7.1.2020, 09:00

Zapomeňte na mýtus o líné generaci. Mladí točí filmy o důležitých tématech

Zapomeňte na mýtus o líné generaci. Mladí točí filmy o důležitých tématech 5 obrázků v galerii
V prosinci 2019 se uskutečnil první ročník Teenfilmfestivalu zaměřený na tvorbu mladých tvůrců nejnižšího věku až do jednadvaceti let. Festival má za úkol povzbuzovat mladé lidi v kreativní tvorbě a podle samotných slov pořadatelky festivalu, pedagožky a producentky Zuzany Dražilové vyvrátit mýtus o dnešní líné generaci, která jenom sedí doma u počítače a nedělá nic produktivního.

Diváci mohli dohromady zhlédnout 14 hodin filmového materiálu z více než 20 zemí světa. Festival se pořádal ve velkém sále kina Světozor, kde se promítaly jednotlivé snímky v osmi blocích, které byly tématicky rozdělené: KYBERSVĚT A SCI-FI, ŠIKANA, RODINA A ŠKOLA nebo blok PRO OTRLÉ DIVÁKY a mnoho dalšího! Filmy byly rozmanité napříč celým žánrovým spektrem. Pro některé diváky bylo jistě velkým překvapením, že téměř polovina snímků pocházela od zahraničích tvůrců, kteří již v minulosti uspěli na jiných zahraničních filmových festivalech.

Z festivalu | Foto: Teenfilmfest 2019

Například v bloku na téma: LÁSKA, PŘÁTELSTVÍ A VZTAHY byl jediný český film "Anhedonie". Velký úspěch slavily především skandinávské filmy, jejichž kvalita je pověstně velmi vysoká. Tento fakt dokazuje, že filmová gramotnost má u nás v porovnání například se severskými státy velké mezery. Navzdory tomu se přesto na festivalu našlo několik domácích snímků, které dávají naději budoucnosti českého filmu.

Kromě již zmiňovaného rodinného dramatu můžeme zmínit snímek "5:35" od dvojice filmařů Anny Šulcové a Jana Čadka, kteří získaly cenu za nejoriginálnější film. Dále snímek "Nenastoupili", který natočily děti ze ZUŠ Benešov pod vedením učitelky Bažantové, nebo "Stigma" Jakuba Semráda. Ze zahraničí diváky okouzlil "podvodní" svět filmu Bubblehead od dánské režisérky Vigi Waggen, který se svým vizuálem a citlivým originálním zpracováním skutečně vymyká tomu, na co je divák v běžném kině zvyklý.

Vít Klusák | Foto: Marienbad Film

Součástí festivalu byly i různé workshopy, besedy s tvůrci a zahraničními hosty a autogramiády. Do poroty usedli významní filmaři a lektoři v čele s dokumentaristou Vítem Klusákem, který na sebe v nedávné době upozornil svým snímkem "V síti", odkrývajícím nebezpečí pedofilie na internetu.

Na prosinec roku 2020 se chystá druhý ročník, který má za cíl prezentovat více nových snímků od evropských tvůrců, zvýšit počet domácích filmů zapojených do soutěže a zároveň napomoct nadějným českým tvůrcům a to například i díky tomu, že mají na festivalu možnost se seznámit s řadou stejně smýšlejících lidí z celého světa. Právě spojovat a propojovat mladé filmaře je hlavní motto festivalu.

Ankety
Jaký film Alana Parkera máte nejraději?
Bugsy Malone (1976)
Půlnoční expres (1978)
Sláva (1980)
Pink Floyd: The Wall (1982)
Střílejte na měsíc (1982)
Křídla (1984)
Angel Heart (1987)
Hořící Mississippi (1988)
Navštivte ráj (1990)
The Commitments (1991)
Vítejte ve Wellville (1994)
Evita (1996)
Andělin popel (1999)
Život Davida Galea (2003)
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist