Šikana brutálnější než ta na škole v novém českém filmu

Šikana brutálnější než ta na škole v novém českém filmu 8 obrázků v galerii
Smečka | Foto: Bontonfilm
Šikana v hokejovém týmu je téma nového českého filmu Smečka, jehož premiéra se uskuteční v rámci 60. Zlín Film Festivalu (4. - 10. září 2020). Autorem je debutant v rámci celovečerní hrané tvorby Tomáš Polenský.
Smečka | Foto: Bontonfilm

Ústřední postavou Smečky je 16letý David (Tomáš Dalecký), hokejový brankář, který se ocitá v novém školním a sportovním prostředí. Dokáže si vybojovat své nezpochybnitelné místo v atmosféře, kde platí výhradně právo silnějšího?

Smečka je celovečerním hraným debutem režiséra Tomáše Polenského, který absolvoval Vyšší odbornou školu filmovou ve Zlíně a pražskou FAMU. Navíc se hokeji nějakou dobu aktivně věnoval. „Podle výzkumů se téměř každé páté dítě stává obětí šikany. O šikaně se obvykle hovoří pouze v souvislosti se školstvím. Ze své zkušenosti však vím, že mládežnické sportovní kolektivy jsou jí plné, a často je mnohem brutálnější než šikana na školách,“ vysvětluje Polenský.

Smečka: Trailer

"Dlouho jsme si mysleli, že role Davida je zakletá – jednak proto, že se dlouho nedařilo najít správného herce - jeden kandidát to po několika schůzkách s režisérem vzdal pro celkovou velkou náročnost role, s dalšími se Tomáš Polenský rozloučil sám během hereckých zkoušek - a pak také proto, že se David zranil hned během svého prvního natáčecího dne. Naštěstí Tomáš Dalecký i přes zranění v natáčení statečně hned druhý den pokračoval," dodávají producenti Julietta Sichel a Jan Froněk (8 hlav šílenství).

Kromě představitele hlavní role Tomáše Daleckého (Uzly a pomeranče) se v dalších úlohách představí Anastásia Chocholatá (Skvrna, Zakleté pírko) coby Davidova filmová přítelkyně, Tomáš Mrvík (Všechno bude), Jiří Vyorálek (České století) jako Davidův otec, Vlastina Kounická Svátková (Můj příběh, Gangster Ka) v roli matky, Patrik Děrgel (Hořící keř, DONT STOP) a další.

Film Smečka, který bude mít v českých kinech premiéru 8. října 2020, vznikl v česko-slovensko-lotyšské koprodukci.

Smečka | Foto: Bontonfilm
Cameo slavného českého brankáře | Foto: Bontonfilm
Ankety
Který z první desítky nejlepších filmů všech dob podle ankety britského magazínu Sight & Sound máte nejraději?
1. Jeanne Dielman, Obchodní nábřeží 23, 1080 Brusel
2. Vertigo
3. Občan Kane
4. Tokijský příběh
5. Stvořeni pro lásku
6. 2001: Vesmírná odysea
7. Dobrá práce (Beau travail)
8. Mulholland Drive
9. Muž s kinoaparátem
10. Zpívání v dešti
Žádný z nich jsem neviděl/a.
Nejnovější články:
Načíst další články