Joaquin Phoenix kopíruje osudy Jokera. Herec skončil ve vazbě.

Joaquin Phoenix kopíruje osudy Jokera. Herec skončil ve vazbě. 9 obrázků v galerii
Jen pár dnů poté, co převzal za svůj opěvovaný výkon v Jokerovi Zlatý Glóbus, dostal Joaquin Phoenix možnost na vlastní kůži poznat, jak se cítí člověk, jenž opouští kruh svých obdivovatelů na zadním sedadle policejního auta.

Phoenix se společně s davem lidí shromáždil tento pátek před budovou Kapitolu ve Washingtonu, kde probíhala další z řady demonstrací na téma klimatických změn a ekonomické nerovnosti. Hnutí se nazývá 'Fire Drill Fridays' a iniciuje ho známá aktivistka a legendární herečka Jane Fondová, údajně inspirovaná vlivem mladé aktivistky Grety Thurnberg. A zatímco většina podobných protestů zůstává ze strany veřejnosti bez většího povšimnutí, dcera Henryho Fondy zřejmě uhodila hřebíček na hlavičku. Její status celebrity samozřejmě přitahuje výraznou pozornost, nemluvě o skutečnosti, že od letošního listopadu, kdy hnutí vzniklo, byla kvůli blokování prostoru Kapitolu zatčena už slušná řádka jejích slavných přátel - jmenovitě Sally Field, Sam Waterston, Rosanna Arquette a nyní také Martin Sheen a samotný Phoenix.

V jeho případě není podobný skutek žádným překvapením, neboť herec se dlouhodobě angažuje v otázkách životního prostředí a zvířecích práv. Společně se zmíněnými Sheenem a Fondovou mluvil filmový Joker například o ukončení průzkumu fosilních paliv a dotací ropných společností od daňových poplatníků nebo o veganském životním stylu, jenž sám delší dobu vyznává. "Děkuji Jane za organizaci a pozvání a děkuji vám všem, že jste tady," začal Phoenix svou vlastní řeč předtím, než byl odveden policií. "Nemám nic připraveného, lidé přede mnou mluvili tak inteligentně a výmluvně. Ale myslím, že věc, o které se v rámci hnutí za životní prostředí nebo v rozhovorech o klimatických změnách tolik nemluví, je maso a mléčný průmysl - to je přitom třetí příčina klimatických změn. Občas si jistě pomyslíme 'Co v tomto boji proti změnám klimatu můžeme udělat?' A opravdu existuje něco, co můžete udělat hned dnes, pokud se rozhodnete, co budete konzumovat. Jsou věci, jimž se nevyhnete - já například musím létat letadlem. Ale jedna věc, kterou změnit mohu, jsou mé návyky ohledně jídla, a rád bych tímto apeloval na vás všechny, abyste se ke mě připojili."

Zatčení tedy rozhodně nevrhá na Phoenixe špatné světlo a pro něj samotného bude taková publicita pravděpodobně vítězstvím, neboť přiláká ještě více pozornosti k myšlenkám, jež prosazuje společně s Jane Fondovou, která byla v průběhu protestů oficiálně ve vazbě dokonce pětkrát. V přiloženém videu se můžete podívat na sestřih demonstrace a na to, kterak muži zákona slavného herce odvádí od davu.

Pár hodin po zatčení byl Phoenix pochopitelně propuštěn, ale internet se okamžitě začal bavit narážkami na podobnosti s osudy filmového Jokera Arthura Flecka. Nejvtipnější reakce poukazují na metodické herectví Phoenixe, jenž stále neopustil svou roli, a varují policii, že jeho zatčení rozhodně nepovede k ničemu dobrému. Ještěže se protestů neúčastnil také Robert De Niro - to by byly teprve zajímavé konspirační teorie.

Ankety
Na který premiérový film půjdete do kina?
Příliš osobní známost
Králíček Jojo
Pěkně tučná sebeláska
Daleko od Reykjavíku
Velké přání
Extase (obnovená premiéra)
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist