Emigrace na západ skončila pastí. Na obrazovky míří životopisné drama herečky Jiřiny Štěpničkové

Emigrace na západ skončila pastí. Na obrazovky míří životopisné drama herečky Jiřiny Štěpničkové 10 obrázků v galerii
Past - Zuzana Stivínová | Foto: Pavla Černá / Česká televize
Dnes večer uvede Česká televize životopisné drama Past pojednávající o skutečném příběhu herečky Jiřiny Štěpničkové, která se na začátku 50. let minulého století pokusila přejít československé hranice na demokratický západ. Jenže se se svým malým synkem Jiřím dostala do pasti komunistické Státní bezpečnosti. V hlavní roli dramatu Viktora Polesného se představí Zuzana Stivínová.

O čem to je: V roce 1951 dostane známá česká herečka Jiřina Štěpničková (Zuzana Stivínová) dopis z Rakouska od režiséra Františka Čápa, který nedávno emigroval. Zve ji na západ a slibuje role v divadle i ve filmu. Je to lákavá nabídka, protože v divadle, kde hraje, velí spíše muži v plukovnických uniformách, než skuteční režiséři a umělečtí šéfové. Panuje tu tuhá stranická disciplína a repertoár vypadá podle toho. Budoucnost herečky v komunistickém Československu, které je pevnou součástí Sovětského bloku, je neradostná. Zvláště pro ženu, které komunistické ideály nikdy nepřirostly příliš k srdci. Rozhodne se tedy, že využije příležitosti a uteče. Spolu s nevelkou skupinkou lidí a malým synem Jirkou se svěří do rukou převaděče a podnikne riskantní cestu přes hranice. Ale něco je špatně. Chytnou je. Všechno bylo předem připravené. Sám převaděč je členem StB. Ale tím všechno teprve začíná… Film Past nemapuje jen tragický osud herečky Jiřiny Štěpničkové, ale vypráví o době, kdy vyšetřovatelé Státní bezpečnosti byli neomezenými pány nad lidmi, kdy herci z divadla žádali soud o co nejvyšší trest pro bývalou kolegyni, kdy ti, co se nepřidali k davu, byli zatracováni a ponižováni. Vypráví o době, která by se už neměla nikdy opakovat. (Česká televize)

Past | Foto: Lukáš Oujeský / Česká televize

„Hrát historickou postavu, kterou si ještě mnoho lidí pamatuje, je poměrně velká zodpovědnost. Velmi obtížné bylo najít podobný herecký styl, jako měla ona. Úplně nejdůležitější součást přípravy pro mě byl rozhovor s Jiřím Štěpničkou, který trval několik hodin a ve kterém mi vyprávěl i o poměrně
intimních aspektech života jeho maminky a za to jsem mu nesmírně vděčná,“
popisuje představitelka hlavní role Zuzana Stivínová.

Ankety
Zajímáte se o anticeny Zlatá malina?
Ano, pravidelně mě zajímají výsledky.
Ano, ale vyloženě je nevyhledávám.
Spíše ano, pokud je příležitost si o nich přečíst.
Spíše ne, čtu o nich výjimečně.
Ne, není to nic, co by mě zajímalo.
Ne, s udělováním anticen principiálně nesouhlasím.
Nevím, je mi to jedno.
Nejnovější články:
Načíst další články