Téma: Nejlepší české filmy roku 2019 podle kritiků

Téma: Nejlepší české filmy roku 2019 podle kritiků 11 obrázků v galerii
Staříci | Foto: CinemArt CZ
Minimum dokumentů, absence televizního filmu a minimální vliv slovenský autorů. Tak by se dal ve zkratce okomentovat tuzemský kinematografický rok 2019, který si připomínáme skrze hodnocení českých a slovenských kritiků v pomyslném žebříčku Top 10.

Kvůli nízkému počtu recenzí se do výběru nedostal výrazný televizní film Klec (2019) s Jiřinou Bohdalovou a Kryštofem Hádkem v roli psychopatického tyrana. Dokumentů s vysokým hodnocením oproti loňsku sice ubylo, zato však jeden zaujal dost výrazné místo v níže uvedeném žebříčku. Nějaká překvapení? Možná umístění Žen v běhu (2019), které zaujaly jak početné diváctvo (s přehledem ovládly tuzemské kinotržby a návštěvnost za uplynuvší rok), tak recenzenty. Ono najít českou vztahovou komedii, při níž bychom neskřípali zuby, nezavírali oči a nechytali se za hlavu, není zase tak jednoduché. A "Ženám" se to dle všeho povedlo. Vše podstatné níže.

10. Amnestie - 60.92%

"Největší síla filmu je ve scénách z věznice, jež jsou natočeny mimořádně přesvědčivě. Od pečlivého castingu uvěřitelných typů (120 komparzistů) až po dobře rozehrané a vypointované situace. Sílící rozbroje a nespokojenost s vězeňskými poměry vrcholí známou vzpourou, jež má na plátně grády a nezadá si s americkými vězeňskými dramaty." (Jana Podskalská / Denik.cz / 70 procent / všechny recenze zde)


9. Tiché doteky - 62.30%

"Seběvědomá skládanka pudově nízkého i vysokého, ve které Hogenauer nepodává jasné morální přiznání – ony etické otazníky diváků posílá jako oštěpy zpět do jejich odhalených myslí. Točí funkčně propojený, formálně zvládnutý a myšlenkově vyspělý debut, jehož přítomnost ve festivalové soutěži by dávala rozhodně větší smysl než například loňské Omerzuho Všechno bude (2018)." (Adam Hencze / Pinbacker.cz / 70 procent / všechny recenze zde)


8. Hodinářův účeň - 64.09%

"Hodinářův učeň je jedna z nejfajnovějších pohádek, jaké u nás v době porevoluční vznikly. Vizuálně vypadá snad každý frame velice líbivě, takže zobrazené atmosféře 19. století – konkrétně roku 1883 – není co vytknout." (Tomáš Kordík / FDb.cz / 70 procent / všechny recenze zde)


7. Ženy v běhu - 67.41%

"Ženy v běhu přinášejí do českých kin dobrou náladu, vkusnou zábavu, technicky zdařilý film a hřejivou náladu. Takhle mají vypadat české komedie. Když je odvedeno kvalitní řemeslo, komerční kalkul je naprosto v pořádku." (Martin Staněk / Total Film / 73 procent / všechny recenze zde)


6. Staříci - 68.36%

"Staříci rozhodně nejsou politický film a pro jejich vychutnání nemusíte znát dějiny, ale pokud znáte jisté historické souvislosti, tak se dají brát jako zajímavé "přepsání skutečnosti", podobně jako Tarantinovo Tenkrát v Hollywoodu. Jenom jsou výrazně méně výpravní a výrazně lepší." (František Fuka / Kinobox.cz / 90 procent / všechny recenze zde)


5. Nabarvené ptáče - 70.38%

"Pozitivní i negativní kritiky se shodují, že Nabarvené ptáče je působivé díky dvěma věcem: vyobrazením lidské krutosti a uměním kameramana Vladimíra Smutného. Možná proto, že si o lidském plemenu nedělám žádné iluze, mě celkový výsledek potěšil." (František Jukl / Moviefan / 80 procent / všechny recenze zde)


4. Na střeše - 72.20%

"Výsledkem je poctivé a úsměvné drama s pozitivním poselstvím, které sice chvílemi ztrácí tempo a do určité míry jen naplňuje klasické příběhové schéma, ale činí tak z velké části po svém a hlavně srozumitelně, chytře, svědomitě a s nemalou porcí režijní a herecké vytříbenosti..." (Jan Varga / Filmspot / 70 procent / všechny recenze zde)


3. Vlastníci - 75.30%

"Vlastníci se tak v karikaturní hyperbole stávají přesným a výstižným obrazem současné české společnosti se všemi jejími neduhy. Ten obraz je plný frustrací, hádek, naschválů a lidské vypočítavosti." (Marek Čech / AVmania.cz / 80 procent / všechny recenze zde)


2. Budiž světlo - 76.45%

"Škop se stále drží především rodinného příběhu, daří se mu vtáhnout diváky mezi jeho aktéry a nechává je vytvořit si k nim vztah. Postava otce je pečlivě propracovaná včetně logiky vývoje. Navzdory svému pohodářství i smyslu pro humor a fórkování Milan postupně zjišťuje, že slovo chlap má i jiný obsah než mužnou sílu a schopnost rodinu uživit." (Věra Míšková / Novinky.cz / 90 procent / všechny recenze zde)


1. Jiří Suchý - Lehce s životem se prát - 77.80%

"Tento silně emotivní film rozhodně musí vidět všichni, kdo mají rádi Semafor a inteligentní, vtipný a laskavý humor Jiřího Suchého. Není typickým dokumentem s chronologickým řazením a titulky pod hovořícími postavami. Přesto působí naprosto kompaktně a přehledně. Olga Sommerová opět dokázala, že opravdu umí." (Jaroslav Jarolím / T3mag.cz / 90 procent / všechny recenze zde)


Poznámka: Do pomyslného Top 10 jsme zahrnuli celovečerní a dokumentární snímky, které mají na svých kartách minimálně 10 recenzí. Žebříček nejlepších českých filmů roku 2019 podle kritiků od 5 recenzí výše najdete zde. Pokud vás zajímají dokumenty, sledujte tento link.

Ankety
Na který premiérový film půjdete do kina?
Příliš osobní známost
Králíček Jojo
Pěkně tučná sebeláska
Daleko od Reykjavíku
Velké přání
Extase (obnovená premiéra)
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist