31.10.2019, 09:56

Recenze: Abstinent - Naivně pojatý film o mladém alkoholikovi?

Recenze: Abstinent - Naivně pojatý film o mladém alkoholikovi? 8 obrázků v galerii
Abstinent | Foto: CinemArt CZ
Devatenáctiletý Adam je dobrovolně v protialkoholní léčebně, kam se dostal poté, co v opilosti způsovil vážnou dopravní nehodu (kvůli které ho čeká soud). Zdejší jeho pobyt je proložen hojnými flashbacky do předchozích měsíců, kdy se u něj závislost objevila a dosáhla kritické úrovně...

Nový český film 35letého debutujících režiséra Davida Vignera není vyloženě špatný. A nic lepšího o něm napsat nemůžu.

Zápletka a všechny (jednoduché) podzápletky jsou extrémně předvídatelné a mnohokrát dříve ztvárněné v jiných filmech. Všechny "překvapivé zvraty" jsem odhalil o 5 až 50 minut dříve, než byly odhaleny na plátně. Nedozvíme se proč začal Adam pít (v jedné scéně je mu vyčítáno, že nechlastá, v příští scéně do sebe najednou hodí lahev tvrdého alkoholu a už to jede). Nedozvíme se jak ho ovlivnili rodiče a sestra (je pouze naznačeno, že s ním komunikují méně, než by měli). Chápu námitku, že "takhle to chodí ve skutečném životě a filmaři nechtěli nic uměle ozvláštňovat". Ale výsledkem je film s extrémně holou dějovou kostrou.

Trailer:

Adamovy alkoholové komplikace jsou pak ztvárněny poměrně naivně. Například kdykoliv na něj přijde chuť na alkohol, ozve se na soundtracku Čajkovskéjo "Květinový valčík". Když uvidí skrz okno pacienta v deliriu, představuje si, že se na posteli zmítá on sám. Když má největší vnitřní krizi, začne nadávat lahvi alkoholu. Velká pochvala směřuje k Josefu Trojanovi v hlavní roli, jehož zásluhou tyto scény nejsou nechtěně vtipné. Ale rozhodně jeho herecký výkon (ani výkon nikoho jiného ve filmu) není nic úžasného, o čem by se mluvilo v kuloárech nebo za co by se udílely filmové ceny.

Jen velmi skromná délka (asi 75 minut) způsobila, že mě tenhle film nezačal aktivně štvát a nechal mě pouze "víceméně nevzrušeného, nezaujatého a nenaštvaného". Poněkud mi uniká, proč vlastně vznikl a čím se měl odlišovat od té spousty ostatních filmů se stejným námětem.

Hodnocení: 50%

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE

Ankety
Zajímáte se o anticeny Zlatá malina?
Ano, pravidelně mě zajímají výsledky.
Ano, ale vyloženě je nevyhledávám.
Spíše ano, pokud je příležitost si o nich přečíst.
Spíše ne, čtu o nich výjimečně.
Ne, není to nic, co by mě zajímalo.
Ne, s udělováním anticen principiálně nesouhlasím.
Nevím, je mi to jedno.
Nejnovější články:
Načíst další články