodnotná lokalizace, v nabídce novinky z kin
Mínusy: nabídka titulů se po čase omrzí
Cena za měsíc: 159 Kč


NETFLIX

Rozhraní Netflixu | Foto: Netflix

Netflix vstoupil na český trh se slabým počtem titulů a ještě horší lokalizací. Od té doby ale jede na plné obrátky. Dnes již služba ve své filmotéce nabízí přes šest tisíc filmů a seriálů, přičemž zhruba třetina má nějakou formu lokalizace (hlavně titulky, dabing pořád spíše vzácně, což zamrzí hlavně u animovaných seriálů pro malé diváky). Netflix se může pochlubit opravdu silnými vlastními hity (filmovými i seriálovými), plus velmi solidní knihovnou klasik. Novinky z kin tu najdete spíše vzácně (něco sem tam vyskočí, ale není to rozhodně gró služby) a pořád je co dohánět v lokalizaci, pokud byste si ale měli platit jen jednu streamovací službu, je to tahle. Nějakou dobu se v ní budete orientovat, ale jinde zkrátka nenajdete lepší poměr cena / výkon.

Za jistou specifickou chybku/nedodělek lze označit to, že když si člověk přepne rozhraní do českého jazyka, zmizí mu tituly bez podpory. Asi to dává určitý smysl, ale kdo tohle neví, ten může být překvapen chudší nabídkou.

Je to něco jako: Lidl. Většinu značek vůbec neznáte a vypadá to jako nezřízený bordel hlavně proto, že člověk pořádně neví, co hledat. Jakmile se ale zorientujete a začnete zkoušet nové, brzy zjistíte, že je tu hodně dobrot.

Plusy: obrovský počet titulů, lepšící se lokalizace, exkluzivity
Mínusy: novinky z kin vzácně, pořád málo lokalizace
Cena za měsíc: od 199 Kč


AMAZON PRIME

Rozhraní Amazonu | Foto: Amazon Prime Video

Streamovací službu od Amazonu nelze označit jinak, než za odkladiště toho, co Netflix vyhodí z nabídky - jakmile totiž něco z knihovny Netflixu vypadne, zpravidla to záhy skončí Amazonu. Ale není to tak, že by Amazon Prime neuměla nabídnout nic vlastního. Nabídka exkluzivních show sice není přímo oslnivá, najde se tu ale řada titulů, které si samo o sobě měsíční předplatné zaslouží (The Grand Tour, The Boys, Star Trek: Picard). Zbytek je ale bída. Celková nabídka titulů slabá, rozhraní příšerně toporné a lokalizace skoro nulová. K čemu to, že si Amazon urve jako lákadlo Borata 2 a na konec roku Cestu do Ameriky 2, když je stejně našim divákům češtinou nezpřístupní.

Je to něco jako: Billa. Tváří se významně a že nabízí ten nejlepší výběr. Jenže v regálech je nakonec jen pár věcí a cenu si, vzhledem ke konkurenci, obhájit nedokáže. Člověk samozřejmě nakoupí, ale za kasou pak drží v ruce poloprázdnou tašku a při pohledu na účtenku přemýšlí, proč to stálo tolik.

Plusy: pár opravdu výborných vlastních filmů a seriálů
Mínusy: prakticky nulová lokalizace, interface, malý počet titulů
Cena za měsíc: cca 170 Kč


APPLE TV+

Rozhrani Apple TV+ | Foto: Apple

Zřejmě největší zklamání, jaké zatím souboj streamovacích služeb nabídl. Apple se při prezentaci oháněl obrovskými jmény, sliboval veliké věci a pak... startoval s cca 15 tituly? Je určitě chvályhodné, že se u jablíčka nebojí jít odlišnou cestou a chtějí nabízet jen vlastní obsah. A mohlo by to fungovat, kdyby tu nebyl Netflix, který ho má také a doplňuje ho tunou obsahu třetích stran. S takovou se těžko hledá argument, proč věnovat své peníze zrovna Apple TV+, dvakrát tolik, když vyloženě kulervoucí tituly chybí (ano, jsou tu silné show, ale zatím žádná senzace). Momentálně služba nabízí nějakých 50 titulů a pořád ne dost taháků. Není se čemu divit, že Apple předplatné rozdává, kde může. V tuhle chvíli nejspíš tahá za tu nejkratší sirku (nejspíš proto, že oproti Amazonu má alespoň plus v lokalizaci formou cz titulků).

Speciální palec dolů si pak Apple TV+ zaslouží za to, že neposkytuje službě samostatnou aplikaci, ale je součástí "klasické" Apple TV, takže se nabídka míchá s tituly, které si člověk pustí jen za peníze. Hodně zmatené a hlavně nefér (vypadá to, kolik věcí tam uživatel nemá zdarma k dispozici a ejhle).

Je to něco jako: Nakupování na benzínce. Za hodně peněz málo muziky.

Plusy: některé dobré exkluzivity, lokalizace formou titulků
Mínusy: mikro nabídka, zmatená aplikace, absence dabingu
Cena za mě
síc: od 139 Kč

Ankety
Myslíte, že Woody Allen sexuálně zneužil svou dceru?
Ano
Ne
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist