18.12.2019, 09:00

Recenze: Star Wars: Vzestup Skywalkera je obří spektákl. Obstojí ale jako dobrý film?

Recenze: Star Wars: Vzestup Skywalkera je obří spektákl. Obstojí ale jako dobrý film? 14 obrázků v galerii
Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019) | Foto: Lucasfilm Ltd.
Velké finále nejslavnější filmové ságy je tady. A není to s ním úplně jednoduché...

Galaxií se začínají šířit zvěsti, že císař Palpatine (Ian McDiarmid) možná není mrtev, jak si všichni dlouhá léta mysleli. Kylo Ren (Adam Driver), z něhož se po smrti Snoka stal Nejvyšší vůdce Prvního řádu, se ho vydává hledat, aby ho zneškodnil a Palpatine tak nemohl ohrozit jeho moc a pozici. Finn (John Boyega), Poe (Oscar Isaac) a další povstalci pokračují v boji s jednotkami Prvního řadu. Rey (Daisy Ridley) se mezitím ve společnosti Leiy (Carrie Fisher) snaží dokončit svůj výcvik rytířů Jedi...

V případě filmů, jako je Epizoda IX, se musí každý recenzent a kritik připravit na to, že ať bude jeho názor na daný snímek jakýkoliv, spousta diváků s ním bude radikálně nesouhlasit. Bez dalšího okecávání tak rovnou na začátku přiznám barvu - Vzestup Skywalkera je pro mě po prvním zhlédnutí nejlepším dílem nové trilogie. A už teď se moc těším, až ho zanedlouho uvidím znovu. Nicméně se obávám, že pravděpodobně budu se svým názorem (opět) v menšině...

Abych to trochu uvedl do kontextu - Epizodu VII vnímám jako výborný moderní blockbuster, jenž s obrovskou úctou navazuje na božskou a nedostižnou původní trilogii. Považuji za velice dobrý film, ale vyloženě nadšený jsem z ní nebyl - J. J. Abrams (M:I 3, Star Trek) v ní byl na můj vkus až příliš uctivý a finále, které u všech předchozích SW filmů bylo grandiózní podívanou, mi přišlo relativně slabé (o další variaci likvidace Hvězdy smrti jsem vážně příliš nestál). Ještě složitější vztah však mám s Posledním z Jediů. Tam mě silně oslovila linie Luka a Rey (v podstatě aktualizovaná sekvence Lukova výcviku v Impérium vrací úder), bavilo mě pnutí mezi Kylem a Rey i relativizace Síly a vlastně celé dosavadní mytologie (opravdu se neřadím mezi hejtry, kteří brojilli proti nepřijatelnému nabourávání "nedotknutelného" kánonu). Velmi se mi líbily i některé jednotlivé pasáže (klíčová scéna u Snoka). Dodnes mam však trochu problém s podzápletkou s kasinem, sama o sobě sice není špatná, ale vzhledem ke zbytku filmu mi připadá tak nějak 'nedostatečná'. Hlavně jsem měl ale velmi silný dojem (či spíše obavu), že se sága ubírá směrem, který asi není úplně košér a že bude zatraceně obtížné přijít s důstojným a plnohodnotným završením.

Star Wars: Vzestup Skywalkera | Foto: Vanity Fair

Jakožto dlouholetý fanoušek Abramse jsem bral jako samozřejmost, že řemeslně bude Vzestup Skywalkera prvotřídní - velkolepý, poutavý a zábavný od začátku až do konce. Inu, tohle mé očekávání J. J. rozhodně naplnil. Temným a stylovým úvodem Abrams sebejistě nastartoval těžkotonážní kolos, jenž se mu zdárně podařilo dovézt až ke skutečně gigantickému závěru, který kupodivu uspokojivě neuzavírá jen tuto trilogii, ale celou devítidílnou ságu (první z věcí, ve které se mnou nepochybně nebudou davy fanoušků souhlasit).

Režisérovi se zase jednou povedlo nastolit perfektní nepolevující tempo (na což je J. J. mistr již od debutového M:I 3) a sype ze sebe jednu skvělou scénu za druhou (např. celá pouštní anabáze, zahrnující honičku na vznášedlech, náramně efektní krátkou akci poukazující na Reyiny bojové schopnosti a navrch jeden působivý emotivní moment, jenž určitě nejednoho diváka přinutí uronit pár slz). Tempo i spád nikterak nenarušují ani pomalejší a "odpočinkovější" scény. Ono jich totiž tentokrát ani mnoho není - děj se řítí kupředu v podstatě neustále a jednu akci a vypjatý dramatický moment střídá druhý (samozřejmě se ale tradičně najde spousta prostoru i pro odlehčující vtípky a hlášky, které ke SW také neodmyslitelně patří). Popravdě jsem dlouho neměl u žádného blockbusteru tak dobrý pocit z celkové gradace. Tímto Abramsovi alespoň částečně odpouštím zmiňované vlažné vyvrcholení EVII a blahořečím ho za to, kolik napětí, atmosféry a lahodných obrazových atrakcí dokázal do EIX dostat. Rozhodně se tudíž nejedná o film, jenž by vynikal jen jednou nebo dvěma skvostnými scénámi a zbytek nestál skoro za nic (zdravíme Skrytou hrozbu).

Star Wars: Vzestup Skywalkera | Foto: Lucasfilm Ltd.

A teď tedy k tomu, čeho jsem se před projekcí opravdu silně bál - zodpovězení nastolených otázek, práce s mytologií, s hlavními postavami a dořešení linie s Jediy/Sithy, rodinou Skywalkerů atd. Takže - všechny hlavní otázky (původ Rey, odkud se vzal Snoke a co byl vlastně zač aj.) jsou zde zodpovězeny a dle mého názoru velice uspokojivě. Minimálně ohledně minulosti Rey sice bude určitě panovat mezi fandy jistá kontroverze, osobně si ale vážně myslím, že o mnoho lépe to vyřešit nešlo (zejména v souvislosti s tím, co nám bylo sděleno v Posledním z Jediů).

V principu totéž si myslím i o pokračování a hlavně vypointování vztahu Rey a Kyla, jenž se zde definitivně profiluje jako ústřední a nejnosnější linie nové trilogie. Toto a návrat a zapojení jisté stěžejní postavy bude pro spoustu fandů zřejmě tím největším trnem v oku. Nepochybně budou z mnoha stran padat výroky o zvratech jak z telenovely, idiotské fan fikci a fan servisu, laciném a hloupém kopírování konce Návratu Jediho, definitivním pohřbení a pošpinění SW mytologie a původní trilogie apod. V žádném případě netvrdím, že nešlo vymyslet lepší scénář, lepší navázání a rozvíjení mytologie, lepší vyvrcholení atd. Pouze říkám, že stávající podoba příběhu (této epizody i celé trilogie) je pro mě přijatelná. Ne geniální, určitě ne bezchybná, ale každopádně dobrá a dostatečně zajímavá. Navíc mezi jednotlivými epizodami této trilogie vidím o dost větší kvalitativní konzistenci než u Lucasova prequelu. V jeho případě platí, že EIII je vynikající podívaná plná emocí a osudovosti, ale EI a EII jsou pouze přihlouplé digitální omalovánky, které už možná nikdy nebudu mít chuť vidět...

Star Wars: Vzestup Skywalkera | Foto: Vanity Fair

Takže za sebe říkám ANO. Ze Vzestupu Skywalkera mám pár hodin po projekci pocit téměř naprosté spokojenosti. Věci, na které jsem se těšil, jsem dostal, a naopak ty, jichž jsem se skoro až děsil, se k mému vlastnímu překvapení skoro vůbec nenaplniny. Je to ohromně epické sci-fi dobrodružství, kde jednotlivosti hrají ve prospěch celku a všechno spolu moc pěkně ladí. Ukázkový novodobý velkofilm, na němž je jeho rozpočet vidět snad v každém záběru a který chce své diváky kultivovaně bavit a nedělat z nich hlupáky. A jenž si zaslouží býti v té "lepší" polovině SW filmů.

Hodnocení: 85%

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE

Ankety
Zaujala vás titulní skladba k 25. filmové bondovce?
Ano
Ne
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist