Nejlepší díla zesnulého Vojtěcha Jasného

Nejlepší díla zesnulého Vojtěcha Jasného 14 obrázků v galerii
Vojtěch Jasný a ministr kultury Václav Jehlička v roce 2008.
Dnes, v sobotu 16. listopadu 2019, zemřel významný česko-americký scenárista, filmový režisér, fotograf a vysokoškolský pedagog Vojtěch Jasný.

Jedná se o jednu z významných postav české kinematografie 60. let 20. století řazeného k představitelům tzv. nové vlny v československém filmu. Absolvoval pražskou FAMU, kde studoval kameramanský obor u profesora Karla Plicky, kterému také dělal asistenta. Se svým spolužákem Karlem Kachyňou na počátku 50. let 20. století natočil několik zajímavých dokumentárních filmů i svůj první celovečerní film Dnes večer všechno skončí (1954).

Vojtěch Jasný - Návrat do neobyčejných let | Foto: Česká televize

Prvním jeho samostatným filmem se stal snímek Touha z roku 1958. Největší úspěch i všeobecnou pozornost však vzbudil až legendární film Až přijde kocour z roku 1963. Jeho posledním filmem z 60. let se stal pozdější trezorový snímek Všichni dobří rodáci z roku 1968.

Až přijde kocour

Po srpnové invazi v roce 1968 byl politicky perzekuován a posléze emigroval a natáčel televizní filmy v Rakousku, ve Spolkové republice Německo a Socialistické federativní republice Jugoslávie, později i v USA.

Všichni dobří rodáci

Bývalý vysokoškolský pedagog, který působil na univerzitách Vídni, Salzburku, Mnichově a New Yorku. Po Sametové revoluci se vrátil v 90. letech zpět do vlasti, kde natočil v roce 1999 svůj poslední celovečerní film Návrat ztraceného ráje. Je autorem knihy vzpomínek Život a film. V roce 2008 obdržel ocenění Český lev za svůj celoživotní přínos české kinematografii.

Návrat ztraceného ráje

Jeho nejlepší díla, která režíroval, nebo na kterých se významně podílel. Stručně a přehledně:

Ankety
Co říkáte na blížící se konec seriálu Ordinace v růžové zahradě?
To to trvalo!
Štve mě to, Ordinace neměla nikdy skončit!
Ono to pořád ještě běží?!
Ani nevím, že takový seriál existuje
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist