Vojtěch Dyk jako božský Čech, který ovlivnil Mozarta. Filmaři se vrací k natáčení, koronaviru navzdory

Vojtěch Dyk jako božský Čech, který ovlivnil Mozarta. Filmaři se vrací k natáčení, koronaviru navzdory 9 obrázků v galerii
Vojtěch Dyk a Lana Vlady | Foto: Richard Hodonický
Hlavní část natáčení historického velkofilmu režiséra Petra Václava Il Boemo o Josefu Myslivečkovi, jednom z nejvyhledávanějších hudebních skladatelů druhé poloviny 18. století, právě probíhá mezi Českou republikou a Itálií.

Ve skladatelově rodné zemi filmaři stráví od září do listopadu 16 dní na různých lokacích. Ve filmu tak diváci uvidí například nádherné prostory Stavovského divadla, kde před osmatřiceti lety natáčel režisér Miloš Forman svého Amadea (1984), Mahenovo divadlo v Brně, zámek v Bučovicích nebo klášter v Plasech. Premiéra snímku Il Boemo je plánována na podzim 2021.

Barbara Ronchi - z aktuálního natáčení | Foto: Richard Hodonický

První klapka historického snímku padla již 29. července loňského roku v italském městě Como. Takřka po roce se štáb s režisérem Petrem Václavem (Cesta ven) vrátil do Čech a na Moravu, aby zde pořídil další scény filmu, ve kterém postavu skladatele ztvární Vojtěch Dyk (Důvěrný nepřítel, Na střeše).

„Kvůli probíhající pandemii jsme museli filmování složitě několikrát posouvat a měnit plány. Ještě na konci května jsme neměli vůbec žádnou jistotu, kdy a jak bude možné v Itálii točit. Zdržela se i výroba kostýmů, která probíhala v Itálii, a kvůli striktním hygienickým opatřením se o několik týdnů protáhla. Hlavní ale je, že jsme znovu „v akci“ a dosud natočený materiál vypadá skvěle,“ říká producent Jan Macola (Cesta ven, Normální autistický film).

Il Boemo - z natáčení v roce 2019. Na snímku herec Vojtěch Dyk, producent Jan Macola a režisér, scenárista Petr Václav. | Foto: Jarmila Štuková

V České republice se začalo filmovat 4. září v Klášteře sester premonstrátek v Doksanech, další scény jsou z pražských paláců Martinického, Colloredo – Mansfeld a prostor zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou. Nejsložitější a nejvýpravnější část českého natáčení, včetně komplikované kaskadérské scény, pak proběhla ve Stavovském divadle. Poté tvůrce čeká natáčení v regionech, v bývalém cisterciácském klášteře v Plasech, na zámku v Bučovicích a v brněnském Mahenově divadle. V polovině října bude následovat opětovný přesun do slunné Itálie.

„Pravidelné testování všech herců a celého štábu sice představuje zvýšené náklady a společně s nošením roušek i určité nepohodlí, všichni to ale zatím berou tak, že je to prostě daň za to, že mohou chodit do práce, která je baví a živí," dodává producent filmu Macola.

Il Boemo - z natáčení v roce 2019 | Foto: Jarmila Štuková

Vedle Vojtěcha Dyka se v hlavních rolích představí italské herečky Barbara Ronchi, Elena Radonicich a Lana Vlady. Ve snímku se objeví i operní hvězdy, jakými jsou Phillipe Jaroussky, Emöke Baráth, Raffaella Milanesi, Juan Sancho nebo Krystian Adam. Hudbu k filmu nahrál orchestr Collegium 1704 pod taktovkou Václava Lukse.

Josef Mysliveček | Foto: 2media.cz

Kdo byl Josef Mysliveček: Český hudební skladatel, který žil mezi roky 1737-1781. Druhou část života působil v Itálii, kde se mu dostalo proslulosti díky operní tvorbě. Svým dílem ovlivnil též Wolfganga Amadea Mozarta, který byl jeho "fanouškem" od útlého dětství. Na sklonku života se Mysliveček stáhl do ústraní (částečně kvůli venerické chorobě) a dožil zcela bez finančních prostředků.

Ankety
Zaujal vás Shang-Chi?
Ano
Ne
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist