Michael Dudikoff: Příběh o tom, jak se z legendy akčního žánru stal opravář nemovitostí

Michael Dudikoff: Příběh o tom, jak se z legendy akčního žánru stal opravář nemovitostí 6 obrázků v galerii
Americký ninja | Foto: Cannon Films
Akční osmdesátky, to byl Schwarzenegger, Stallone, Willis, Seagal, Van Damme a Dudikoff. Každý se nějak s přechodem do nové doby musel vypořádat, jen Dudikoff se vyloženě v devadesátkách nenašel a v novém tisíciletí rovnou z rovnice vypadl.

Přitom od počátku to vypadalo, že se rodí herecky všestranná hvězda, která má štěstí na zajímavé projekty. Jeho filmovým debutem byla krimi The Black Marble (1980), kde si zahrál společně s Jamesem Woodsem, dále se mihl v kultovním Tronovi (1982), poměřil své komediální síly s Tomem Hanksem v Pánské jízdě (1984) a střihl si malou roli v seriálu Sever a Jih II (1986).

Pánská jízda | Foto: Twentieth Century-Fox Film Corporation

Zlomem byl v roce 1985 Americký ninja, kterému se Dudikoff upsal navzdory tomu, že neměl do té doby s bojovými uměními žádné zkušenosti. Pak už se to vezlo. Americký ninja 2 (1987), Velitel čety (1988), Řeka smrti (1989), Půlnoční jízda (1990) - jednoduché, ale použitelné akčňáky, které si vždy dokázaly najít své publikum. Dudikoffa však svazovaly. Nejen v rámci hereckých mantinelů, ale také tím, že převážně natáčel pro společnost Cannon Films, kde mu producenti neustále slibovali lepší zítřky a ony nepřicházely. Mezi ně patřil nejen nenatočený film s Charlesem Bronsonem, ale dokonce role Supermana a Spider-Mana! Přesně tak, kdyby v Cannonu skutečně své slovo dodrželi, byl by Dudikoff součástí komiksové historie.

Velitel čety | Foto: Cannon Films

Když v polovině devadesátých let společnost Cannon Films zkrachovala, jakoby Dudikoff ztratil i to málo z pevné půdy, co pod nohama měl (nepomohlo ani to, že seriál Cobra /1993/ vydržel jedinou sezónu). Od té doby točil tak špatné filmy, že už ani jeho fanoušky nezajímaly a v roce 2002 usoudil, že potřebuje pauzu. Sekl s herectvím úplně a začal se věnovat opravám starých nemovitostí, které skupoval. V roce 2004 se také oženil.

Pauza mu vydržela dlouhých jedenáct let. Trochu nečekaně se v roce 2013 vrátil před kamery v komediálním zombie seriálu Zombie Break Room:

Mezi nemrtvými se mu evidentně zalíbilo, protože si o dva roky později zahrál v zombie akčňáku Navy Seals vs. Zombies. Do boje s nemrtvými se sice sám nezapojil, fanoušci si ale jeho drsného mariňáka za stolem pochvalovali.

Od té doby se Dudikoff v pár filmech objevil, jde nicméně o kousky, které jsou slabé i v rámci levné videotvorby. Ve svých 66 letech už velkou šanci na návrat na vrchol nemá, nikdy ale neříkejme nikdy. V ideálním světě by si na něj Sly vzpomněl u dalších Expendables. V tom skutečném dostaneme příští rok film Trail Blazers, v němž nás čeká "Ultimátní bitva mezi dobrem a zlem, mezi temnotou a světlem, mezi Bohem a Satanem samotným. 8 hrdinů proti 8 padouchům." Než začnete otráveně protáčet panenky, je tu důvod, proč si film držet v hledáčku. Dudikoff se v něm totiž sejde s veterány televizní zábavy - dále hrají Dean Cain (televizní Superman), Kevin Sorbo (televizní Herkules) nebo Lorenzo Lamas (Odpadlík). A to už stojí za pozornost. Na comeback to asi nebude, minimálně by ale mohlo jít o sympatickou tečku za jeho kdysi hvězdou akční kariérou. Tak budeme držet palce, aby to vyšlo!

Navy Seals vs. Zombies | Foto: Voltage Pictures
Ankety
Co říkáte na blížící se konec seriálu Ordinace v růžové zahradě?
To to trvalo!
Štve mě to, Ordinace neměla nikdy skončit!
Ono to pořád ještě běží?!
Ani nevím, že takový seriál existuje
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist