Mulan: Legenda vs. film. V čem se navzájem liší?

Mulan: Legenda vs. film. V čem se navzájem liší? 25 obrázků v galerii
Legenda o Mulan (1998) | Foto: Walt Disney Animation Studios
Legenda o Mulan se stala zdrojem inspirací pro mnoho tvůrců po celém světě. Nejznámějším zpracováním je bez debat Legenda o Mulan (1998) od studia Disney a brzy se do kin chystá její hraný remake. Skutečný příběh o této hrdince je ale pro Čínu významnější, než si myslíte. Znáte ho?

Legenda o Mulan si vysloužila hned několik divadelních a filmových zpracování. Příběh o ženské bojovnici se v Číně drží velké popularitě a jejího ztvárnění se chytilo nespočet tvůrců. Například Mulan od čínského režiséra Jingle Ma z roku 2010.

Valná většina z nás ale tento příběh zná z animovaném provedení od studia Disney jako Legendu o Mulan z roku 1998. Starověká Čína čelí nájezdům krvelačných Hunů, a tak vydá císař rozkaz, aby jeden muž z každé rodiny vstoupil do armády a ubránil tak zem před vojsky dobyvatelů. Mladá dívka Mulan, která se nedokáže spokojit se svým osudem „domácí puťky“, se chopí příležitosti a vstoupí do armády místo slabého a starého otce. Ostříhá si vlasy, převlékne se za chlapce a narukuje do armády. Vydává se na dlouhou a nebezpečnou válečnou cestu, která ve výsledku přinese její rodině úctu celé vesnice úplně jiným způsobem, než jakým jí bylo původně určeno.

Legenda o Mulan (1998) | Foto: Walt Disney Animation Studios

V této verzi příběhu se setkáváme s Mulan jako s rozjívenou dívkou, která se připravuje na svatbu. S pomocí matky a babičky se vydá na setkání se svatební dohazovačkou. Nejsvatějším úkolem každé mladé ženy je přeci vzít si muže a být mu zcela oddanou až do smrti. Mulan je ale na tuctovou nevěstu divoká trochu víc, než by se slušelo, a tak její schůzka s dohazovačkou končí katastrofálně. Situace, do které se Mulan dostane, není zrovna jednoduchá; ve výsledku je její rozhodnutí vydat se do armády, jakožto jediný syn svého otce, jistým osvobozením od „nalajnovaného“ osudu.

Legenda o Mulan (1998) | Foto: Walt Disney Animation Studios

Málokdo zná ale skutečnou legendu o Mulan. Původní příběh je starý přes 1 500 let a má své kořeny v historii čínské dynastie. Název zní Hua Mulan a odehrává se někdy v letech 386 – 536 našeho letopočtu v období éry Severní Wei. Hua Mulan se zde nesetkává s povinností vzít si muže, místo toho se soustředí na práci u svého tkalcovského stavu, když přijíždí vojáci a udělují každé rodině povinnost vyslat jednoho muže do bitvy proti rouranským nájezdníkům (Mongolům). Mulanin otec je ale příliš starý a slabý a její mladší bratr příliš mladý. Dívka se proto rozhodne zaujmout místo v armádě. Rozloučí se s rodiči, kteří její rozhodnutí podporují, a vydává se na cestu. Hua Mulan je ale dávno vyučená v bojových uměních jako je boj s mečem a lukostřelba. Po vstupu do armády je tedy na válku plně připravena.

Mulan (2020) | Foto: Walt Disney Pictures

Hua Mulan stráví v armádě celých dvanáct let, aniž by si kdokoliv všiml toho, že je dívka. Po skončení všech bojů se vojáci vracejí do hlavního města a všichni jsou náležitě odměněni. Mulan ale odmítne veškerá ocenění a požádá pouze o velblouda, který ji dopraví zpátky domů. Její rodina ji s radostí vítá a Mulan se vrací do denního režimu starého života. Opět se vtělí do pozice dámy, oblékne si své staré šaty a setkává se se svými přáteli z armády. Ti jsou šokováni, že si za celých 12 let nevšimli, že je dívka.

Mulan (2020) | Foto: Walt Disney Pictures

Ačkoliv se zde dá najít několik drobností, které se od animovaného ztvárnění liší, základ zůstává stejný. V pohádkách je mnohem důležitější důraz na jednoduchost, přátelskost, humor, lásku a hlavně šťastný konec. Původní příběh má sice také svým způsobem šťastný konec, ale chybí zde ta kouzelná a pohádková láska, která je přítomna po celou dobu animovaného zpracování.

V legendě se také nesetkáváme s duchovními strážci, kteří Mulan doprovázejí po celou dobu jejího válčení. Na rozdíl od pohádky se prakticky až do konce nikdo nedozví, že je Mulan ve skutečnosti dívka. Mohli bychom zde najít více věcí, které se liší. Například to, že zatímco v pohádce je Mulanina rodina z jejího rozhodnutí zděšena, v legendě jsou na ni za to pyšní. Nebo to, že má původní Mulan mladšího bratra, zatímco její animovaný charakter nikoliv. Podle mě jsou ale všechny provedené změny přínosné pro žánr a diváctvo, pro které byl snímek určený.

Legenda o Mulan (1998) | Foto: Walt Disney Animation Studios

Nejnovější zpracování Mulan (2020), taktéž od studia Disney, by se dle všeho mělo držet mnohem více legendy než animované předchůdkyně. Součástí příběhu nebude ani duchovní dráček Mushu, protože po uvedení animované verze do čínských kin čelil velké kritice. Čínští diváci jej brali jako výsměch a urážku jejich kultury. Jisté také je, že by to nemělo být tak pohádkové, zato mnohem více akční. Jedná se vůbec o první disneyovskou pohádku, která si vysloužila věkové omezení od třinácti let. Studio to odůvodnilo právě množstvím akčních scén a jejich zpracováním. Jestli tedy zvažujete vzít na Mulan do kina svá dítka, rozmyslete si, jestli to je pro ně ideální a případně si nejprve přečtěte pár recenzí.

Mulan se do našich kin prvně dostane 23. 7. 2020.

Mulan (2020) | Foto: Walt Disney Pictures
Jste zvědaví na remake Mulan?
Ano
Ne
Ankety
Jaký film s Evou Green máte nejraději?
Snílci (2003)
Království nebeské (2005)
Casino Royale (2006)
Perfect Sense (2011)
Temné stíny (2012)
300: Vzestup říše (2014)
Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil (2014)
Jiný
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist