Strach nad městem: Jean-Paul Belmondo v památné roli, která ho málem stála život

Strach nad městem: Jean-Paul Belmondo v památné roli, která ho málem stála život 10 obrázků v galerii
Strach nad městem (1975) | Foto: Česká televize
Dnes večer od 20:00 si na ČT2 můžete pustit detektivní thriller s Jean-Paul Belmondem v hlavní roli. Populární herec se zde představuje v úloze komisaře vyšetřujícího případy vražd krásných Pařížanek. Buldočí povahu projevuje Belmondo i v tomto filmovém příspěvku z poloviny 70. let. Není totiž nadnesené tvrdit, že během natáčení Strachu nad městem šlo herci hned několikrát o život.

O čem to je: V pařížských ulicích řádí vrah, který si své oběti pečlivě vybírá. Říká si Minos, podle postavy z Dantovy Božské komedie, a svými zločiny chce očistit společnost od bahna, které představují ženy žijící amorálním způsobem. Nejdříve jim vyhrožuje po telefonu a pak udeří. Vyšetřování vede inspektor Le Tellier (Jean-Paul Belmondo), který je znám svými poněkud netradičními způsoby a především svou buldočí povahou, s níž se honí za „svými“ zločinci. V tomto případu nemá Le Tellier příliš času, neboť Minos stále uniká a nechává za sebou oběti doslova inspektorovi pod nosem. (Česká televize)

Vedle komediálně laděné série filmů Muž z Ria (1964), Muž z Hongkongu (1965) a Muž z Acapulca (1973), kde Belmondo bavil především šarmem, vtípky a příklonností k ženám, francouzský herec proslul též rolemi v drsnějších kriminálních kouscích, kam spadá právě dnes uváděný Strach nad městem (1975). I zde je Belmondo v roli komisaře Le Telliera svůdný a šarmantní, ale především neúprosný. Jde totiž po krku člověku pochybné morálky, takže není čas na rukavičky a gentlemanské chování.

Strach nad městem | Foto: Česká televize

Buldočí povaha se však Belmondovi během natáčení Strachu nad městem stala skoro osudnou; jak měl herec po většinu své kariéry ve zvyku, často bral kaskadérské kousky do vlastních rukou, z čehož trnulo nejen filmovým producentům, ale též fanouškům (a především fanynkám). Jaké eskapády Jean-Paul předváděl během natáčení Strachu nad městem a co se mu skoro stalo osudným?

Strach nad městem | Foto: Česká televize

Jedna z akčních scén se natáčela na střeše pařížské Galeries Lafayette, kdy se Belmondo střetl s obávaným vrahem mladých Francouzek. Během akce Jean-Paul nešťastně uklouzl a před pádem z výšky se zachránil tím, že se zachytil okapu. Ve filmu byla tato scéna použita.

V další akční scéně, která se odehrávala na střechách pařížských domů, Belmondo propadl skleněnou výplní. Ani tady se nenechal zastoupit svým kaskadérským trenérem Rémy Juliennem, který měl na kontě přes 1.400 rolí. Belmondovi jistě posloužil jako prvotřídní instruktor.

Nebezpečný kousek Belmondo předvedl též během jízdě na střeše pařížského metra. Když projížděl tunelem, kus železa mu propíchl ruku.

Strach nad městem | Foto: Česká televize

Starch nad městem je hojně citován též pro automobilové honičky a scény uprostřed dopravního provozu. Jedna ze scén se natáčela s autobusem, do kterého Belmondo naskakoval za jízdy v běžném provozu. Cestující o tomhle natáčení se slavným Francouzem neměli sebemenší ponětí.

Pokud jsme výše uvažovali o tom, že při Belmondových kaskadérských kouscích trnuli filmoví producenti, tak vězte, že během natáčení Strachu nad městem netrnuli všichni. Jedním z těch, kteří do vzniku filmu investovali vlastní kapitál, byl sám Belmondo a jeho společnost Cerito Films.

Ankety
Co říkáte na blížící se konec seriálu Ordinace v růžové zahradě?
To to trvalo!
Štve mě to, Ordinace neměla nikdy skončit!
Ono to pořád ještě běží?!
Ani nevím, že takový seriál existuje
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist