15.10.2020, 10:36

Seriál Neortodoxní: Šokující zpověď Židovky, která odmítla rodit "ve velkém". Proč?

Seriál Neortodoxní: Šokující zpověď Židovky, která odmítla rodit "ve velkém". Proč? 11 obrázků v galerii
Neortodoxní (2020) | Foto: Netflix
Podívejte se blíže na kruté životní podmínky v ultra-ortodoxní brooklynské společnosti. Jak těžké je pro osobitou mladou ženu žít v pravidly svázané komunitě?

Neortodoxní (2020), v anglickém originále Unorthodox, je německo-americký seriál, který vznikl pod ochrannými křídly Netflixu. Svým originálním námětem a velmi chytlavým zpracováním si vysloužil hned několik nominací na ceny Emmy, a nakonec mu byla udělena cena za vynikající režii. Na českých stránkách Netflixu jej můžete sledovat již od března tohoto roku a dohromady čítá čtyři epizody po šedesáti minutách.

Seriál je adaptací autobiografického románu z pera německé spisovatelky Deborah Feldmanové z roku 2012. Příběh popisuje její život v židovské komunitě v New Yorku a právě tu čtenářstvu přibližuje v té nejsurovější možné formě, kvůli čemuž si také po vydání knihy prošla hotovým peklem. Je zřejmé, že se to jejím zfanatizovaným příbuzným dvakrát nezamlouvalo.

Její zástupkyní v seriálu se stává devatenáctiletá Etsy (Shira Haas), která byla odmalička vychovávána svou babičkou a tetou. Jako každé jiné chasidské Židovce v její komunitě jí bylo odmalička odpíráno vzdělání, navštěvování knihoven a prakticky vzato i vlastní názor. Pravdu má vždy muž a úkolem ženy je porodit co nejvíce dětí, aby byla co nejdříve zaplněná ztráta na židovských životech za období německého holokaustu.

Neortodoxní (2020) | Foto: Netflix

Etsy nikdy nepoznala svět mimo svou komunitu, ale přesto věděla, že do ní nepatří. Sama sebe nazývala „tou jinou“ a nedokázala se přenést přes svírající kazajku, která kolem ní byla od narození utahována. Nejprve se sice snažila konat svou manželskou povinnost a myslela si, že touha po dítěti je to, co chce. Když ale otěhotní, brzy si díky svému manželovi uvědomí, že pro svého nenarozeného potomka takový život nechce. Podaří se jí tedy utéct do Berlína, kde se chystá začít vydat novou životní cestou. Jak to ale všechno dopadne? Nechají to její příbuzní jen tak být, nebo se budou snažit dostat ji za každou cenu zpět? I kdyby to mělo být násilnou formou?

Neortodoxní (2020) | Foto: Netflix

Seriál si s hlavní postavou vyhrává tou nejemotivnější možnou cestou. Postupně nám otevírá její životní příběh a poukazuje na skutečné důvody jejího útěku. Dává nám náhled do chasidské ultra-ortodoxní americké komunity, která se drží striktních pravidel, topí se neustále v minulosti a odmítá přijmout skutečnost, že od jejich temných časů uběhlo už skoro celé století.

Právě Etsy se za podpory své znovunalezené matky ocitá v Berlíně se svou žádostí o německé občanství a z utiskované a vystrašené dívky, která se bojí podívat muži do očí, se postupně stává statečná mladá žena, která se nebojí říct svůj vlastní názor. Zjišťuje, že Německo není tak nebezpečné a protižidovské, jak jí bylo celé dětství vtloukáno do hlavy a seznamuje se zde se skupinou zajímavých a různorodých mladých umělců, kteří ji otvírají vrátka nejen k zábavě, ale také ke vzdělání.

Neortodoxní (2020) | Foto: Netflix

Neortodoxní je rozhodně seriál, který ve vás zanechá hromadu opravdu silných emocí, které vás donutí s hlavní hrdinkou soucítit a doufat, že se nakonec rozhodne správně. Navíc vám to otevře další náhled do náboženské komunity, která je pro naši dnešní společnost prakticky neviditelná a kdo se o ni nějak blíže nezajímá, tak vůbec nic neví.

Neortodoxní (2020) | Foto: Netflix

Kdyby vás tedy nezajímal osud mladé židovské dívky, určitě vás zaujmou pro nás naprosto nepochopitelná striktní pravidla, zastaralé názory a absurdní náboženské myšlenky, které mnohem víc než společného s Bohem, mají společné s lidskou chamtivostí, strachem z neznámého a nedostatečného vzdělání. Tímto výrokem nemám v úmyslu urážet ničí víru, ale poukázat na to, že všeho moc škodí a i když je člověk věřící, měl by mít svůj vlastní rozum.

Téma zvolené pro seriál je mi velmi vzdálené. Nikdy jsem se o tento typ komunity blíže nezajímala, a tak nedokážu ohodnotit pravdivost veškerých informací uvedených v příběhu. Držím se myšlenky, že je inspirován autobiografickým románem, který se určitě drží něčích zážitků a životních zkušeností, ale zároveň je jistě z nějaké části přibarven. Stává se tak poloviční fikcí, což je nutno brát v potaz, obzvlášť, když je rozpracováván do seriálu, který je jím zase pouze inspirován. Nějaká pravda na tom všem ale určitě bude, a tak je o to více dojem ze seriálu skutečně šokující až neuvěřitelný.

Neortodoxní (2020) | Foto: Netflix

Podívanou Neortodoxní jsem si poměrně užívala, některé pasáže se mi možná zdály příliš zdlouhavé a jednání hlavní hrdinky místy jemně přehnané, ale ve výsledku to vytvořilo docela zajímavou podívanou, která mi rozhodně víc dala než vzala. Doporučila bych to všem zvídavým jedincům, kteří rádi nahlíží do klíčových dírek tajných dveří a prozkoumávají temná zákoutí dnešního světa.

Hodnocení: 85%

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE

 Netflix natočil dokument o masové vraždě, která otřásla Spojenými státy. Americká vražda: Rodina od vedle rozhodně není podívanou pro slabší povahy Netflix natočil dokument o masové vraždě, která otřásla Spojenými státy. Americká vražda: Rodina od vedle rozhodně není podívanou pro slabší povahy

Netflix se poslední dobou čím dál častěji rád ujímá velmi kontroverzních témat. Jaké to ale je, když zdokumentuje příčíny a následky masové...

Ankety
Co říkáte na blížící se konec seriálu Ordinace v růžové zahradě?
To to trvalo!
Štve mě to, Ordinace neměla nikdy skončit!
Ono to pořád ještě běží?!
Ani nevím, že takový seriál existuje
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist