"Děkujeme, Disney!" aneb O vykoupení Star Wars prequelů

"Děkujeme, Disney!" aneb O vykoupení Star Wars prequelů 3 obrázky v galerii
Od premiéry Posledního z Jediů to začalo jít s novodobou trilogií Star Wars prudce z kopce. Mnoho fanoušků je totiž nespokojených se směrem, kterým se nové filmy vydaly, přičemž mnohokrát i můžeme slyšet, že Disney s nimi zcela zničil odkaz předchozích snímků. Divácký neúspěch trilogie však zároveň pomohl předchozí trilogii, do které si fanoušci v minulosti rádi kopli.

Řeč je samozřejmě o prequelové trilogii, která sledovala postupný sestup mladého Anakina Skywalkera do područí temné strany Síly. Ta byla totiž v minulosti často terčem posměchu a nenávisti, mnoho fanoušků jí vyčítalo příšerný scénář, uspěchanost, otravné postavy a celkově vizuální nepodmanivost. Ovšem je potřeba říci, že prequelová trilogie byla značně neoblíbená především v zahraničí. U nás v České republice je přijímána mnohem vřeleji, pravděpodobně to má co dělat s tím, že celá série Star Wars se k nám dostala mnohem později, než třeba v západních zemích, tudíž než se z toho u nás stala kultovní záležitost, prequely už byly na cestě.

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů | Foto: Twentieth Century Fox Film Corporation, Lucasfilm Ltd.

Fanouškovská nelibost si však v průběhu času našla nový cíl. První díl novodobé trilogie Síla se probouzí (2015) sklidil ještě relativně pozitivní ohlasy, ale od vydání rozporuplného filmu Poslední z Jediů (2017) se nad plánovanou trilogií začala stahovat mračna. A po premiéře nejnovějšího snímku, tedy Vzestup Skywalkera (2019), mělo mnoho fanoušků jasno, že Disney se Star Wars zcela selhal. Následně lze tak všude možně na internetu najít různé články a videa, ve kterých rozhořčení fanoušci nejen kritizují novou trilogii, ale nově začali vychvalovat tu prequelovou. Začali ji dávat Disneymu za příklad a poukazovat na mnoho jejích kladných aspektů, které tvůrci nových dílů selhali napodobit. Fanoušci zejména poukazují na příběhovou konzistenci, každý díl nějakým způsobem posunul hlavní příběh určitým logickým dál. V rámci toho vyčítají novodobé trilogii, že každý díl působí tak nějak samostatně, přičemž se o sebe navzájem příliš neopírají.

I když tento obrat pochopitelně neplatí pro všechny fanoušky, i tak mohou prequely Disneymu poděkovat, že je pro mnoho lidí zbavil nálepky "nejhorší Star Wars".

Uvidíme, jak dlouho to vydrží.

Ankety
Ocenili byste čtvrtý díl Návratu do budoucnosti?
Ano
Ne
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist