21.11.2019, 09:56

Recenze: Ledové království II - Disney jako zabiják tvůrčí invence?

Recenze: Ledové království II - Disney jako zabiják tvůrčí invence? 9 obrázků v galerii
Ledové království II | Foto: Falcon
Nač chodit kolem horké kaše. Ledové království II nevzniklo proto, že by osud Anny a Elsy nabízel nějaký další zajímavý vývoj, ale pouze proto, že první Ledové království vydělalo spoustu peněz. Aby dvojka mohla o něčem být, je vymyšlen nový tajemný příběh (tj. pomocí flashbacků vyjdou najevo velmi zásadní informace, které obě hrdinky musely vědět už v prvním filmu, ale tehdy je nějak nenapadlo si na ně vzpomenout). Bez spoilerování jde o to, že se Anna, Elsa, sněhulák Olaf a ten bodrý chasník se sobem vydávají za tajemným hlasem někam na sever, do magického lesa, hlídaného čtyřmi živly a nějakými Eskymáky. A zde odhalují strašlivé a nebezpečné tajemství, které atd. atd...

Platí skoro všechno to, co jsem napsal v recenzi prvního Ledového království. Animace je velmi slušná, ale horší než v jiných současných animácích (od Disneyho i jiných). Některé záběry přírody jsou úchvatné, ale moc jich není. Ve filmu je spousta písniček (snad deset), z nichž mě ani jedna ani trochu nezaujala, přestože mám rád muzikály. Zajímavé je, že spousta z nich má velmi jednoduchou instrumentaci, jako kdyby šlo o nějaké syntezátorové demo, které předcházelo skutečné finální nahrávce.

Největší bída je ale zápletka, která je vycucaná z prstu, nemá žádného záporáka (respektive má záporáka, který umřel před několika desetiletími a není undead) a vyžaduje, aby postavy různě náhodně měnily své chování a měly spoustu nadpřirozených vysvětlujících vizí. Pokud jsem to dobře pochopil, většina zápletky mohla existovat jen proto, že rodiče hlavním hrdinkám z nějakého důvodu neřekli před lety pravdu o svém původu. Mnohé důležité je taky vysvětlováno v písních, takže si český textař nemohl dovolit moc invence a některé české rýmy jsou strašlivě kostrbaté.

Trailer:

Je smutné, že žijeme v době, kdy nejvíce peněz a nejvíce talentovaných tvůrců má k dispozici Disney, který je doslova zabijákem tvůrčí invence, a jde mů čím dál zřetelněji jenom o prachy.

Na druhou stranu, je dobře, že si i v českém Icelandu můžete koupit oficiálně licencované Olafovy nosy:

Protože Olaf je v tomto filmu to nejlepší.

Hodnocení: 40%

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE

Ankety
Zajímáte se o anticeny Zlatá malina?
Ano, pravidelně mě zajímají výsledky.
Ano, ale vyloženě je nevyhledávám.
Spíše ano, pokud je příležitost si o nich přečíst.
Spíše ne, čtu o nich výjimečně.
Ne, není to nic, co by mě zajímalo.
Ne, s udělováním anticen principiálně nesouhlasím.
Nevím, je mi to jedno.
Nejnovější články:
Načíst další články