Pan Tau je zpátky. Může navázat na úspěch původního dětského seriálu?

Pan Tau je zpátky. Může navázat na úspěch původního dětského seriálu? 6 obrázků v galerii
Pan Tau (2020) | Foto: ARD, Caligari
Na televizní obrazovky se letos vrátí ikonický Pan Tau, nemluvný mim s černou buřinkou, laskavým humorem, nakloněný dětským duším a obdařený mimořádnou schopností - transformovat se do podoby loutkového panáčka.

Oblíbený hrdina mnoha řad seriálů i filmových dobrodružství se letos vydá na německé televizní obrazovky stanice ARD. Čtrnáctidílnou sérii natočila na základě před lety nakoupených autorských práv společnost Caligari. Roli nemluvného melancholického mima převezme po ikonickém Otto Šimánkovi britský stand-up komik Matt Edwards.

Otto Šimánek jako Pan Tau (1988) | Foto: Česká televize

V Československu se první díly seriálu s Panem Tau prvně objevily v roce 1971. Vznikly v koprodukci se Západním Německem, vysloužily si nebývalou popularitu, díky čemuž se Pan Tau následně objevil i v celovečerních filmech. Režíroval je Jindřich Polák (Ikarie XB1, Návštěvníci, Kačenka a strašidla), příběhy s Polákem napsal Ota Hofman (Už zase skáču přes kaluže, Malá mořská víla) a v roli laskavého hrdiny se představil herec a mim Otto Šimánek (Baron Prášil, F.L. Věk).

Pan Tau (2020) | Foto: Ard

Může nová verze seriálu navázat na úspěch ikonického Pana Tau? Jsem poněkud rozpačitý. Původní "hrdina" těžil z laskavého humoru, minimalistických gest a naivního přístupu Otto Šimánka. Je možné na to v 21. století navázat v takové podobě a míře, aby seriál přilákal současné děti uvržené do informačního věku se všemi moderními technologiemi? Šimánkův britský nástupce na pozici Pana Tau Matt Edwards je pochopitelně z jiného těsta, viz například video ze soutěže Britain's Got Talent níže.

Pojetí mimiky, grimas a "akce" bude v novém Panu Tau to hlavní, co rozhodne, zda se bude líbit nejen současným dětem, ale též pamětníkům. Obdobných pokusů o vzkříšení a oprášení hrdinů a děl předchozích dekád, která se nepovedla a navíc tvůrce vyšla na nemalé peníze, už tady totiž několik proběhlo (Hurvínek a kouzelné muzeum, Čtyřlístek ve službách krále nebo Saxána a Lexikon kouzel).

Jste zvědaví na nového Pana Tau?
Ano
Ne
Na koho?
Otto Šimánek jako Pan Tau (1979) | Foto: Česká televize
Pan Tau (2020) | Foto: Ard
Ankety
Těšíte se na pokračování Ant-Mana?
Ano
Ne
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist