29.6.2020, 13:14

Český film ve světě: Dcera dál válcuje zahraniční festivaly

Český film ve světě: Dcera dál válcuje zahraniční festivaly 6 obrázků v galerii
Dcera | Foto: MAUR film
Po krátké přestávce o sobě dal opět vědět krátký animovaný film Dcera. Rozšířil počet ocenění z mezinárodních filmových festivalů a po zisku studentského Oscara, nominaci na "dospělého" Oscara, cenách z Annecy nebo oficiálním výběru na Sundance si během jara a léta připsal ceny z Palm Springs, Lisabonu, Tokia, Stuttgartu, Cambridge, nominaci na prestižní studentskou cenu BAFTA nebo výběr do oficiální sekce festivalu v japonské Hirošimě.

Snímek Dcera režisérky a výtvarnice Darii Kashcheevy se tak s více než padesátkou tuzemských a zahraničních festivalových úspěchů přiřadil již nyní k historicky nejoceňovanějším českým projektům.

Režisérka a animátorka Daria Kashcheeva | Foto: MAUR film

"Z filmu Dcera se stal opravdu festivalový fenomén, "rolling stone", který se po pandemické přestávce valí z kopce dál. Mám radost, že ji na konci srpna uvidí diváci v českých kinech v rámci pásma FAMU v kině. Zároveň už Daria opravdu intenzivně pracuje na svém novém, magisterském filmu. S podporou Fondu je již ve fázi náročného vývoje. Na Darii oceňuji, že se nevydala stejnou cestou, kterou si vyzkoušela na Dceři, ale má odvahu dále hledat a objevovat," řekl producent Martin Vandas ze společnosti MAUR Film, která filmy Kashcheevy koprodukuje.

"Jsme rádi, že Dcera navázala na šnůru úspěchů před koronavirovou epidemií. Nechci, aby to vyznělo nevděčně, ale když se účastní zahraničního festivalu, tak již vlastně tak trochu čekáme nějaké ocenění," uvedla Helena Bezděk Fraňková, ředitelka Státního fondu kinematografie. "Nejen Dcera, ale i úspěchy dalších animovaných a krátkých filmů nám potvrdily, že dlouhodobé nastavení a systematické kroky Fondu podporující tuto oblast jsou správnou cestou."

Nejnovější cena pro film Dcera dorazila z amerického Palm Springs International Film Festivalu, kde byla porotou vybrána jako Nejlepší studentský animovaný krátký film. V červnu byla nominována také na prestižní cenu BAFTA Student Film Award a do oficiálního výběru prestižního festivalu animovaných filmů v japonské Hirošimě. Květnový festival animovaného filmu Monstra v portugalském Lisabonu udělil Dceři dokonce dvě ceny. Za nejlepší studentský krátký film a Zvláštní cenu od tzv. seniorské poroty. Z festivalu v německém Stuttgartu přibyla cena Young Animation Award a v japonském Tokiu festivalová cena Grand Award. Festival Glas Animation v kalifornském Berkeley ocenil český krátký snímek v kategorii nových talentů. Porota studentského festivalu Watersprite v Cambridge udělila Dceři rovnou tři ceny, a to za film roku, cenu za animaci a cenu za režii.

Dcera | Foto: Český fond kinematografie
Dcera | Foto: MAUR film

Zdroj: Státní fond kinematografie

Ankety
Jaká rasa Středozemě je vaše nejoblíbenější?
Hobiti
Elfové
Lidé
Trpaslíci
Skřeti
Enti
Čarodějové
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist