Recenze: Frčíme - nová pixarovka nabízí neobvyklý fantasy svět

Recenze: Frčíme - nová pixarovka nabízí neobvyklý fantasy svět 8 obrázků v galerii
Frčíme | Foto: Pixar
Kdysi dávno (vlastně ne, před pár desítkami let!) byl svět plný kouzel a magie. Elfové, trpaslíci a zlobři se spolu vydávali na dobrodružné výpravy, barbaři i čarodějové bojovali s draky, aby získali poklady, a tak dále. Pak ale byla objevena elektřina a spalovací motor, což bylo pohodlnější než čáry, a na magii se zapomnělo.
Frčíme | Foto: Pixar

V "dnešním" světě tedy stále žijí elfové, trpaslíci a zlobři, ale chodí spořádaně do práce a do školy, jezdí v autech, létají v letadlech a stravují se ve fast foodech.

Elfovi Ianovi je dnes 16 let a jako dárek dostane čarodějnou hůl a kouzlo od otce, kterého nikdy nepoznal (a chtěl by). Za pomoci kouzla může otce vyvolat na 24 hodin z mrtvých, ale nepovede se to, a tatínka je jen polovina (dolní). Ian se tudíž se svým starším bratrem Barleyem musí vydat na oldschoolovou fantasy výpravu pro magický krystal, který je zapotřebí k tomu, aby tatínek měl i horní polovinu. A mají na to jen 24 hodin.

Trailer:

Mám rád kvalitní a originální "world-building". Pokud filmaři vymyslí svět, který je jako náš, ale ještě celkem nedávno v něm běžně fungovala kouzla, pak by se dalo říct, že se jim podařilo mě zaujmout a jsem zvědavý, jak ten svět vypadá. A jak vypadá?

Inu, po ulicích se prohánějí divocí špinaví jednorožci a vyžírají popelnice, místo psů chovají rodiny malé dráčky, z typické fantasy krčmy se stala výletní rodinná restaurace, úplně všude je používáno kýčovité "fantasy" gotické písmo, benzinové pumpy mají značku "Swamp Gas", energetický drink se jmenuje "Mount Doom" a víly jsou bajkeři, protože zapomněly létat. A nevlastní otec hlavních hrdinů je policista a kentaur, který ovšem jezdí v policejním autě a neběhá.

Frčíme | Foto: Pixar

A to je zhruba tak všechno. Rozhodně mě poněkud zklamalo, že je tak zajímavý nápad tak málo vytěžen, a že se musím dívat na víceméně standardní rodinné dojímání, sourozenecká pouta a akční scény, které velmi málo využívají ten originální svět. Nebo si Disney / Pixar připravují půdu pro následný (zatím neohlášený) televizní seriál z tohoto světa?

Ian a Barley se tedy vydávají ve staré dodávce na cestu (s tatínkovou dolní polovinou), během které Ian poznává, že dospěl v muže, získává sebevědomí a nachází společnou řeč se starším bráchou, kterého měl dosud za podivína. Barley totiž hraje RPG hry a věří v magii, čaroděje, obrovské poklady a tak dále, pročež je před ostatními za blbce. Což je poněkud bizarní, protože podle všeho celá země fungovala ve stoprocentním magickém fantasy módu ještě před několika málo desetiletími. Je to divné, podobně jako je divné třeba to, že se ve Star Wars: Epizodě IV mluví o tom, že Jediové jsou "dávno zapomenutá legenda", i když jich o pouhých 20-30 let dříve (v Epizodách II a III) všude pobíhaly tisíce. A vadí to někomu? Zjevně ne.

Frčíme | Foto: Pixar

Frčíme (opět, jak už je i Disneyho / Pixaru zvykem) úžasně vypadá a úžasně se hýbe. Postavy jsou ručně animované a mají krásnou mimiku a řeč těla (každá jinou). Celá země je plná nápadů vizuálních nápadů (např. různé divoké kombinace gotické a současné architektury), které si rád vychutnám na BluRayi a možná si je dokonce pak vychutnám více než celou zápletku filmu.

Zápletka totiž rozhodně není dementní nebo vysloveně urážející divákovu inteligenci, ale je pro dospělého extrémně předvídatelná a osud a dramatický vývoj každé postavy je jasný víceméně okamžitě poté, co se poprvé objeví na plátně. I tempo filmu předvídatelně osciluje v rytmu "vtip - emocionální scéna - vtip - honička - vtip - emocionální scéna". Chápu, že nemůže "být každý den posvícení", ale od Pixaru jsem zvyklý na jistý nadstandard. Frčíme je pro mě slušný film od Disneyho, ne od Pixaru. Myslel jsem, že je to možná mým věkem, ale překvapilo mě, že z mnoha dětí v kinosále se během celého filmu nahlas zasmálo jen jedno a jen jednou.

Hodnocení: 60%

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE

P.S: Film má velmi kvalitní český dabing, včetně nápaditého překladu a včetně hlasů, které nejsou úplně stejně zaměnitelné jako 90 procent ostatních českých dabingových hlasů.

P.P.S: Ve filmu je první oficiálně přiznaná disneyovská animovaná LGBTQ postava. Protože má prsa a třemi slovy se zmíní o "mé přítelkyni". Jak pokrokové!

Ankety
Navštívili jste již někdy Animefest?
Ano.
Ne.
O existenci Animefestu jsem do této doby neměl/a tušení.
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist