TOP 10: Nejlepší filmoví padouši

TOP 10: Nejlepší filmoví padouši 11 obrázků v galerii
Sedm (1995) | Foto: New Line Cinema
Alfred Hitchcock tvrdil, že film je tak dobrý, jak dobrý je jeho padouch. V případě některých snímků s ním skutečně nelze než souhlasit.

1. Calvera (Sedm statečných)

Calvera, učebnicový charismatický bídák, který se svou početnou bandou tyranizuje vesnici bezbranných sedláků, je jednou ze dvou životních rolí Eliho Wallacha (tou druhou je samozřejmě Tuco). Obstát jako jediný specifikovaný padouch proti sedmi výborně obsazeným sympatickým borcům byl pomalu nadlidský výkon, Wallach ale byl natolik skvělý, že si bez něj tuhle westernovou megaklasiku zkrátka nelze představit.


2. Darth Vader (Star Wars)

Tady asi není potřeba nic moc vysvětlovat. Jeden z nejikoničtějších padouchů filmové historie, jenž je zároveň nejvýznamnější postavou celých Hvězdných válek, což dokazuje třeba už jen to, že celá prequelová trilogie vznikla v podstatě jen kvůli němu (respektive kvůli zobrazení jeho duševní proměny).


3. Frank (Tenkrát na Západě)

Nejlepší a nejslavnější role Henryho Fondy, paradoxně ale možná jediná jeho ryze záporná. Chladnokrevný pragmatický zabiják Frank je ztělesněním lidského zla, zásluhou Fondova podání ale přitom až nestoudně stylovým a charismatickým. Dokonalý záporák v dokonalém filmu.


4. Hannibal Lecter (Mlčení jehňátek)

Legendární kanibal Hannibal zde samozřejmě také nemůže chybět. Oscarová životní role sira Anthonyho Hopkinse, jenž svým perfektním herectvím ještě umocnil už tak naprosto vynikající (a naprosto děsivou) postavu geniálního vraždícího psychopata. I když jádrem příběhu je pátrání po jiném sériovém vrahovi a Hopkins účinkuje jen v několika scénách, většina diváků vnímá Mlčení jehňátek především skrze jeho postavu. A nelze se tomu vůbec divit.


5. Hans Gruber (Smrtonosná past)

Vždy, když je někde uveden Severus Snape jakožto životní role Alana Rickmana, cloumá mnou vztek nad tou nespravedlností. Proti Snapeovi nic nemám (navíc Rickman ho hraje opravdu výborně), ale životní rolí před čtyřmi roky zesnulého vynikajícho britského herce je vychytralý elegantní zloděj, který v prvním díle výjimečné akční série pořádně zatápěl Johnu McClaneovi (Bruce Willis). Hans Gruber není typ záporáka, který by budil hrůzu (svým způsobem je to vlastně docela sympaťák), ale respekt vzbuzuje rozhodně. Nemluvě o tom, že snad každý druhý pozdější padouch je Hansem Gruberem různou měrou inspirován.


6. Hans Landa (Hanebný pancharti)

Hanebnými pancharty představil Quentin Tarantino celému světu rakouského herce, který se okamžitě stal novým filmovým záporáckým prototypem. Hans Landa je komplexní charakter, který si Tarantino z pozice scenáristy s chutí důsledně vybrousil. Chvíli zábavný poťouchlý společník, jenž se ale ve vteřině dokáže změnit v nelítostnou a nevypočitatelnou zrůdu. V podstatě takový Tarantinův Joker. A těžko si lze v této roli představit někoho jiného, než právě (zaslouženě oscarového) Christopha Waltze.


7. John Doe (Sedm)

John Doe samozřejmě není pravé jméno sériového vraha z tohoto filmu, ale jeho skutečné se nikdy nedozvíme. I jeho přítomnost si užijeme vlastně jen ve dvou závěrečných scénách. A přesto (nebo právě proto?) se jedná o jedinečný a nezapomenutelný charakter, z něhož mrazí v zádech i jen když o něm ostatní postavy mluví. A když už se v poslední části filmu konečně osobně zjeví, aby tak dovršil svůj geniálně promyšlený zvrácený plán, je to už "jen" pověstná třešnička na dortu. Zajímavé je, že herec, který Johna ztvárnil, si ve stejný rok v jiném kultovním krimi filmu zahrál ještě jednoho neméně fascinujícího lotra (jména a název snímku schválně neuvádím kvůli spoilerům).


8. Joker (Temný rytíř)

Kdyby nevznikl Temný rytíř, na 99 % by tu byl rovněž Joker, akorát by to byl ten Nicholsonův z Burtonova prvního Batmana. Už ten byl prakticky dokonalým záporákem, ale stále to byl víc typicky excentrický Nicholson než (ten pravý komiksový) Joker. V roce 2008 ale přišel Christopher Nolan a ve svém druhém netopýřím opusu nám skrze fenomenálního Heatha Ledgera představil hranou verzi Jokera, o jaké se většině z nás do té doby snad ani nesnilo. "Agent chaosu", nelítostný a naprosto nepředvídatelný šílenec, jehož nemotivují peníze nebo moc, ale pouze iracionální touha vidět svět v troskách. Tajemné a anonymní zlo s neznámou minulostí, které nelze podplatit či jinak získat na svou stranu, protože bude vždy pouze na té své. "Tadá!"


9. Sestra Ratchedová (Přelet nad kukaččím hnízdem)

Aneb jak Miloš Forman a Louise Fletcher stvořili ďábla s andělskou tváří. A bezpochyby jednu z nejodpornějších (nejen) ženských postav v historii kinematografie, na níž je nejděsivější to, že zlo, které na ostatních páchá, zarytě vnímá jako dobro. Skvostný Přelet nad kukaččím hnízdem je (kromě jiného) osudovým konfliktem dvou umanutých protichůdných charakterů, svobodomyslného rebela (Nicholson) a upjaté představitelky svazujícího režimu. Téma, které bylo pro režiséra vzhledem k jeho minulosti spjaté s komunistickým Československem zcela klíčové, přetavil Forman za pomoci nadživotních hereckých výkonů (nejen) ústředního dua v jedno z nejemotivnějších filmových dramat všech dob.


10. T-1000 (Terminátor 2: Den zúčtování)

Asi se nedá jednoznačně rozsoudit, zda je (nej)lepším terminátořím záporákem Arnoldův T-800 z jedničky, či "dvojkový" T-1000 Roberta Patricka. Oba svou úlohu v daných filmech plní naprosto dokonale. Osobně však vnímám Den zúčtování jako upgrade prvního dílu, a to v každém směru. Tudíž i v případě zlého stroje. Patrick sice nemá Arnoldovo nezaměnitelné charisma, ale nezastavitelného, geniálně vymyšleného a ve filmu maximálně zužitkovaného robozabijáka z tekutého kovu ztvárnil bez sebemenší chybičky. Nelze se proto divit, že se dodnes jedná o nejvýznamnější roli jeho herecké kariéry. A že T-1000 vždy bude patřit mezi tu nejvybranější záporáckou elitu.

Který filmový padouch je podle vás nejlepší?
Calvera
Darth Vader
Frank
Hannibal Lecter
Hans Gruber
Hans Landa
John Doe
Joker
Mildred Ratchedová
T-1000
Jiný
Ankety
Zaujal vás Shang-Chi?
Ano
Ne
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist