Filmový Spartakus padl. Ve 103 letech zemřel legendární herec Kirk Douglas

Filmový Spartakus padl. Ve 103 letech zemřel legendární herec Kirk Douglas 7 obrázků v galerii
Spartakus (1960) - Kirk Douglas | Foto: Universal International
Jedna z posledních žijících legend "starého" Hollywoodu zemřela ve středu 5. února 2020. Informoval o tom syn slavného Kirka Douglase, herec Michael. Kirk Douglas byl na výsluní především ve 40. - 60. letech 20. století. Na kontě měl kromě 3 oscarových nominací též čestnou sošku za celoživotní výkon.

Kirk Douglas se narodil jako Isur Danielovič Děmskij 9. prosince roku 1916 ve městě Amsterdam severoamerického státu New York. Byl potomkem chudých ruských Židů, kteří emigrovali z nynějšího Běloruska.

Od mládí se Douglas věnoval řeckořímskému zápasu, boxu a divadlu. Studoval na Americké akademii dramatických umění a v roce 1941 prvně vystoupil na Broadwayi.

Spartakus (1960) | Foto: © Columbia TriStar

V rámci celovečerní hrané tvorby začínal rolemi padouchů, od nichž později ustoupil k výraznějším charakterům. Největší slávu prožíval díky rolím ve snímcích Stezky slávy (1957) a Spartakus (1960). Na obou filmech se coby režisér podílel kultovní Stanley Kubrick, který ve Spartakovi vystřídal režiséra Anthony Manna na popud samotného Douglase, taktéž producenta snímku.

Diváci si Kirka Douglase mohou pamatovat také z životopisu o malíři Vincentu van Goghovi Žízeň po životě (1956), za který byl nominován na Oscara. Douglas má svou hvězdu na chodníku slávy na Hollywood Boulevardu.

Žízeň po životě (1956) | Foto: Metro-Goldwyn-Mayer
Stezky slávy (1957) | Foto: United Artists
Ankety
Byla omluva Evangeline Lilly namístě?
Ano
Ne
Nevím
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist