16.1.2020, 12:01

Český lev 2020: Nominace - Konverzačka ze schůze vlastníků trumfla stamiliónové drama

Český lev 2020: Nominace - Konverzačka ze schůze vlastníků trumfla stamiliónové drama 11 obrázků v galerii
Vlastníci | Foto: CinemArt CZ
Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) oznámila nominace pro 27. ročník výročních cen Český lev. V 15 statutárních kategoriích se o sošku Českého lva v závěrečném hlasování utká 17 filmových děl, z nichž nejvíce nominací s téměř vyrovnaným výsledkem patří filmům Vlastníci, Nabarvené ptáče a Staříci. Nominace na ceny za televizní díla budou oznámeny 10. února.

O nominacích ve filmových kategoriích 27. ročníku ocenění Český lev hlasovalo 155 členů ČFTA od 1. prosince 2019 do 10. ledna 2020.

Z kandidátů na České lvy nejvíce zaujala tragikomedie o mikrosvětě spolumajitelů domu Vlastníci režiséra Jiřího Havelky s 12 nominacemi, těsně následována Nabarveným ptáčetem Václava Marhoula (11 nominací). 10 nominací získali Staříci, kteří v režii Martina Duška a Ondřeje Provazníka vyprávějí příběh o pomstě dvou starých přátel.

Slavnostní vyhlášení vítězů filmových i televizních kategorií se uskuteční v sobotu 7. března v Rudolfinu v přímém přenosu České televize. Moderátorem slavnostního galavečera bude stejně jako v loňském roce Václav Kopta.

PŘEHLED NOMINACÍ

NEJLEPŠÍ FILM

Na střeše – producentka Monika Kristlová

Nabarvené ptáče – producent Václav Marhoul

Staříci – producent Jiří Konečný

Tiché doteky – producenti Petr Oukropec, Pavel Strnad

Vlastníci – producent Marek Jeníček


NEJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM

Dálava – režie Martin Mareček

Forman vs. Forman – režie Helena Třeštíková, Jakub Hejna

Jiří Bělohlávek: „Když já tak rád diriguju…“ – režie Roman Vávra

Jiří Suchý – Lehce s životem se prát – režie Olga Sommerová

Jiří Trnka: Nalezený přítel – režie Joël Farges

Nabarvené ptáče - z natáčení | Foto: Jakub Čech

NEJLEPŠÍ REŽIE

Na střešeJiří Mádl

Nabarvené ptáčeVáclav Marhoul

StaříciMartin Dušek, Ondřej Provazník

Tiché dotekyMichal Hogenauer

VlastníciJiří Havelka


NEJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON V HLAVNÍ ROLI

Karel, já a tyJenovéfa Boková

TeroristkaIva Janžurová

Tiché dotekyEliška Křenková

VlastníciDagmar Havlová

VlastníciTereza Ramba


NEJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON V HLAVNÍ ROLI

Na střešeAlois Švehlík

Nabarvené ptáčePetr Kotlár

Národní třídaHynek Čermák

StaříciJiří Schmitzer

VlastníciJiří Lábus


NEJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON VE VEDLEJŠÍ ROLI

AmnestieAnna Geislerová

Nabarvené ptáčeJitka Čvančarová

Národní třídaKateřina Janečková

VlastníciKlára Melíšková

VlastníciPavla Tomicová

Staříci | Foto: CinemArt CZ

NEJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON VE VEDLEJŠÍ ROLI

Na střešeDuy Anh Tran

Národní třídaJan Cina

StaříciLadislav Mrkvička

VlastníciVojtěch Kotek

VlastníciDavid Novotný


NEJLEPŠÍ SCÉNÁŘ

Karel, já a tyBohdan Karásek

Na střešeJiří Mádl

Nabarvené ptáčeVáclav Marhoul

StaříciMartin Dušek, Ondřej Provazník

VlastníciJiří Havelka


NEJLEPŠÍ KAMERA

AmnestieTomáš Juríček

Na střešeMartin Žiaran

Nabarvené ptáčeVladimír Smutný

Skleněný pokojMartin Štrba

StaříciLukáš Milota


NEJLEPŠÍ STŘIH

AmnestieMatej Beneš

DálavaJosef Krajbich

Nabarvené ptáčeLuděk Hudec

StaříciJana Vlčková

VlastníciOtakar Šenovský

Vlastníci | Foto: CinemArt CZ

NEJLEPŠÍ ZVUK

AmnestieViktor Krivosudský

Nabarvené ptáčePavel Rejholec

Skleněný pokojPavel Rejholec, Viktor Ekrt

StaříciVáclav Flegl

Tiché dotekyRichard Müller


NEJLEPŠÍ HUDBA

AmnestieMatúš Široký, Jozef Lupták

Hodinářův učeňIvan Acher, Michal Novinski

Na střešeRené Rypar

Skleněný pokojAntoni Komasa-Łazarkiewicz, Rupert Vokmann

StaříciMatouš Hejl, Miroslav Srnka


NEJLEPŠÍ FILMOVÁ SCÉNOGRAFIE

AmnestieTomáš Berka, Václav Vohlídal, Karol Filo

Hodinářův učeňMartin Kurel

Nabarvené ptáčeJan Vlasák

Poslední aristokratkaMartin Kurel

Skleněný pokojMilan Býček


NEJLEPŠÍ KOSTÝMY

Hodinářův učeňMarek Cpin

Nabarvené ptáčeHelena Rovná

Poslední aristokratkaKatarína Hollá

Skleněný pokojKatarína Štrbová Bieliková

VlastníciAndrea Králová

Hodinářův učeň | Foto: Evolution Films/Zuzana Panská

NEJLEPŠÍ MASKY

AmnestieAndrea Štrbová

Hodinářův učeňHelena Steidlová

Nabarvené ptáčeIvo Strangmüller

Skleněný pokojPavla Frýdová, Tereza Prachařová, Leendert van Nimmwegen

StaříciEva Schwarzová


CENA MAGNESIA ZA NEJLEPŠÍ STUDENTSKÝ FILM – nestatutární cena

AnežkaAdam Šoltés

DceraDaria Kashcheeva

DezertérSasha Stelchenko

HraLun Sevnik

SH_T HAPPENSDávid Štumpf, Michaela Mihályiová


NEJLEPŠÍ FILMOVÝ PLAKÁT – nestatutární cena

Nabarvené ptáče Roman Mrázek

Central Bus Station – Přemysl Zajíček

Punk je hned! – Andrej Kolenčík

Tiché doteky – Lukáš Franz

Vlastníci – David Zezula


CENA FILMOVÝCH FANOUŠKŮ – nestatutární cena

Ženy v běhu – režie Martin Horský

Ženy v běhu | Foto: CinemArt CZ

PŘEHLED POČTŮ NOMINACÍ

Vlastníci – 12 nominací

Nabarvené ptáče – 11 nominací

Staříci – 10 nominací

Amnestie – 7 nominací

Na střeše – 7 nominací

Skleněný pokoj – 6 nominací

Hodinářův učeň – 4 nominace

Tiché doteky – 4 nominace

Národní třída – 3 nominace

Dálava – 2 nominace

Karel, já a ty – 2 nominace

Poslední aristokratka – 2 nominace

Forman vs. Forman – 1 nominace

Jiří Bělohlávek: „Když já tak rád diriguju…“ – 1 nominace

Jiří Suchý – Lehce s životem se prát – 1 nominace

Jiří Trnka: Nalezený přítel – 1 nominace

Teroristka – 1 nominace

Ankety
Jaký film Alana Parkera máte nejraději?
Bugsy Malone (1976)
Půlnoční expres (1978)
Sláva (1980)
Pink Floyd: The Wall (1982)
Střílejte na měsíc (1982)
Křídla (1984)
Angel Heart (1987)
Hořící Mississippi (1988)
Navštivte ráj (1990)
The Commitments (1991)
Vítejte ve Wellville (1994)
Evita (1996)
Andělin popel (1999)
Život Davida Galea (2003)
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist