7.11.2019, 12:30

Recenze: Jmenuju se Dolemite - Eddie Murphy dokazuje, že ještě nepatří do starého železa

Recenze: Jmenuju se Dolemite - Eddie Murphy dokazuje, že ještě nepatří do starého železa
Jmenuju se Dolemite | Foto: Netflix

Před pár dny jsme si připomněli klíčový propadák v kariéře Eddieho Murphyho a je jenom fér obratem přidat recenzi na jeho novinku, protože není vůbec špatná.

Jmenuju se Dolemite | Foto: Netflix

Když vám to v kinech léta nevychází a už nevíte, jak smůlu prolomit, hodí se záchranné lano v podobě práce pro streamovací službu. Murphy si proto plácl s Netflixem a výsledkem jejich spolupráce je životopisná komedie Jmenuju se Dolemite o člověku jménem Rudy Ray Moore (ve filmu Murphy), který se snažil v sedmdesátých letech hodně prosadit. Napřed to dokázal trochu netypicky díky vtípkům od bezdomovců a pak si usmyslel, že pronikne do světa filmu snímkem Dolemite (rok vzniku 1975), kde si zahraje hlavní roli.

Hollywood o něj ale nestál a Moore šel proto pěkně na punka, štáb sestavil ze známých a studentů, hodně si napůjčoval, všechno zkrátka vsadil na jednu kartu a nakonec se nesmazatelně zapsal do žánru blaxploitation.

Trailer:

Blaxploitation je žánr, který většině českých diváků moc neřekne. Přímou zkušenost v kinech jsme měli v rámci mainstreamu poměrně malou (Jackie Brownová, Shaft), ale kdybych to měl shrnout (minimálně v tom smyslu, jak na mě blaxploitation vždy působil), je to něco jako kombinace Drsného Harryho a bondovek na černošský způsob. A umí to být rozhodně zábava! Znám ale jen opravdu pár jmen, takže nějaký Moore a jeho Dolemita mi před shlédnutím nového Murphyho filmu nic neříkali. A nevadilo to.

Jmenuju se Dolemite | Foto: Netflix

V zásadě jde o klasický příběh snílka, jemuž všichni říkají ne, on si jde tvrdohlavě za svým a nakonec podle očekávání dokáže, že americký sen není jenom citát na plakáty. Ale ta cesta! Moore byl v prvé řadě komik a tady je zřejmě největší odcizovák pro běžného českého diváka, protože většina vtipů, které říká, mi upřímně zábavné nepřišly a co jsem tak různě sledoval reakce, nebudu v tom sám. Ale naštěstí nejde o stěžejní část děje. Pouze nějakým způsobem rozehrává Mooreův showbyznysový charakter, kdežto svou povahu má trochu jinde a čím více ho během filmu poznáváme, tím je nám sympatičtější. Murphy to celé táhne s absolutní sebejistotou a znovu se potvrzuje, že umí být skvělý charakterní herec, když k tomu dostane prostor.

Filmařsky má snímek poněkud problematické tempo. Úvod a celá první etapa Mooreova života, než se dostane k "chci natočit film", je trošku zdlouhavá a monotónní. Jakmile ale začne chlápek, co nikdy nehrál, předstírat před kamerou kung-fu (Protože bez toho se pořádný film neobejde!) s týmem studentských filmařů a jediným profíkem v celém štábu, jehož polévá studený pot, má film ohromný tah na branku. Oním profíkem je mimochodem D'Urville Martin, svého času úspěšný černošský herec, který se na Mooreově filmu podílel jen proto, že ho mohl i režírovat. Ve filmu mu dal tvář Wesley Snipes a je FENOMENÁLNÍ. Nebál bych se mluvit o nejzábavnějším a nejlepším výkonu jeho kariéry (ok, možná druhém nejlepším po Simonu Phoenixovi).

Jmenuju se Dolemite | Foto: Netflix

Jmenuju se Dolemite je v jádru celkem tradiční životopisný film (pokud vezmeme jeho vývoj), ale to, o čem vypráví a hlavně jak to v druhé půlce dělá, to ho posouvá mezi nejpříjemnější kousky svého žánru.

Hodnocení: 80%

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE

P.S.: Přirozeně jsem si pak musel dát Dolemita z roku 1975 a nezkušenost tvůrců je v něm opravdu roztomilá. Zvuk skáče podle toho, jak jsou herci daleko od kamery a nejednou se vetře do záběru mikrofon. Zdaleka nejlepší je každopádně úvod, kdy je celou dobu v levém dolním rohu vidět vršek hlavy někoho ze štábu, jak klečí u placu při natáčení scény. K nezaplacení!

P.P.S.: Jakkoli je Murphy v hlavní roli vynikající, dost se divím, že režisér Craig Brewer pro hlavní roli nezvolil Terrence Howarda, s nímž v roce 2005 natočil povedené drama Snaž se a jeď. Howard je totiž nejen skutečnému Mooreovi extrémně podobný, ale mají i podobný styl mluveného projevu.

-
-

Související články:

Slavné propadáky: Pluto Nash - film, který zabil kariéru Eddieho Murphyho

Pod pojmem "největší finanční sci-fi propadák" může leckomu naskočit Posel Budoucnosti či Metropolis (oba opravdu fatálně pohořely v kinech). Opravdovým...

Mají zatracovaní herci a osobité filmy šanci uspět na příštích Oscarech?

Zahraniční filmové festivaly nebývají pro tuzemskou kulturu žádným ternem, ale letos se vše trochu změnilo díky kontroverznímu ohlasu Nabarveného ptáčete...

Komiksový drb roku: Wesley Snipes BUDE v novém Bladeovi. Ale...

Marvel nedávno oznámil reboot Bladea s tím, že se hlavní role ujme Mahershala Ali (Oscar za Moonlight a Zelenou knihu). Milovníci původní trilogie doufali...

Trailer: Kým vším je v novém filmu Eddie Murphy?

Hvězdnou kariéru z přelomu 80. a 90. let se pokusí vzkřísit Eddie Murphy v annoncované poctě jedné z nejvýraznějších showbusinessových postav afroamerické...

Ankety

Deepfake s Milošem Zemanem mne...
  • fascinuje.
  • děsí.
  • štve.
  • nechává chladným/chladnou.

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: