Trailer: O čem sní jeden z nejslavnějších českých výtvarníků?

Trailer: O čem sní jeden z nejslavnějších českých výtvarníků? 7 obrázků v galerii
Sny o toulavých kočkách / Petr Sís | Foto: archiv
Na pobřeží Atlantiku, na osamělé pláži před zábavním parkem na Coney Islandu se scházejí dva bratři. Chvíli hledí na stoupající vlny a potom se ten mladší zeptá: "Brácho, zajímalo by mě, jak to vlastně děláš, jak tě napadnou ty obrázky, co máš v hlavě?". Ten starší se zamyslí a po chvilce odpoví: "Víš, že o tom jsem vlastně nikdy nepřemýšlel."

Touto scénou začíná film Sny o toulavých kočkách, jehož obsahem je životní příběh Petra Síse. Mnohovrstevnatý, záměrně nelineární životopis vyprávěný prostřednictvím různorodých materiálů. Obrazových i hudebních dobových záznamů, animovaných filmů, ilustrací, výtvarných objektů a realizací. Nosnou a gradující linku děje tvoří setkání obou bratrů. Režiséra Davida Síse a hlavního hrdiny filmu, světově uznávaného výtvarníka Petra Síse.

Sny o toulavých kočkách: Teaser

Životní příběh Petra Síse vypráví film Sny o toulavých kočkách v několika rovinách. Záměrně k vizualizaci používá i knihy, ve kterých umělec vlastně zachytil sám sebe. Z nich nejdůležitější je kniha "Zeď, aneb jak jsem vyrůstal za železnou oponou". Ta získává ve filmu propracovanou animovanou podobu, která nás provede dětstvím Petra, okamžiky, kdy chtěl být pionýrem, tak jako ostatní děti. Chvíli, kdy si začal uvědomovat, že s komunistickým režimem není něco v pořádku až do léta roku 1968, kdy došlo k sovětské okupaci Československa. Zeď tak dostává konkrétní podobu "železné opony", která po emigraci oddělila Petra od vlastní rodiny. Začátky Petrovy výtvarné kariéry v USA byly tvrdé. Zakotvil v New Yorku, kde žije a pracuje dodnes. Je autorem mozaiky v newyorském metru, výtvarně pojatých zdí v Harlemu i obřích tapisérií zobrazujících významné symboly boje za svobodu. Petr Sís patří k nejznámějším a nejoceňovanějším českým výtvarníkům v zahraničí. Získal i významnou cenu H.CH. Andersena, přirovnávanou k Nobelově ceně za dětskou literaturu.

Autoři filmu Sny toulavých koček by snímek rádi uvedli do kin v lednu 2020 a v rámci crowdfundingové kampaně žádají fanoušky díla Petra Síse a dokumentární tvorby o finanční podporu. Držíme palce.

Sny o toulavých kočkách | Foto: archiv
Sny o toulavých kočkách | Foto: archiv
Ankety
Na jaké pokračování zavedené série se nejvíc těšíte?
John Wick: kapitola 4
Shazam 2: Hněv bohů
Creed III
Strážci Galaxie: Volume 3
Rychle a zběsile 10
Spider-Man: Napříč paralelními světy
Transformers: Probuzení monster
Indiana Jones a disk osudu
Mission: Impossible: Odplata – první část
The Marvels
The Equalizer 3
The Expendables 4
Duna: druhá část
Nejnovější články:
Načíst další články