Téma: Filmy, do kterých byste neřekli, že jde o komiksové adaptace

Téma: Filmy, do kterých byste neřekli, že jde o komiksové adaptace 21 obrázků v galerii
Dějiny násilí | Foto: New Line Cinema
Že jsou komiksové knihy jen o superhrdinech, kteří zachraňují svět? Ale kdeže! Komiksové příběhy nabízí podstatně pestřejší paletu postav a žánrů a sem tam se některý z "jiných" přenese i na plátna kin. Na následujících řádkách vám představím desítku kousků, u kterých si nejspíš neuvědomujete (pokud je tedy znáte), že vznikly na základě komiksové předlohy.

Filmy jsou řazeny podle roku vzniku

Maska (1994)

Maska je v jádru taková ta typická devadesátková komedie pro celou rodinu, která působí dojmem, že vznikla čistě kvůli tomu, aby si nějaký talent získal svou vyřídilkou přízeň publika. Prapůvodní myšlenkou nicméně bylo to, že se natočí poměrně věrná adaptace drsnější komiksové předlohy. Nakonec z toho vyšla komedie v cartoonovském duchu s gumákem Jimem Carreym.

Timecop (1994)

Stačila pouhá tři komiksová čísla, která vyšla v roce 1992, aby to zaujalo Hollywood a Timecop putoval s tváří Jean-Claude Van Dammem na plátna kin. Výsledkem sice nebyla žádná revoluce v rámci příběhů s časovou smyčkou, snímek si ale našel své věrné, vytvořil kult následovníků a jde jednoznačně o jeden z nejzajímavějších Van Dammeových kousků.

Muži v černém (1997)

Ještě než bylo sexy lákat na to, že je film komiksovou adaptací a proto by na něj měli jít lidé do kin, byli tu Muži v černém. V nich sice nejsou superhrdinové, ale jinak mají většinu typických kolonek zaškrtnutých. Proč se tedy Muži v černém ani dalšími díly nehlásí ke svým komiksovým kořenům? Předloha je podle všeho slabá, tak nebyl důvod na ni nějak poukazovat.

Virus (1999)

I horor má v komiksovém světě své místo. V roce 1999 se toho pokusil využít Cameronův dvorní trikař John Bruno ve své režijní prvotině. Pohořel téměř obdivuhodným způsobem. Navzdory tomu, že film obsadil královnou žánru Jamie Lee Curtis a dostal k ruce štědrý rozpočet 75 milionů dolarů, vytvořil pouhý mizerný klon Vetřelce, který u kritiky i diváků ve velkém propadl.

Road to Perdition (2002)

Nešálí vás zrak. Jeden z nejlepších filmů roku 2002, který byl nominován hned na 6 Oscarů (a za nejlepší kameru si ho i odnesl), má svůj původ na stránkách komiksů. Sam Mendes neměl po dechberoucí Americké kráse lehké rozhodování, jakým směrem se vydá. Že bude onou správnou cestou komiksová adaptace v gangsterském balení, to nejspíš tipoval málokdo.

Old Boy (2003)

I pecka z roku 2003 od Chan-wook Park má své komiksové kořeny. Původní mangu nicméně režisér obohatil o větší porci násilí, neboť v předloze nikdo až do konce nezemře. Hojně citovaná scéna s kladivem je tak zásluhou čistě Parka. To samé platí pro šokující pointu, která také v předloze nefiguruje.

Dějiny násilí (2005)

David Cronenberg a komiks, i to se stalo. Předlohou scénáře Dějin násilí je komiks Johna Wagnera, z jehož pera mimo jiné pochází také nechvalně proslulý filmový Soudce Dredd z roku 1995. Ten fanoušky naštval tím, že dostatečně nerespektoval předlohu. I Dějiny násilí některé klíčové aspekty změnily, ale ustály to, dočkaly se přímo nadšených recenzí, dvou oscarových nominací a platí za jeden z nejlepších filmů, jaké Viggo Mortensen natočil.

RED (2010)

Patrička důchodců, které ve filmovém pojetí vede Bruce Willis, má nejen předlohu v komiksu, ale dokonce patří pod křídla DC Comics! Ve své první štaci si důchodci vedli u diváků skvěle a už to vypadalo na novou úspěšnou komiksovou sérii. Jenže dvojka vydělala o dost méně a přeci jen, když už hnát někoho do akce, je pro studia výhodnější (a bezpečnější) omladina.

Kovbojové a vetřelci (2011)

Skvělý koncept, mizerný film. Když se nad tím zamyslíme, dává smysl, že podobná kombinace vznikla na stránkách obrázkových sešitů. Ostatně, i proto byl k režii povolán režisér Jon Favreau, který svým Iron Manem úspěšně rozjel celé MCU. V případě Kovbojů a vetřelců se ale přepočítal a nedokázal filmu dodat potřebnou energii. Což je vzhledem k vynikajícímu obsazení (Daniel Craig, Harrison Ford) a velkému produkčnímu zázemí (rozpočet byl závratných 163 milionů) jednoznačně obrovská škoda.

2 zbraně (2013)

Náš výběr netypických komiksových adaptací zakončíme buddy-movie akčňákem s dvojicí Denzel Washington a Mark Wahlberg. Zatímco zmíněná Maska předlohu zjemnila, u 2 zbraní naopak ubyl oproti základu humor a tvůrci filmu přitlačili na drsnosti. Těžko říct, co na to milovníci originálu, ale běžní diváci tuhle oldschoolovou akční záležitost ocenili vesměs kladně.

Ankety
Přáli byste si prodej nové bondovky streamovacím službám?
Ano
Ne, chci film vidět v kině!
Je mi to jedno, Bond mě nezajímá
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist