Recenze: Na nože - Daniel Craig vyměnil povolení zabíjet za zábavné vyšetřování vraždy

Recenze: Na nože - Daniel Craig vyměnil povolení zabíjet za zábavné vyšetřování vraždy 11 obrázků v galerii
Na nože | Foto: Lionsgate
Soukromý detektiv Daniel Craig musí vyšetřit záhadnou smrt úspěšného spisovatele po jeho oslavě narozenin a podezřelých je více než dost.
Na nože | Foto: Lionsgate

Daniel Craig se za pár měsíců rozloučí s rolí agenta s povolením zabíjet a půjde vstříc tradičnímu osudu filmových představitelů Jamese Bonda - bude bojovat s tím, aby věčně nezůstal jen Bondem. Většina to nezvládla (snad jen Sean Connery) a někdo jí akceptoval a našel si k tomu tematicky podobné role (Pierce Brosnan). U Craiga uvidíme, ale zatím to vypadá, že ho odchod od nejznámějšího agenta nemusí zas tak trápit. Na nože je ohromný finanční hit a už bylo oznámeno pokračování. Je však tato chvála zasloužená?

Nebudu vás dlouho napínat a jistě jste si k těm 80% na konci stejně sjeli, takže proč to zdržovat. Rian Johnson se vrací k "malým" filmům (viz jeho "předstarwarsovská" pecka Looper) a je to návrat přímo velkolepý. Johnson se po zkušenosti s velkou produkcí vrací zpět, aby všem nevěřícím Tomášům ukázal, že na to stále má a je dobré s ním do budoucna počítat.

Trailer:

Už první scéna, kdy pokojská jde po schodech nahoru, je natočena svižně, s plno nápaditými detaily a hlavně jinak. Těmi Johnson totiž po celou dobu nešetří, hraje si se střihem, kamerou i stylem vyprávěním a prakticky nepoleví po celých 131 minut. Nuda tak v kině rozhodně nehrozí.

Na nože | Foto: Lionsgate

Co se scénáře týče, tak tady by mohli ti největší fandové detektivek trochu remcat, že se Johnson držel trochu při zemi. Na nože je totiž vesměs tradiční detektivkou, která se nesnaží diváka přechytračit. Ano, je většinou krok či dva před divákem, ale ne moc. Naštěstí vždy ve správný moment umí překvapit. Ke konci již sice vraha víceméně odhalí všichni, ale výhoda je, že si je toho Johnson moc dobře vědom, a tak rozjede úplně jinou hru. Ve své hravé konstrukci si toho připravil zkrátka dost, a když už máte odpověď na jednu otázku, Johnson vám do hlavy nasouká dvě další, takže je furt po čem pátrat.

Dostáváme se k hereckému obsazení. Kdo viděl trailer, tak jistě ví, že jde o ansámbl hereckých es. Každý má dostatek prostoru, takže si všechny vychutnáte naplno. Tady se opravdu přesvědčíte, že není malých rolí.

Na nože | Foto: Lionsgate

Na nože je hodně hravá záležitost, která ctí žánr a zároveň nehraje levou na diváka. Nejlepší na celém filmu je totiž fakt, že se Johnson nesnaží být chytřejší než my a vše, co nám servíruje pod nos, není nic záměrně matoucího. Jen vytváří zábavu. Každý pohyb kamery i detail v záběru je promyšlený a vše je navíc servírováno v neutuchajícím tempu. Johnson by měl od teď točit jen malé filmy, protože jen v nich dokáže velké věci.

Hodnocení: 80%

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE

Ankety
Na který premiérový film půjdete do kina?
Příliš osobní známost
Králíček Jojo
Pěkně tučná sebeláska
Daleko od Reykjavíku
Velké přání
Extase (obnovená premiéra)
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist