Netflix natočil dokument o masové vraždě, která otřásla Spojenými státy. Americká vražda: Rodina od vedle rozhodně není podívanou pro slabší povahy

 Netflix natočil dokument o masové vraždě, která otřásla Spojenými státy. Americká vražda: Rodina od vedle rozhodně není podívanou pro slabší povahy 7 obrázků v galerii
Americká vražda: Rodina od vedle (2020) | Foto: Netflix
Netflix se poslední dobou čím dál častěji rád ujímá velmi kontroverzních témat. Jaké to ale je, když zdokumentuje příčíny a následky masové vraždy, která otřásla celými Spojenými státy?

Shanann Wattsová byla zavražděná 13. srpna roku 2018 v brzkých ranních hodinách. Společně s ní ten den naposledy vydechly její dvě dcery, Bella a Celeste, přezdívaná CeCe a její ještě nenarozený syn, Nico Lee. Hned v den vraždy byla Shanann i její děti označeni za nezvěstné a následující policejní pátrání odhalilo jednu z nejodpornějších vražd, jakou kdy Amerika zažila.

Trailer:

Manželé Christopher a Shanann byli rodilí Američané, původem ze Severní Karolíny. Setkali se poprvé v roce 2010 a vzali se o dva roky později. Brzy na to se jim narodila dcera Bella a zanedlouho poté Celeste. Celá rodina se usadila v rodinném domě v Coloradu, kde spolu žili až do onoho tragického činu.

Celé kriminální jednání bylo uzavřeno dne 6. listopadu téhož roku a vrah, který se k činu sám doznal, byl odsouzen za trojnásobnou vraždu prvního stupně na celoživotní trest odnětí svobody bez možnosti podmíněnečného propuštění za dobré chování. V sousedství se ještě toho dne sešli všichni rodinní příslušníci a přátelé, kteří na památku zesnulých zapálili smuteční svíčky. Celá tragédie se brzy dostala do médií a způsobila obrovský rozruch.

Americká vražda: Rodina od vedle | Foto: Netflix

Americká vražda: Rodina od vedle (2020) je osmdesátiminutový dokument z distribuce Netflixu, který vznikl pod režisérským dohledem Jenny Popplewellové. Zachycuje kompletní náhled do tohoto tragického případu, pracuje s oficiálními policejními záznamy a dokumenty a využívá zpovědi veškerých svědectví, včetně sms zpráv a statusů na sociálních sítích.

Americká vražda: Rodina od vedle | Foto: Netflix

V dokumentu se podíváme jak do zákulisí řešení případu, tak do rodinného života tohoto poměrně nedávno ještě šťastného páru. Autoři dokumentu pracují s jejich vzpomínkami, společnými zážitky - od seznámí, přes svatbu až po narození obou dcer. Film tedy případ mnohem osobnější formou než valná většina dokumentů, což se pro někoho může stát velmi emotivní podívanou, která mu ne zrovna zlepší den. Sledovat každičký den života nevinné oběti vraždy, který následně spěje k jejímu konci zkrátka rozhodně není podívaná pro slabší povahy.

Dokument se velmi opatrně dotýká také všech možných skutečných emotivních momentů, které pramenily ze zlomených srdcí všech pozůstalých a také rodičů vraha. Poukazuje na problémy, které spolu přináší medializace, a na to, jak to dokáže ovlivnit psychické zdraví dotyčných osob.

Americká vražda: Rodina od vedle | Foto: Netflix

Je zde uveřejněn také oficiální záběr doznání vraha, který ukazuje na skutečnou odpornost, jež se může ukrývat v srdci někoho, koho po celý život známe. Je to náš přítel, milenec, syn a je podle nás ten nejmilejší člověk, který je možná trochu uzavřený, ale jinak velmi milující a starostlivý. Jak ale dokáže nestabilní psychický stav člověka dohnat až k tomu, že provede něco tak neskutečně odporného? To všechno se v dokumentu dozvíte a budete otřeseni detailním popisem vraždy milující matky „dvou a půl“ dětí.

Americká vražda: Rodina od vedle | Foto: Netflix

Vzhledem k tématu, který byl pro dokument zvolen, nedokážu dát to správné objektivní hodnocení, jako dávám obvykle. Jeho námět je vskutku odporný a rozhodně to není něco, na co se hodí dívat během upršených podzimních dní. Zanechá ve vás mnoho negativních emocí, a tak je váš dojem po jeho zhlédnutí opravdu velmi nepříjemný. Co se ale týče zpracování tohoto příběhu, nemám, co bych vytkla.

Americká vražda: Rodina od vedle | Foto: Netflix

Když se zkusím odpoutat od všech mých pocitů a zaměřím se čistě jen na technickou stránku, jedná se o velmi originálně a zajímavě zpracovaný dokument, který umí propojit policejní záznamy se záběry a fotkami odkazující na sociální sítě oběti. Navíc je zde zvolená retrospektivní kompozice, což znamená, že jste na začátku vhozeni do dne vraždy a následně se vracíte hned o několik let v čase zpátky a prožíváte celý životní příběh od začátku. Dokument končí stejnou scénou, jakou začíná. To celé podívané dodává značnou příběhovost, napětí a zajímavost. Pokud se tedy zaměřím jen na tyto technické parametry dokumentu, musím ho ohodnotit velmi kladně.

Hodnocení: 90%

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE

Zbrusu nový seriál Dračí prokletí: Co se stane, když lidstvo poruší sedm smrtelných hříchů? Zbrusu nový seriál Dračí prokletí: Co se stane, když lidstvo poruší sedm smrtelných hříchů?

Recenze anime od Netflixu si nikdy nemůžu nechat ujít. Přestože mám tradiční japonská anime ráda, ta od západních produkcí též disponují svým...

Podívej se na Americká vražda: Rodina od vedle online hned teď!

Ankety
Na který z prosincových blockbusterů se těšíte nejvíce?
West Side Story
Spider-Man: Bez domova
Matrix Resurrections
Jiný/žádný
Nejnovější články:
Načíst další články