Někdy vám může jediný filmový záběr navždy změnit život

Někdy vám může jediný filmový záběr navždy změnit život 12 obrázků v galerii
Aeon Flux - Charlize Theron | Foto: Paramount Pictures
Už dávno platí, že herectví si jako procházku růžovým sadem představují jen ti, kteří nemají ponětí o tom, co všechno s sebou toto zaměstnání nese. Pokud je herec dobrý, dává do své role všechno - emoce i fyzický projev. Jsou i tací, kteří své role prožívají natolik, že je to samotné pohlcuje. Pokud se jedná o kladnou roli, asi s tím jde žít v pohodě, pokud se ale jedná o něco náročného, může vás to porazit.

Nehledě na to, že role s sebou většinou nese i další aspekty jako jsou požadavky na vzhled, váhu nebo masku. Nikdo už asi nikdy nespočítá kolik herců se muselo kvůli roli nechat ostříhat, oholit, obarvit, zarůst vousy, přibrat nebo zhubnout. Nároky jsou vysoké a to ani nemluvíme o kaskadérských kouscích, které jsou součástí řady filmů. Je totiž řada herců, kteří si z natáčení neodnášejí jen hezké a vtipné vzpomínky, ale i ty bolestivé a hořké. Někdy vám totiž může jeden filmový záběr změnit život navždy.

Daniel Craig

Daniel Craig | Foto: Sony Pictures

Představitel Jamese Bonda o tom ví své. Roli agenta 007 získal na vrcholu sil, když mu bylo 40 let. V tu chvíli ještě ale netušil, že si z natáčení odnese hned několik šrámů (a o něco méně zubů). Mezi četná zranění, která si Craig odnesl, bylo zničené koleno, poraněná noha a uříznutý kousek prstu. No a pak služte královně! Není se čemu moc co divit, že už toho má poslední 007 dost a dalšího Bonda natáčet nechce s tím, že už na roli fyzicky nemá.


Linda Hamilton

Terminátor 2: Den zúčtování | Foto: Lionsgate Home Entertainment

Ani hvězda filmu Terminátor 2 si svůj čas před kamerou příliš neužila. Je jasné, že se během natáčení používají slepé náboje místo ostrých, ovšem rána je úplně stejně ohlušující. Herci proto musí nosit speciální špunty do uší, aby si chránili sluch. Linda však během natáčení udělala osudovou chybu, když si v pauze špunty vyndala. Díky tomu má trvalou poruchu sluchu.


Jackie Chan

Police Story | Foto: Golden Way Films Ltd.

Jackie by mohl vydat paměti věnované všem zraněním, která kdy utrpěl. Není snad jediný snímek, v němž by se vyhnul nějakému zranění. Asi největší problémy měl při natáčení filmu Police Story, kde se musel spustit po kovové tyči přes několik pater nákupního centra. Akci dělal sám Jackie a spálil si při tom tak vážně ruce, že málem ochrnul. Během natáčení Božské relikvie se mu navíc "podařilo" spadnout ze stromu a dopadnou hlavou přímo na skálu. Zranění si vyžádalo operaci, po které Jackiemu zůstala v hlavě díra.


Dylan O'Brien

Labyrint: Vražedná léčba | Foto: Cinemart

Při natáčení Vražedné léčby se Dylanovi u jednoho kaskadérského kousku přetrhly popruhy a vymrštily ho přímo proti rozjetému autu. Vyvázl s poraněním hlavy a otřesem mozku. Trvalo mu rok, než se mohl opět vrátit na plac a dotočit zbývající scény filmu.


Linda Blair a Ellen Burstyn

Vymítač ďábla | Foto: 1973 / 2000 Warner Bros.

Tyto dvě herečky asi poměrně nerady vzpomínají na natáčení klasického hororu Vymítač ďábla. Obě se totiž na jeho place zranily. Ellen si konkrétně poranila kostrč a záda, když ji její filmová dcera uhodila. Ellen byla připoutána na lano, za které kaskadéři zatáhli, aby úder vypadal silně. Zatáhli ale příliš, Ellen se zranila a podle vlastních slov zuřila, neboť kamery běžely dál a nikdo je nezastavil. Bolest, kterou tak diváci vidí, je skutečná. To Linda Blair si během levitační scény zase poranila páteř, takže má dodnes skoliózu.


Buddy Ebsen

Čaroděj ze země Oz | Foto: Warner Bros.

Buddyho příběh není zrovna filmovou pohádkou, i když v pohádce hrát měl. Ebsen byl totiž původně obsazen do role Plecháče z Čaroděje ze země Oz. Během natáčení ale utrpěl vážnou alergickou reakci na použitý make-up, který obsahoval vysoký podíl hliníku. Místo aby se studio pokusilo najít řešení, Ebsena vyhodilo a nahradilo ho Jackem Haleym. Nejen že tedy přišel o práci, ale kvůli této zkušenosti měl do konce svého života problémy s dýcháním.


Viggo Mortensen

Pán prstenů: Dvě věže | Foto: 2002 New Line Cinema

Během natáčení filmu Pán prstenů: Dvě věže měl Aragorn v jedné scéně nakopnout helmu. Problém byl, že Peter Jackson vsadil na poctivou práci a skutečný kov. Onen "nákop" dal Mortensenovi frakturu dvou prstů na noze. Výkřik, který slavný Hraničář vydal, je skutečnou bolestivou reakcí na praštění kostí.


Uma Thurman

Kill Bill vol. 2 | Foto: Miramax

Během natáčení Kill Bill se Uma zranila při řízení auta, když narazila do stromu. Herečka si při nehodě poranila koleno a utrpěla otřes mozku.


Charlize Theron

Aeon Flux | Foto: Paramount Pictures

Charlize se během natáčení snímku Aeon Flux přesvědčila, jak nebezpečné může být salto vzad. Při jednom nepovedeném pokusu totiž dopadla na krk a skončila s vyhřezlou ploténkou.


George Clooney

Syriana | Foto: Warner Bros. Pictures

Při natáčení snímku Syriana si herec sáhl doslova na dno svých sil. Když byla během natáčení jeho postava poslána k zemi, hodil sebou herec tak silně, že si přivodil závažné poranění mozku. Ztratil paměť a trpěl následně silnými bolestmi hlavy (údajně prý uvažoval i o sebevraždě). Naštěstí se z toho díky rehabilitaci a speciálním cvičením dostal a vrátila se mu i paměť.


Jennifer Lawrence

matka! | Foto: CinemArt CZ

Darren Aronofsky je známý tím, že z herců dokáže vyždímat to nejlepší a nejhorší zároveň. Při natáčení snímku matka! tomu nebylo jinak. Jennifer se do role ponořila natolik, že si při natáčení "vyhodila" žebro poté, co začala hyperventilovat. Natáčení muselo být přerušeno a herečka dostala první pomoc.

Ankety
Na jaké pokračování zavedené série se nejvíc těšíte?
John Wick: kapitola 4
Shazam 2: Hněv bohů
Creed III
Strážci Galaxie: Volume 3
Rychle a zběsile 10
Spider-Man: Napříč paralelními světy
Transformers: Probuzení monster
Indiana Jones a disk osudu
Mission: Impossible: Odplata – první část
The Marvels
The Equalizer 3
The Expendables 4
Duna: druhá část
Nejnovější články:
Načíst další články