7.11.2019, 17:00

Premiéry v kinech: Láska je boží. A sex a Emmerich taky?

Premiéry v kinech: Láska je boží. A sex a Emmerich taky? 9 obrázků v galerii
Boží láska | Foto: Aerofilms
První letošní listopadové kinopremiéry jsou tu a spolu s nimi hned osm filmových novinek. Vrací se rozmáchlý Roland Emmerich spolu s Bitvou u Midway, Lenka Kny s komediální vztahovkou Ženská na vrcholu nebo Ken Loach s dalším působivým sociálním dramatem.

BITVA U MIDWAY (režie: Roland Emmerich)

Autor Dnu nezávislosti (1996), Godzilly (1998) a katastrofického 2012 (2009) je zpátky s filmem inspirovaným skutečnými událostmi, které zvrátily běh 2. světové války. Hvězdně obsazená Bitva u Midway pojednává o významné bitvě letadlových lodí, v níž se utkali Američané a Japonci. Jen pár měsíců po japonském útoku na základnu Pearl Harbor si to Američané s Hitlerovými "kamarádíčky" zopakovali. A to tak, že vítězně, čímž přispěli k otočení vývoje druhé světové války. Bitva u Midway je považována za jednu z nejdůležitějších ve vývoji neblaze známého světového konfliktu. Američané v Tichomoří potopili všechny letadlové lodi nepřítele (měl 4), které se do bitvy zapojily, a tím připravili Japonce o nadvládu v oblasti a zamezili tak dalšímu možnému konfliktu, který by ohrožoval samotné USA.

Bitva u Midway | Foto: comingsoon.net

Emmerich snímek vysílá do kin na takzvaná Den válečných veteránů (v USA a jinde ve světě se slaví 11. listopadu a je v domovské zemi považován za svátek). Úspěch u domácího publika je tedy zajištěn. Do českých kin se válečný velkofilm prvně podívá již dnes. Zatím jsou dostupné jen dvě tuzemské recenze, které snímku dávají 63 procent. Takže ani zázrak, ani propadák. Na webu RottenTomatoes činí průměrná známka 5.02 z 10.


ŽENSKÁ NA VRCHOLU (režie: Lenka Kny)

Snímek, který v rámci tržeb a návštěvnosti s největší pravděpodobností trumfne i Bitvu u Midway. Komedie z hor s Annou Polívkovou v roli biomatky a provozovatelky biokavárny... Hm, hm. Podívejte se na trailer výše a udělejte si obrázek, zda tento snímek stojí za návštěvu kina. Recenze najdete zde.


PARDON, NEZASTIHLI JSME VÁS (režie: Ken Loach)

83letý Brit Ken Loach se vrací na scénu s dalším sociálním dramatem. A dle prvních ohlasů ve výjimečné formě. Pardon, nezastihli jsme vás pojednává o rodině Turnerových pohybující se na hraně chudoby. Ačkoliv oba rodiče dělají vše pro to, aby rodinu uživili, potýkají se s nekompromisním systémem a predátorskými praktikami. Dle prvních dostupných recenzí však snímek emočně nevydírá, ale naopak baví skrze autentičnost a nadmíru uvěřitelné neokoukané herecké tváře.


BOŽÍ LÁSKA (režie: Gabriel Mascaro)

Režisér Gabriel Mascaro před lety zaujal magickým dramatem Neonový býk (2015). Nyní se vrací s filmem ohlížejícím se do budoucnosti, který je tuzemským divákům přístupný až od 18 let (trailer výše tomu však neodpovídá). Boží láska se odehrává v roce 2027 v Brazílii. V té době se Bůh přesunul na taneční party a do drive-thru zpovědnic. Úředníci té doby mají za úkol zamezit rozvodovosti skrze společenství Boží láska. To ke své činnosti využívá modlitby a neobvyklé sexuální praktiky.


DÁLAVA (režie: Martin Mareček)

Hloubavý, vnímavý a ceněný dokumentarista/dramaturg Martin Mareček představuje po dlouhých osmi letech nový snímek, roadmovie Dálava. V té se autor vydává na spletitou cestu spolu se svérázným otcem a synem. Dle Marečkových slov je jeho novinka obecnou výpovědí o současné střední generaci v České republice a světě, ve kterém žijeme. Recenzenti prozatím Dálavě dávají 70 procent.


UKRADENÝ STÁT (režie: Zuzana Piussi)

Slovenská režisérka Zuzana Piussi se v novince Ukradený stát pouští na horkou slovenskou politickou půdu, jejíž aktuální stav poznamenala nejen znovuprobuzená kauza Gorila, ale též zavraždění novináře Jana Kuciaka a jeho partnerky. Právě tento moment navedl režisérku na jinou cestu, kterou se ve své novince snaží sledovat. "Ve filmu vystupují advokáti, blogeři, novináři a (bývalí?) agenti zpravodajských služeb, přičemž výsledný tvar reflektuje snahy ovlivňovat veřejný prostor prostřednictvím kompromitujících materiálů, utajování nebo naopak zveřejňování určitých informací v určitý čas tak, aby se ustálil narativ, který většina lidí akceptuje jako skutečnost..."


FANY A PES (režie: Matthias Bruhn, Ralf Kukula)

Jak se žilo za železnou oponou v Lipsku roku 1989? To se dospělým a dětem snaží přiblížit koprodukční animovaný snímek Fany a pes. Sophie odjela s maminkou na letní prázdniny do Maďarska a dvanáctiletá Fany se jí v Lipsku stará o psa Sputnika. Sophie s maminkou se však do Východního Německa nevrátila a Fany se jí spolu se psem Sputnikem vydává hledat.


KOMUNISMUS A SÍŤ ANEB KONEC ZASTUPITELSKÉ DEMOKRACIE (režie: Karel Vachek)

Proslulý a dost svérázný tuzemský dokumentarista, myslitel, výtvarník Karel Vachek se ve svých 79 letech loučí s celovečerní filmovou tvorbou. Nejnovější a dle jeho vlastních slov též poslední počin nese název Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie, premiéru měl na festivalu v Jihlavě a nyní míří do vybraných českých kin. Udělejte si čas minimálně na 6 hodin! Vachek loučící se s aktivní tvorbou si v nejnovějším "celovečeráku" pokládá zásadní otázku: "Jak učinit svět lepším místem k životu?". Autor k tomu využívá svého bohatého archivu a rekapituluje politiku, umění, náboženství i filosofii. 30 let od listopadu 1989 přemýšlí o společnosti a do budoucna vidí jedinou možnost - přímou demokracii a sílu počítačové sítě.


Seznam všech listopadových premiér najdete ZDE.

Seznam všech filmů v kinech podle % hodnocení uživatelů Kinobox.cz najdete ZDE.

Ankety
Na jaké pokračování zavedené série se nejvíc těšíte?
John Wick: kapitola 4
Shazam 2: Hněv bohů
Creed III
Strážci Galaxie: Volume 3
Rychle a zběsile 10
Spider-Man: Napříč paralelními světy
Transformers: Probuzení monster
Indiana Jones a disk osudu
Mission: Impossible: Odplata – první část
The Marvels
The Equalizer 3
The Expendables 4
Duna: druhá část
Nejnovější články:
Načíst další články