Brzy v kinech: Jak se bezohledná země stará o své nejzranitelnější občany? Napoví pozoruhodný dokument Tomáše Etzlera

Brzy v kinech: Jak se bezohledná země stará o své nejzranitelnější občany? Napoví pozoruhodný dokument Tomáše Etzlera 5 obrázků v galerii
Nebe - filmová zpověď Tomáše Etzlera | Foto: trailer
14. června vstoupí do českých kin pod hlavičkou distribuční společnosti Pilot Film celovečerní dokumentární snímek Nebe - filmová zpověď Tomáše Etzlera. Významný tuzemský novinář, který se z Československa dostal přes americké redakce, Afghánistán nebo Irák až do Číny, zde spolu s tamním filmovým štábem zaznamenával život v jednom pololegálním ústavu starajícím se o těžce postižené děti, které jejich rodiče nechali napospas osudu.

O čem to je: Každodenní syrová realita, kterou Tomáš Etzler v Číně zažíval na vlastní kůži sedm let, ve filmu silně kontrastuje s mikrosvětem v malé vesnici na severovýchodě Číny. Celovečerní dokumentární film Tomáše Etzlera obrazově kombinuje původní materiály natočené čínským štábem s bohatými videoarchivy autora, jež vznikly během jeho působení v Číně (stálý zpravodaj České televize a CNN). Tomáš Etzler provádí diváka Čínou tak, jak ji krok za krokem poznával: od počátečního nadšení, přes rozčarování, až po téměř znechucení. Zároveň k vlastnímu údivu nalézá na čínském venkově „oázu“ kontrastující s jeho osobními zkušenostmi. Mikrosvět, který má podle Tomáše co říci nejenom Číně, ale celému světu. (Pilot Film)

Tomáš Etzler ve své autorské explikaci mimo jiné píše, že "komunikace se sirotčincem i natáčení samotné bylo nesmírně náročné. Všechny televizní a filmové štáby jsou v Číně pod přísným dohledem policie. Existovaly reálné obavy, že v případě odhalení filmového štábu bude sirotčinec zrušen. To by vedlo podle vrchní sestry ke smrti řady dětí. Štáb jsem z bezpečnostních důvodů pro natáčení minimalizoval na kameramana a produkční."

Etzler původně část materiálu nabídl ke zveřejnění televizi CNN, ta jej ale nevyužila. Nyní budou mít tu možnost čeští diváci, kteří mají o téma evidentní zájem. V loňské crowdfundingové kampani se na dokončení snímku vybralo vysokých 700 tisíc korun (základ byl 480 tisíc). Uvidíme, jaké bude mít "Nebe" ohlasy a reakce. Ve spojitosti s Čínou pochopitelně přijdou zcela určitě.

Tomáš Etzler | Foto: P. Chodura
Nebe - filmová zpověď Tomáše Etzlera | Foto: Pilot Film
Ankety
Který z první desítky nejlepších filmů všech dob podle ankety britského magazínu Sight & Sound máte nejraději?
1. Jeanne Dielman, Obchodní nábřeží 23, 1080 Brusel
2. Vertigo
3. Občan Kane
4. Tokijský příběh
5. Stvořeni pro lásku
6. 2001: Vesmírná odysea
7. Dobrá práce (Beau travail)
8. Mulholland Drive
9. Muž s kinoaparátem
10. Zpívání v dešti
Žádný z nich jsem neviděl/a.
Nejnovější články:
Načíst další články