2.12.2019, 16:37

Díky Jackiemu Chanovi téměř dosáhl na kaskadérského Oscara. Čech Radek Bruna pohovoří o své profesi

Díky Jackiemu Chanovi téměř dosáhl na kaskadérského Oscara. Čech Radek Bruna pohovoří o své profesi 7 obrázků v galerii
Projekt A | Foto: Fortune Star Media
Letošní Filmasia promítne kultovní akční filmy z Hongkongu, ale i novou tvorbu z Indonésie, Vietnamu a Tchaj-wanu. Pestrý program doplní hned několik zajímavých hostů, kteří představí kaskadérské povolání, hongkongskou animovanou tvorbu nebo dokumenty o Japonsku.

Patnáctý ročník festivalu asijských filmů Filmasia odstartuje 5. prosince v 19:00 v pražském kině Lucerna poctou Sammu Hungovi s filmem Můj strážný senior. Ten spadá do sekce nazvané Kmotři akce, oslavující hongkongské akční filmy i jejich nejšílenějších kaskadérské kousky.

Můj strážný senior | Foto: Edko Films

V jejich stopách kráčí sekce Učedníci, zaměřená na asijskou akční tvorbu, která z hongkongské žánrové tradice vychází. Zde mohou diváci vidět novinky z Indonésie, Vietnamu či Tchaj-wanu, odkud dorazí například brilantní Parchanti (2018). Ambiciózní debut si vysloužil šest nominací na prestižních cenách Golden Horse Awards za chytré spojení černé komedie a nekompromisní akce.

Parchanti | Foto: Ablaze Image

Na zmíněné filmy naváže doprovodný program s jeho prvním hostem - tím bude hongkongská umělkyně a spoluzakladatelka projektu Relentless Melt Iresa Cho, jejíž abstraktní krátké filmy se vyznačují spojením tradiční ruční kresby, animace a archivních materiálů. Na selekci Relentless Melt: Hongkongské abstrakce spolu s úvodem Iresy Cho se mohou návštěvníci festivalu těšit v sobotu 7.12. v kině Ponrepo od 15:00.

V neděli proběhne od 17:00 projekce krátkometrážních dokumentárních filmů o Japonsku z roku 1963 známých cestovatelů Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky. Po jejím skončení naváže beseda s režisérkou Harunou Honcoop a fotografem i cestovatelem Zdeňkem Thomou, který strávil mnoho let ve více než dvaceti asijských zemích.

Radek Bruna | Foto: Filmka

Posledním hostem letošní Filmasie bude Radek Bruna z týmu FILMKA, s kterým v neděli 8. 12. od 19:30 v kině Ponrepo proběhne Masterclass: Povolání kaskadér. Radek Bruna je jedním z nejzkušenějších kaskadérů v Čechách a pravidelně pracuje i jako jejich koordinátor, herec a trenér. V roce 2003 byl nominován na kaskadérského Oscara, Taurus World Stunt Awards, za souboj s Jackiem Chanem. Právě s ním natáčel v Praze populární komedii Rytíři ze Šanghaje (2003). Na masterclass naváže projekce legendární akční komedie Projekt A (1983) s Jackiem Chanem.

Ankety
Těšíte se na nového Batmana?
Ano
Ne
TOPlist