5.11.2019, 09:00

Český krátkometrážní film byl vybrán do soutěže v nejstarším filmovém festivalu v Africe

Český krátkometrážní film byl vybrán do soutěže v nejstarším filmovém festivalu v Africe
Trosečník | Foto: Česká televize

Nový krátkometrážní snímek režiséra Šimona Koudely Trosečník (Castaway) byl vybrán do soutěžní sekce Cinema of Tomorrow Mezinárodního filmového festivalu v Káhiře (CIFF), jehož 41. ročník se koná od 20. do 29. listopadu 2019. V mezinárodní premiéře bude Trosečník na festivalu promítán 24. listopadu.

MFF v egyptské Káhiře je nejstarším filmovým festivalem v Africe, na Středním východě a v arabském světě a jediným v těchto regionech, jemuž FIAPF udělil akreditaci festivalu kategorie "A".

Dvacetiminutový snímek Trosečník vznikl v produkční společnosti Cineart TV Prague producenta Viktora Schwarcze, koproducentem je Česká televize a Šimon Koudela, ve spolupráci s Analog Vision. Projekt byl podpořen Státním fondem kinematografie.

Trosečník | Foto: Česká televize

Slovo režiséra: “Mým záměrem je vytvořit trikový film o chlapci ve věku pomalu končícího dětství a zatím ještě vzdáleného dospívání. O čase vlastní zjitřené imaginace, hravosti a volnosti, ale zároveň o době uvědomování si nejednoznačnosti všeho dění kolem. Ten hoch je ale uprchlík. Ve válce přišel o matku a ocitl se v neznámé zemi. Je to trosečník v cizím světě, z kterého není úniku. Za úkryt si zvolil střechu gotické katedrály - místo vysoko nad cizím městem. Je to útočiště dostatečně odlehlé a osamělé, plné nejrůznějších skrýší, tajemných zákoutí a motivů dráždících obrazotvornost a touhu po dobrodružství. Vždyť je to stále ještě malý kluk. Druhou hlavní postavou je sama gotická katedrála. Tajemná prastará stavba - socha. Veledílo dávných stavitelů, kamenná šifra obrazu světa a řádu vesmíru, sídlo víry. Monumentální, úchvatná, děsivá v celku i detailu… Při bližším pohledu je katedrála navíc plná života, jako skalní útes nad mořem, jako ostrov uprostřed oceánu. A v neposlední řadě je v tomto příběhu zásadní slepá varhanice, dívka z „vnějšího“ světa, která intuitivně pochopí situaci chlapce na útěku a vzdor svému znevýhodnění riskuje vlastní život, aby pomohla zoufalému. Něco končí, zaniká, aby dalo prostor jinému.”

Oficiální text distributora: Vysoko nad městem ční jako ostrov v moři střecha starobylého chrámu. Z dálky se zdá opuštěná, je však plná života. V puklinách mezi kvádry se ujaly drobné rostliny, žije tu hmyz, sídlí holubi i dravci. Útočiště zde našel také malý chlapec. Ve svém skromném světě už se dobře vyzná. Jeho klid však naruší slepá dívka - varhanice. Zdá se, že toto místo čeká celé věky, aby se jejich osudy zkřížily.

-
-
Související filmy: Trosečník
Související osoby: Viktor Schwarcz, Šimon Koudela

Související články:

Česko má své vlastní akční hrdiny. Blíží se snad mimozemská invaze?

Zatímco v roce 2000 by se každý při pohledu na superhrdinu nakupujícího v supermarketu s křikem rozběhl domů, kde by dle všeho zaterasil všechna okna a...

České filmy uspěly na významném mezinárodním festivalu animované tvorby

Co se českým snímkům nedaří na poli celovečerní hrané tvorby, vynahrazují v rámci mezinárodního klání mladí tvůrci na poli animované tvorby. Významní...

Český umělec ukazuje apokalypsu popkultury

Na Kinoboxu už jsme se věnovali grafickým výtvorům nejrůznějších umělců a vždy jsme "museli" do zahraničí. Tentokrát ale zůstaneme díky pražskému umělci...

Ankety

Co se stane s filmem Posledním z Aporveru?
  • Film nikdy neuvidíme
  • Tvůrci film vydraží a někdo jiný dokončí

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: