22.5.2020, 11:35

Premiéry v kinech: Peklo, ráj a humor

Premiéry v kinech: Peklo, ráj a humor 6 obrázků v galerii
Pro Samu | Foto: Artcam
V pořadí druhé premiéry od uvolnění koronavirových opatření přinášejí pětici snímků, v nichž hrají hlavní úlohu převážně ženy a diametrálně odlišné emoce.

EMMA. (režie: Autumn DeWilde)

Romány Jane Austen jsou stálou inspirací filmařů. Její silné ženské hrdinky vzdorující okolnostem, dobovým zákonitostem a osudu takříkajíc předběhly dobu. Novinka Emma. přináší odlehčenější pohled na dobu a tvorbu Jane Austen. Hrdinkou snímku je Emma Woodhouse (Anya Taylor-Joy), dalo by se říci ženská obdoba dohazovače Kecala ze Smetanovy Prodané nevěsty. Co všechno Emma svým chováním způsobí? Dozvíte se ve stejnojmenném filmu.

Recenzenti prozatím dávají 63 procent.


VYSOKÁ DÍVKA (režie: Kantemir Balagov)

O poznání vážnější záležitost s ženskými hrdinkami v hlavních rolích přináší ruské drama Vysoká dívka. Odehrává se na sklonku 2. světové války v Leningradu, který byl téměř tři roky obléhán. Rabování, vraždy, kanibalismus byly na denním pořádku. A právě v tomto pekelném prostředí se snaží najít své místo na výsluní dvojice mladých žen.

Recenze snímku Vysoká dívka si přečtete zde.


PRO SAMU (režie: Waad Al-Kateab, Edward Watts)

Na plátna kin vstupuje též pozoruhodný válečný dokument Pro Samu, v němž se novinářce Waad Al-Kateabě narodí dcera uprostřed válečných trosek syrského Aleppa. Novinářka se dceři rozhodne natočit takzvaný deník zachycující život v krutých kulisách a zároveň intimní vzkaz matky dceři.

Vypjatý emotivní snímek zaujal filmové kritiky po celém světě. Ohlasy těch tuzemských si přečtete zde. Prozatím dávají vysokých 82 procent, i když pro každého tento film rozhodně není.


MALÁ LEŽ (režie: Lulu Wang)

Jak je to s takzvanou milosrdnou lží? Právě o ní pojednává komediální drama americko-čínské produkce, v němž se newyorská dívka Billi (Awkwafina) vydává spolu se svou rodinou za smrtelně nemocnou babičkou Nai Nai do Číny. Aby babičce "nic nedošlo", rozhodne se rodina jako důvod návštěvy zorganizovat fingovanou svatbu.

Recenzenti prozatím dávají 82 procent.


V MARIINĚ RÁJI (režie: Zaida Bergroth)

A na závěr jedno finsko-estonské drama inspirované skutečnými historickými událostmi. V Mariině ráji pojednává o Marii Åkerblom, která stála za náboženskou sektou ovládající skrze "všepohlcující lásku" výrazný zástup odddaných oveček. Snímek na sektu a kult Marie Åkerblom pohlíží skrze dvojici dospívajících dívek - Salome a Malin.


Seznam všech květnových premiér najdete ZDE.


Chystáte se tento týden do kina?
Ano.
Ještě nejsem rozhodnut/a.
Ne.
Ankety
Zaujal vás Shang-Chi?
Ano
Ne
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist