21.11.2019, 11:00

Mafiánský slovníček pro každého správného (nejen filmového) kmotra

Mafiánský slovníček pro každého správného (nejen filmového) kmotra 6 obrázků v galerii
Kmotr | Foto: Paramount Pictures
Do kin dnes vstupuje výborný První zrádce, který názorně ukazuje, jak vypadala osmdesátá léta v Itálii, kdy klany sicilské mafie mezi sebou nelítostně válčili o moc. Téma gangsterů a mafiánů sice v rámci filmového světa nepatří mezi ty komerčně nejúspěšnější, rozhodně jde ale o atraktivní látku, kterou diváci rádi vyhledávají.

Svět mafie je mimo jiné zajímavý tím, že má vlastní pravidla a také vlastní slovníček. A právě na ten se dnes zaměříme, abyste do kina na Prvního zrádce vyrazili patřičně připravení. A co víte, třeba to využijete i jinde...

Capo - Don, boss, šéf rodiny. Podle pozice v hierarchii organizace se rozlišují také mocnější tzv. „capomandamento“ či „capocommisione“.

Commisione - Organizovaný zločin na Sicílii koordinují na úrovni provincií „komise“, nejvyšší mocenské útvary tvořené zástupci jednotlivých „mandamenti“.

Cornuto - „Paroháč“ je jedinec, kterému je jeho žena nevěrná. Tento výraz je na Sicílii velkou urážkou. Má vylíčit muže jako neschopného a nemužného.

Cosa Nostra - Zatímco slovo „mafie“ používají především média a veřejnost, sami její členové hovoří o sicilské organizací jako o „naší věci“.

Cosca - Jiný výraz pro rodinu, doslova „artyčok“. Stejně jako ve správné rodině, jednotlivé vrstvy artyčoku drží při sobě a chrání životadárné jádro.

Famiglia - Rodina, jinak též klan, je základní organizační jednotkou mafie.

Infame - Hanlivé označení pro zrádce, který se provinil proti základním principům loajality.

Lupara bianca - Vražda, při které jsou pozůstatky pohřbeny na nepřístupném místě, zality do betonu, rozpuštěny či jinak zlikvidovány, takže se tělo nikdy nenajde.

Mandamento - Organizační jednotka tvořená třemi geograficky nejbližšími rodinami. Jejím šéfem je „capomandamento“.

Mattanza - Doslova „krveprolití“, označuje takzvanou druhou mafiánskou válku, během níž došlo na Sicílii mezi lety 1981 a 1983 k více než 1000 vraždám.

Maxiproces - Velký soudní proces, během něhož bylo v letech 1986 a 1987 obviněno 475 sicilských mafiánů, z nichž více než 300 skončilo za mřížemi.

Omerta - Slib mlčení, který musí složit každý nový člen organizace. Platí do konce života a nedá se odvolat. Porušení se trestá smrtí.

Pentito - Špicl, krysa. Člověk, který poruší slib mlčenlivosti a vynáší informace úřadům, tzv. „kňučí“ nebo „zpívá“.

Soldato - „Voják“ je nejnižší postavení v rámci organizace. Označuje řadové členy rodin.

Uomo D’onore - „Muž cti“ nebo také „jeden z nás“. Každý člověk, který prokázal odvahu a odhodlanost, přísahal věrnost a stal se členem mafie.


Jakkoli nechci podceňovat kvality Prvního zrádce (první ohlasy má velmi dobré), žánrovým vrcholem roku bude bezpochyby Irčan od Martina Scorseseho, který má na Netflixu premiéru na konci tohoto měsíce a jehož dopředu provází pověst naprosté senzace. Snímek má na Rottentomatoes 268 recenzí, z toho jen 12 negativních a průměrná známka je 8.92 z 10.

Irčan | Foto: Netflix (2019)
První zrádce | Foto: Ad Vitam Production
Ankety
Co říkáte na blížící se konec seriálu Ordinace v růžové zahradě?
To to trvalo!
Štve mě to, Ordinace neměla nikdy skončit!
Ono to pořád ještě běží?!
Ani nevím, že takový seriál existuje
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist